07.12.2014 12:49


Špatných finančních poradců je spousta, není snadné jim nenaletět

Autor: Petr Večeřa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Je běžné aby studenti bez ekonomického vzdělání pracovali jako finanční poradci? "V současné době ano, ale správné to není, finanční poradce musí mít potřebné vzdělání a přehled," říká Michal Doubek, který radí jak by si lidé měli spravovat své finance a také jak nenaletět nepoctivcům. "Pokud je hlavní motivací poradce rychlý zisk, tak je vždy něco špatně. Bohužel je takových "poradců" v naší zemi spousta."

Potřebují vůbec lidé finanční poradce, nebo je to jen způsob, jak z lidí vymámit peníze? Finanční poradce a kouč Michal Doubek věří, že finanční gramotnost je jedním ze základů dnešní doby. "Je to na úrovni čtení a psaní, v dnešní době je to zkrátka nutnost."

Finanční gramotnost je v dnešním světě nezbytná, říká Michal Doubek. Autor: Michal Doubek

Jsem třiadvacetiletý student – potřebuji vůbec finančního poradce? 

Pokud máte jakýkoliv příjem, tak stoprocentně. Neříkám to proto, že se poradenstvím živím, ale proto že tu potřebu vidím u svých přátel. Ve světě financí se pohybuju už od svých 18 let a za dobu své praxe jsem poznal, že právě věk mezi dvaceti a třiceti je, co se financí týče, ten nejdůležitější. Je to ironie, protože člověk v té době nemá žádné zkušenosti a schopnosti správně se rozhodovat. Kroky v takto mladém věku ovlivní celý zbytek života a proto je minimálně dobré je s někým konzultovat.

Jsou studenti finančně zodpovědní?

Především jde o to, jaký má kdo přístup k penězům. Pokud není člověk závislý na tom, co vydělá, málokdy si peněz opravdu váží a nepřemýšlí nad tím, jak je utrácí, kam investuje a tak dále. Studenty vysokých škol často finančně podporují rodiče, ale pokud si někteří snaží vydělávat sami, je vidět v jejich uvažování podstatný rozdíl. Studenti si musí uvědomit, že mají zodpovědnost za svůj život a podle toho využívat zdroje.

Je těžké najít v České republice kvalitní poradce?

Co se kvality týče, je to špatné. Příčin je několik, ale tím nejdůležitějším je systém ohodnocování. Finanční „poradci“ z velkých poradenských firem jsou motivováni pouze provizí za uzavření finančního produktu, ale ne za servis a péči nebo správu majetku. Proto chybí tlak na vzdělávání a prohlubování znalostí v různých oblastech finančního trhu. Firmy učí lidi jak být dobrými obchodníky, ne poradci. A pokud jsi dobrý obchodník, nemusíš znát dobře ani to, co prodáváš. Stačí to umět prodat.

Před rokem mi kamarád nabídl, abych se stal finančním poradcem v jedné firmě a pracoval pod ním a časem si sestavil svůj tým. Jsou takové nabídky běžné?

Ano, především tedy právě mezi studenty vysokých škol, kteří hledají přivýdělek a manažeři velkých firem je lákají na statisícové výdělky.

Dá se takovým slibům věřit? Já nemám žádné ekonomické vzdělání, přesto mi bylo řečeno, že stačí pár kurzů a může ze mě být finanční poradce.

Můj názor je takový, že by člověk ať už na pozici samotného poradce nebo manažera týmu měl mít ekonomické vzdělání. Tyto společnosti často hledají pouze důvěřivé jedince, které nalákají a uzavřou jim finanční produkty, za které zinkasují provizi. Finančním poradcem tedy může být v dnešní době kdokoliv, ale pokud chce být kvalitní, čeká ho spousta vzdělávání a proto je nutnou podmínkou, aby finance byly jeho vášní.

Co byste doporučil někomu, kdo o podobné nabídce uvažuje?

Aby si ujasnil, jestli tento obor je opravdu to, v čem se chce zdokonalovat. Opravdu chce, aby to byla jeho životní cesta? Stát se finančním poradcem na pár měsíců nemá význam a nadělá to více škody než užitku. Pokud se někdo chce pouze vzdělávat v oblasti financí, je dnes k dispozici mnoho kurzů a seminářů na toto téma.

Jak tedy poznat dobrého poradce? A je nějaký způsob, jak odhalit toho nepoctivého?

Věčná otázka. Upřímně to opravdu nevím. Ale pokud bych měl říct jakým poradcům se vyhnout, tak těm, kteří se snaží za každou cenu prodat finanční produkt i přesto, že ho nepotřebuješ. Často chce také prodat více produktů najednou (spořicí, pojistný, investiční), protože nejspíš neplánuje rozvíjet dlouhodobý servis. Toho dobrého poradce lze určitě poznat časem, to znamená dle toho jak se o klienta opravdu stará, zda ho vzdělává a pravidelně několikrát do roka s ním konzultuje. Poslední dobou je pro mě měřítkem dobrého poradce také to, zda je placen pouze z prodeje nebo například za vypracování finančního plánu.

Znáte případy lidí, kteří doplatili na špatnou volbu poradce?

Takových životních příběhů je spousta. Velmi oblíbené téma může být spoření přes životní pojištění, které je pro koncového zákazníka velmi drahé. Klient platí vysoké vstupní náklady (na 1 000 Kč měsíčně zaplatí až 24 000 Kč) a vysoké správcovské poplatky, protože platí jak pojišťovně, tak investiční společnosti spravující fondy.

Jaké můžou být následky takových rozhodnutí?

Po pár letech se může stát, že klient zjistí, že na účtu nemá ani svůj vklad a je ve ztrátě. Pak se situace opakuje, protože jeden poradce mu prodá pojištění na spoření, za pár let přijde jiný poradce, řekne, že produkt je zastaralý a prodá mu nový. Bohužel zaplatí znovu ty stejné poplatky a takto může být třeba deset let v permanentní ztrátě.

Minulý týden jsem řešil právě finanční situaci mého kamaráda, který má 23 let a podniká. Za 3 roky podnikání mu byly prodány skoro všechny finanční produkty na trhu a on za ně zaplatil skoro 100 000 korun, které mu už nikdy nikdo nevrátí, a věřím, že by se mu teď hodily.

Není ovšem problém nejen v poradcích, ale také v naivitě lidí, kteří, přestože jde o jejich peníze, nejsou dostatečně zodpovědní a neváží si peněz?

Samozřejmě, že je to i o špatném přístupu. To co jsem popisoval výše je právě ta negramotnost, že klient není dostatečně zvídavý. Nezajímá se o poplatky, možnost výběru peněz, nastavení produktu. Nemyslím si, že si tak úplně neváží peněz, ale čemu nerozumí a co je nebaví, tomu se snaží vyhýbat. Ve financích je to ale chyba. Finanční gramotnost patří k všeobecnému vzdělání a dnes je stejně důležité rozumět financím stejně jako umět psát, číst a počítat.

Je to ironie, ale nejdůležitější kroky ve světě financí musíme dělat už jako mladí a nezkušení, říká Michal Doubek. Finanční gramotnost je v dnešním světě nezbytná, říká Michal Doubek. Autor: Michal Doubek

Mají lidé zájem o finanční poradenství?

Každý si myslíme, že všechno zvládneme sami. Ale nejde to. Povinné ručení si na internetu člověk založí sám, a pokud nevybere špatnou pojišťovnu a nezvolí nízké pojistné limity, je velká pravděpodobnost, že to bude v pořádku. Ale vše ostatní se zvládnout nedá. Ani já sám nevím úplně všechno a každý den se aktivně vzdělávám a zjišťuji nové informace.

Mění se nějak finanční poradenství?

Já vidím velký posun v tom, že se začínají tvořit malé „rodinné“ firmy o deseti finančních poradcích, kteří si zakládají právě na kvalitě služeb a dlouhodobé spolupráci. Pokud bude do budoucna takových firem přibývat, budou mít klienti zajištěný opravdu kvalitní servis i při průměrných příjmech. Taky budou tyto firmy vyvíjet obrovský tlak na finanční instituce a jejich produkty, to znamená, že budou přibývat produkty přímo na míru.

Lidé začínají vnímat, že finanční poradce potřebují, pokud se chtějí posunout, chtějí budovat svůj majetek a zajistit tak svoji buducnost. Bohužel je tu stále mnoho „poradců“, kteří pracují pouze pro peníze. Pro příklad, v České republice je přes 150 000 podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů na 10 milionů obyvatel. V sousedním Německu, kde je přes 80 milionů obyvatel mají pouze asi 20 000 poradců. Tedy je evidentní, že je s tím potřeba něco dělat.

Medailon

Michal Doubek žije v Brně a finančnímu poradenství se věnuje sedm let. „Začátky byly složité, ale pokud děláte to, co vás baví, tak zvládnete i nutné vzdělávání,“ vysvětluje, co jej drží u této práce. Pravidelně pořádá semináře, kde se snaží lidem vysvětlit jak efektivně spravovat své finance.

Čtěte také na stisk.blog.idnes.cz

Klíčová slova: finance, poradenství, studenti, ekonomika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.