09.05.2016 18:08


Snímky, které v kinech běžně neuvidíte, láká Glocarová do Artu na přehlídku filmů Kelly Reichardt

Autor: David Baláš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nezávislé a minimalistické, ale přesto strhující a překvapivé. Už dnes od šesti hodin večer budou moci lidé v brněnském kině Art zhlédnout tvorbu přední americké umělkyně Kelly Reichardt. K vidění budou všechny její dosavadní celovečerní filmy, které se vyznačují putováním tajemných postav po Oregonu. O dvoudenní přehlídce, ale také plánech do budoucna se rozpovídala produkční Jana Glocarová. 

Proč jste vybrali právě Kelly Reichardt?

Kelly svou retrospektivní přehlídku pěti filmů momentálně prezentuje na turné po celé Evropě. Začala v Praze, ale její snímky putují i do Varšavy či Berlína. Když se objevila možnost uvést její snímky i v Brně, neváhali jsme ani na okamžik, protože je skutečně ojedinělou režisérkou, jejíž filmy máme rádi. Navíc, přestože je klíčová představitelka amerického nezávislého filmu, její tvorbu běžně v kinech neuvidíte – tedy pokud si nezajedete na festival do Karlových Varů.

Kelly Reichardt v akci (Autor: Andrés Fevrier)

Čím se tato americká režisérka vyznačuje?

Prezentuje se hlavně realistickými melancholickými dramaty, které vykreslují charaktery poměrně tajemných postav, jež se toulají americkým západem – ve většině případů Oregonem. Její dva poslední snímky Zkratkou v Oregonu a Noc přichází navíc velmi netradičně pracují s žánry, konkrétně s westernem a thrillerem. Možná to zní jako minimalistická nuda, ale opak je pravdou. Filmy od Reichardt dokáží skutečně překvapit a strhnout.

Jaké snímky návštěvníci v kině Art uvidí?

Diváci se seznámí s její kompletní tvorbou. Chybět budou pouze krátké filmy a poslední snímek Certain Women, který ještě nepromítali ani v amerických kinech. Návštěvníci tak mohou velmi dobře pozorovat, jak moc ucelená její tvorba je a k jakému vývoji za více než dvacet let dospěla.

Předpokládám, že vstupenky se kupují zvlášť na jednotlivé filmy. Který byste lidem doporučila nejvíce?

Pokud bych měla vybrat pouze jediný, tak by to byl určitě snímek Wendy a Lucy. Ten v roce 2008 utvrdil pozici Kelly Reichardt jako přední americké filmařky. Ve filmu sledujeme Wendy, kterou ztvárnila dvorní herečka této režisérky Michelle Williams. Wendy nemá peníze, ale má fenku Lucy. Po cestě na Aljašku se jim porouchá auto a uvíznou v podivném zapadákově. Svéráznou chudou Ameriku umí Kelly zobrazit skutečně znamenitě.

Plánujete v blízké budoucnosti další podobný projekt nebo festival?

Už v červnu se chystáme uspořádat pozvánku na filmový festival ve Varech, takže znovu uvedeme naše oblíbené snímky z posledního ročníku. V srpnu bychom rádi na Kelly Reichardt navázali drobnou přehlídkou amerických nezávislých snímků. A samozřejmě už teď připravujeme Brněnskou šestnáctku. Tento festival krátkých filmů z celého světa zavítá do kina Art v říjnu.

Klíčová slova: kelly, reichardt, filmy, amerika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.