12.11.2017 13:01


Sotva vydala Horal(ku), už píše další román. Budou v něm zážitky z cest, říká Danka Šárková

Autor: Iveta Borková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

S písmenky si hraje nejen v knihách, ale i ve svém jméně. Šárka Denková začala psát svou první knihu, když byla v rozvodovém řízení. Spisovatelka na ni nechtěla uvést příjmění od manžela, proto ji podepsala Danka Šárková. Pseudonym jí už zůstal a od té doby vydala třináct knih. Ta poslední s názvem Horal(ka) vyšla 2. listopadu.

Foto: Iveta Borková

Proč by si měli čtenáři Horal(ku) přečíst? 

Protože je to typicky ženská knížka o tom, jak žena odchovala dvě děti, co všechno s nimi zažila a jak kvůli muži změní svůj život. Odejde z pražské luxusní čtvrti na samotu do Krkonoš, kde na ni čeká spousta nástrah. Je to docela sranda.

Kterou svou knihu byste doporučila čtenáři nebo spíš tedy čtenářce, která od vás ještě nic nečetla

Samozřejmě polední Horal(ku), ale pokud bych měla vybrat ještě některou z těch, které vyšly dřív, tak by to byly tituly Čekala jsem dlouho, Cesta za „hranice“ a Zašívaná panenka. Tomu, kdo má rád psychologicko-společenský témata by se mohl líbit román Světlo a tma. Ale to je už trošku náročnější kniha.

Co vás přimělo k tomu napsat knihu s psychologickými prvky, o které říkáte, že je náročnější? 

Mám zkušenosti s psychologií a s nemocemi jako je maniodepresivní psychóza. Proto jsem začala psát knihu o téhle nemoci.

Jakým spůsobem vznikají vaše knihy? Máte nejprve hlavní dějovou linii nebo píšete postupně od začátku?

Hlavní děj už je určitě daný, přesně vím, o čem knížka bude. Mám téma, premisu, pak se mi tam ale samozřejmě nabalí i třeba jiné postavy a zápletky. Dalo by se ale říct, že první, druhé, třetí dějství mám jasně vymyšlené.

Kolik z vašeho osobního života se v knížkách objevuje?

Většinou jsou to fikce, ale skoro pro každou, kromě asi dvou knih, jsem samozřejmě čerpala ze svého života a okolí. Vždycky lidem říkám, že dřív nebo později se v mých knížkách najdou.

Na besedě jste říkala, že ráda cestuje do Afriky a do Asie. Píšete někdy i na cestách nebo si to necháváte na doma? 

Na cestě nepíšu, protože bych to nestíhala. Cestujeme s partnerem a většinou spíme někde dvě noci, pak se zase přesouváme o kus dál. Během cestování si spíš čtu.

Besedy v knihovnách pořádáte po celé republice. Proč? 

Ráda cestuju, a besedy tedy mám spojené s cestováním po krajině. Když jsem přijela na besedu do Blanska, tak jsem byla hrozně ráda, když jsem viděla Macochu a punkevní jeskyně. Objíždění knihoven spojuji s tím, že poznávám nové kraje a samozřejmě besedy mě hodně baví. Kontakt s lidmi mě dobíjí, dělá mi dobře.

Máte spoustu zážitků a věcí, které čtenáře na besedách zajímají je nespočet. Jak rozdělujete čas mezi vyprávěním o cestování a o knihách? 

Myslím, že bych neměla čtenáře ochuzovat o cestování, protože z něj mám zajímavé fotky i videa. Snažím se do těch dvou hodin vměstnat všechno, samozřejmě nemůžu přečíst ukázku z každé knihy, říct jim všechno o každé zemi. Udělala jsem takové pásmo, které vychází zhruba na hodinu a tři čtvrtě a to zatím funguje.

A co cestopis? Nelákalo vás někdy sepsat zážitky z cest? 
Teď píšu román, nechtěla jsem o tom mluvit a nebudu říkat, o čem je, ale budou tam promítnuté veškeré zážitky z cest. I když to bude román. 

 

Šárka Denková (1969) je Česká spisovatelka tvořící pod pseudonymem Danka Šárková. Psát začala až když měla dva malé syny a krizi v manželství. Její první honorovaný článek vyšel pod názvem Naučím se říkat ne. Od té doby vydala dalších třináct knih, včetně elektronických knih Na lehátko. Ve svých dílech se zaměřuje na vztahy a problémy na pracovišti, najdeme v nich ale i krimi a psychologické prvky. Jejím mottem je, že hodné holky se dostanou do nebe a zlobivé tam, kam potřebují. Mezi ženami má svou největší čtenářskou základnu. V současné době žije s přítelem v Krkonoších, jejich společnou zálibou je cestování. Ráda jezdí po knihovnách, kde představuje nejen svoje knihy, ale taky promítá fotky z cest po Thajsku, Etiopii, Tanzánii a Jihoafrické republiky. Její poslední titul se jmenuje Horal(ka) a vyšel na začátku listopadu. Momentálne má rozepsané další dvě knihy. 

Klíčová slova: spisovatelka, nová kniha, danka šárková

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.