06.12.2018 13:09


Soud zamítl odvolání muže, který s nožem v ruce okradl gymnazistu

Autor: Sabina Žilková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Krajský soud v Brně ve čtvrtek 6. prosince zamítl odvolání Martina Oláha, kterého Městský soud v Brně poslal na čtyři roky do vězení s ostrahou. Obžalovaný přepadl skupinu tří studentů, požadoval od nich peníze na vlak do Mladé Boleslavi a když mu je odmítli dát, ohrožoval je nožem. Gymnazista Martin Pavlok mu tak raději vydal dvě stě padesát korun.

Budova krajského soudu v Brně.

BRNO – Martin Oláh ve čtvrtek stanul se svým odvoláním před Krajským soudem v Brně. Odvolával se proti rozsudku trestného činu loupeže, za který mu soud prvního stupně uložil čtyři roky ve vězení s ostrahou spolu s propadnutím věci, tedy třiceticentimetrového kuchyňského nože. Tím ohrožoval tři studenty gymnázia v brněnském parku mezi Janáčkovým divadlem a ulicí Koliště v červenci letošního roku poté, co mu nechtěli dát peníze na vlak. Jeden ze studentů mu poté ze strachu dal dvě stě padesát korun. 

Obhajoba stavěla především na údajné absenci naplnění zákonných požadavků, které musí trestný čin loupeže splňovat. „Oláh nepoužil vůči poškozenému násilí, ani mu tímto nevyhrožoval. Nůž vytáhl pouze pro doložení svého vyprávění,“ řekla obhájkyně Veronika Šemberová. Oláh měl před poškozeným a svědky vyprávět o tom, že ho pronásleduje skupina Albánců, z nichž jednoho svým nožem pobodal. Z toho dle tvrzení obhajoby vyplývá, že se nechtěl peněz zmocnit silou, ale pouze žádal o peníze kvůli své zoufalé situaci. Nůž tak měl pouze sloužit jako důkaz jeho slov a doplnění vyprávění. Obhájkyně tak pro obžalovaného navrhla zproštění viny či alespoň snížení trestu.

Martin Oláh se později také sám hájil, že jeho konání nevykazovalo potřebné znaky pro naplnění skutkové podstaty trestného činu. „Sám poškozený uznal, že jsem ho neohrožoval. Také jsem se mu poté několikrát omluvil. V době, kdy k činu došlo, jsem byl navíc pod vlivem psychotropních látek a měl jsem opravdu pocit, že jsem pronásledován. Ale násilí jsem nepoužil,“ tvrdil Oláh, který byl v minulosti již šestkrát odsouzen. Obžalovanému se také nelíbilo, že se při posuzování jeho případu přihlíželo k jeho minulosti. „Nikdy jsem nelhal, ke všem svým činům jsem se přiznal a do poslední minuty si trest odseděl,“ doplnil Oláh.

Dle státní zástupkyně Štěpánky Růžičkové však nebyly argumenty pro odvolání opodstatněné. „Soud prvního stupně správně vyhodnotil všechny předložené důkazy. S přihlédnutím k minulosti obžalovaného, který v minulosti nejméně šestkrát vykonával a byl odsouzen za podobnou činnost, je rozhodnutí městského soudu v Brně odůvodněné. Navrhuji odvolání zamítnout,“ vyjádřila se Růžičková.

Soud po krátké poradě nakonec odvolání Martina Oláha skutečně zamítnul a potvrdil rozsudek městského soudu. Odvolací soud se ztotožňuje s rozhodnutím městského soudu, i s jeho zhodnocením důkazů a subjektivního i objektivního chování obžalovaného. Nepříčetnost obžalovaného v době činu byla soudní znalkyní vyvrácena u soudu prvního stupně, konání pod vlivem návykových látek obžalovaného také neomlouvá," řekl soudce Petr Hlavina.

K potvrzenému rozsudku se kladně vyjádřil i napadený Martin Pavlok. „Oláh se mi u soudu omlouval a říkal, že toho lituje. Dokonce mi řekl, že jsem mu tím nahlášením pomohl, protože se tu noc chtěl zabít a takhle nemohl. Výše trestu mě ale upřímně moc netrápí. Je ale dobře, že člověk, který je recidivista a něco podobného udělal už asi šestkrát nebude zase chvilku volně běhat Brnem," uvedl pro Stisk Pavlok.  

Oláh byl v minulosti už šestkrát trestaný. V roce 2003 byl odsouzen za loupežné přepadení, několik týdnů po návratu z vězení okradl na ulici ženu. Před devíti lety zbil a okradl čtrnáctiletého školáka. 

Klíčová slova: loupež, soud, odvolání

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.