11.04.2019 20:25


Soutěžící z celé jižní Moravy roztančili Brno

Autor: Lucie Kohoutková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stovky tanečníků v sobotu předvedly svá vystoupení v rámci soutěže Czech dance tour. Regionální kolo moderního tance má své vítěze. Ti obdrželi originální italské medaile.

Autor: Adam Kreml

Brno – Příznivci moderních tanečních disciplín zavítali do Brna. Přes osm set mladých tanečníků se 7. dubna utkalo v souboji regionálního kola pro Jihomoravský kraj. Jde o třetí ročník Czech dance tour. „Předtím jsme pořádali pohárové soutěže v Praze. Začaly k nám jezdit soubory z různých částí republiky, proto teď dojíždíme my za nimi,“ vysvětlil zakladatel projektu Martin Hladík. Soutěžící jsou různého věku. Od nejmenších dětí až po kategorii senior. Ta začíná po pětadvacátém roce.

Akce se konala v prostorách brněnské tělovýchovné jednoty Sokol. Představilo se 28 tanečních skupin, které se prezentovaly v moderních stylech art dance, disco, latino show, plesové choreografie, roztleskávačky a mažoretky. Nejvíce zastoupená byla kategorie street dance. Vítězové se sejdou po zemských kolech poslední květnový víkend na Mistrovství České republiky v Praze. „Do budoucna máme zájem spojit se i se zahraniční akcí, kam by mohli ti nejúspěšnější postupovat dál,“ nastínila mluvčí soutěže Hana Čermáková.

Novinkou ročníku jsou medaile vyrobené v Itálii, jejichž prototyp se tiskl ve 3D tiskárně. „Přišla jsem si dnes zasoutěžit a něco vyhrát. Tancuji už sedm let,“ svěřila se desetiletá Tereza, soutěžící v plesové kategorii. Tanečníky podpořilo téměř šest set diváků. „Atmosféra je příjemná. Vzhledem k počtu soutěžících je průběh rychlý,“ komentoval Petr Hodovanec při čekání na výsledek dcery.

Každé regionální kolo hodnotí pět porotců, kteří jsou často aktivními trenéry. Na choreografiích bodují sehranost skupiny, kompozici hudby a tance, kvalitu pohybu, techniky a celkový dojem. „O skupině mnoho vypovídá také chování a reprezentativnost mimo vystoupení. To je přínosné do budoucna. Tanec vede k disciplíně a týmové práci,“ popsala Čermáková. Podle ní má na děti velký vliv jejich trenér. „Učím latino show, street dance a roztleskávání. Dnes byly dvě z mých skupin první. Choreografie jsou čerstvé, trénovali jsme teprve od pololetí,“ pochlubila se trenérka Martina Bartuschková.

Zlatou medaili v hlavní kategorii art dance získala skupina Balanc z Velkých Bílovic. „Jsme velmi spokojení, vůbec jsme s tím nepočítali. Naše choreografie je o tom, že jsme všichni na stejné úrovni. Kulisy v podobě zlatých beden vyjadřovaly peníze a jejich pomíjivost,“ shrnula vystoupení vítězka Adéla Míková. Tanec je aktivita na pomezí kultury a sportu. „Lidé si můžou vytvořit masku, být chvíli někým jiným. Především dívky se rády stylizují do kostýmů a výrazného makeupu,“ řekla Čermáková.

Tříkolovou soutěž zakončí Mistrovství České republiky poslední květnový víkend v Praze. Poprvé si zasoutěží i tanečníci stylu vogue and waack. Je to tanec vytvořený americkou gay komunitou, která se inspirovala pózami modelek. Celá tour odstartovala 16. března v Plzni. Loňského ročníku se zúčastnilo v devíti regionálních kolech téměř sedm tisíc tanečníků.

Po celý rok se konají desítky tanečních soutěží moderních tanců. Největší akcí je tour Czech dance masters, kde se utká až dvacet tisíc tanečníků z celé republiky. „Nejhorší jsou minuty před vystoupením. Backstage se stává prostorem šílenství,“ vzpomínala bývalá tanečnice Denisa Mazourková. Organizátoři Czech dance masters plánují mistrovství také na konec května.

Klíčová slova: tanec, Czech dance tour, soutěž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.