27.10.2019 20:04


Snímky o extrémním lyžování, horolezectví nebo o hledání nového druhu opice. I o tom je letošní Festival outdoorových filmů

Autor: Tomáš Mitvalský | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Po roce se Mezinárodní festival outdoorových filmů vrací do brněnské Expediční klubovny. Letošní ročník je již sedmnáctý. Pro návštěvníky jsou kromě snímků o lyžování, jízdě na horských kolech, horolezectví nebo raftingu připraveny i cestopisné filmy. V mezičase je program doprovázen besedami a přednáškami. 

Brno – Hory, stepi, deštné pralesy, ale především příběhy lidí, kteří žijí dobrodružným životem. I o tom je letošní mezinárodní festival outdoorových filmů, který jeho organizátoři pořádají už po sedmnácté. „Jak napovídá název, na festivalu se promítají převážně filmy o expedicích na zajímavá a těžko dostupná místa,“ odpovídá jeden z organizátorů brněnského promítání v prostorách Expediční klubovny Krištof Janeček.

Návštěvníci festivalu mají na výběr ze třiaosmdesáti filmů. „Hlavním lákadlem festivalu jsou jednoznačně filmy s lezcem Adamem Ondrou. Přichází na ně mnohonásobně víc diváků než na ostatní snímky,“ říká Janeček. Příkladem pak může být americký horolezecký film s názvem „Éra Adama Ondry“, jenž pojednává o tom, jak brněnský mistr světa v lezení ovlivnil tento sport.

Festival není pouze o outdoorových sportech. „Byla jsem na části promítání a nejvíce se mi líbil film s opičkami,“ sděluje své dojmy ze čtvrtečního promítání manažerka volného času v Lužánkách Nikol Vicníková. “Uakari – Humboldtova ztracená opice“ je cestopisný film režírovaný Vladimírem Šimkem. Film pojednává o pátrání po zvířeti, které spatřil německý přírodovědec Alexandr von Humboldt v roce 1800.

Festival je čtyřdenní a jednotlivé filmy jsou rozděleny do deseti bloků. Každý den jsou nachystány dva – odpolední a večerní. Vstupenka na jeden blok vychází na necelých sto korun. Pokud jste student nebo důchodce, můžete získat slevu. Kromě hlavního programu je pro návštěvníky připraven i doprovodný program v podobě přednášek a besed. „Chtěla jsem jít hlavně na přednášku, ale nevěděla jsem, že se platí zvlášť. Nebylo to nikde napsané,“ odpovídá studentka Milana Mařáková na otázku, co ji na festivalu zklamalo.

Pro brněnské promítání jsou připraveny tři besedy. Při té první vypráví Lenka Hrabalová o tom, jak procestovala stopováním kus Íránu, Iráku a Turecka. Druhá s názvem “Na kole přes Afriku“ popisuje 13 000 kilometrů dlouhou cestu Tadeáše Šímy, během které projel patnácti státy afrického kontinentu. Třetí a poslední přednáška je opět o stopování, ale tentokrát Afrikou. V ní vypráví Alena Machálková nejen o své cestě, ale i o stereotypech, které vůči Africe Evropané mají.

„Na festival může přijít samozřejmě každý, ale řekl bych, že většina lidí, co sem přijde, nějakým způsobem souzní s outdoorovým tématem,“ komentuje Janeček otázku pro koho je akce určena. Tomu odpovídá i věk diváků, kteří jsou většinou studenty. „Na festival jsem přišla, protože se často pohybuji v přírodě. Zároveň pořádám i zážitkové kurzy, a tak mě tato akce lákala,“ vypráví o své motivaci přijít na festival studentka Pedagogické fakulty Hana Klíčová.

Oproti minulým ročníkům je účast nižší. „Na večerní bloky je diváků hodně, na odpolední ale často dorazí o dost méně lidí. Možná je to dáno tím, že začínají příliš brzo. Také jsme trochu podcenili propagaci,“ dodává Janeček.

Festival má čtyři soutěžní kategorie. Dobrodružný a extrémní sportovní film, horský a horolezecký film, dobrodružný vodní sportovní film a cestopisný film. Jednotlivé snímky pak hodnotí čtyřčlenná porota, jejímž předsedou je portugalský cestovatel, dokumentarista a režisér António Pedro Nobre.

Festivalové snímky se promítají na více než šedesáti místech po celém Česku a Slovensku. Samotná akce se každoročně koná od roku 2003. „Nemůžu říct s úplnou jistotou, jestli se festival bude konat i příští rok. To záleží na hlavních pořadatelích. Pokud se konat bude, tak se s Expediční klubovnou opět rádi festivalu zúčastníme,“ odpovídá brněnský organizátor Janeček.  

Klíčová slova: festival, outdoor, horolezectví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.