07.05.2017 09:05


Spíš se setkáte s Madonnou než se členy Iron Maiden, říká zakladatel jejich českého fanklubu

Autor: Michaela Kolková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Britská heavy metalová kapela Iron Maiden má v Česku svou stálou fanouškovskou základnu. Největším fanklubem kapely je u nás Iron Maiden Czech Fan Club, v současnosti má přes čtyři a půl tisíce členů. Zakladatelem seskupení je pětačtyřicetiletý Martin Kerda, který v rozhovoru popíše nejen vznik fanklubu, ale také jeho činnost nebo vztah s ostatními fankluby.

Zakladatel českého fanklubu kapely Iron Maiden Martin Kerda. Foto: Archiv Martina Kerdy

Brno – Český fanklub kapely Iron Maiden založil fanoušek Martin Kerda v roce 2007. Spojil tak příznivce metalové hudby do jedné skupiny. Společně organizují setkání při příležitostech koncertů nejen Iron Maiden. „Pro lidi je jejich hudba, názory a celé dění okolo kapely více než jen módní záležitostí. Je to životní styl, ve kterém často nacházejí hodnoty jako čest, hrdost, přátelství nebo třeba jen odhodlání žít rovný a poctivý život,“ říká Kerda.


Jak jste se poprvé dostal k hudbě Iron Maiden?

Už je to hodně dávno. Stejně jako u spousty dalších věcí vedla moje cesta k Iron Maiden přes mého staršího bratra. Od mala se mi líbila rocková muzika, ale bohužel se psala první polovina osmdesátých let a jediné, co se tu dalo poslouchat, byli Olympic a Katapult. Jednoho dne však bratr přinesl půjčenou gramodesku Iron Maiden Live After Death. Už při prvním poslechu mě hudba neuvěřitelně vzala, protože nic takového jsem do té doby ani náznakem neslyšel. Dodnes považuji tuto desku za nejlepší, kterou Iron Maiden vydali.

Co vás přimělo k tomu, abyste založil fanklub?

Na začátku žádný takový úmysl nebyl. V roce 2007 koncertovali Iron Maiden v Ostravě. Koncert jsem samozřejmě nemohl vynechat, a tak jsem začal shánět lidi do auta, aby se mi cesta tolik neprodražila. Tenkrát neexistovaly žádné sociální sítě, takže všechno probíhalo přes internetová fóra. Během pár hodin se mi ozvalo asi deset lidí, druhý den jich neustále přibývalo. Někdo pak navrhnul, abychom jeli společně vlakem. Chopil jsem se organizace a díky nadšení všech zúčastněných vznikla legendární akce Fans On Tour – Road To Ostrava. Nakonec z toho byl zaplněný vagon vlaku, rozhovor pro rádio, natočené DVD nebo třeba vlajka. Tím mělo všechno skončit. Na podzim však kapela ohlásila gigantické turné Somewhere Back In Time. Na žádost fanoušků jsem se podvolil a založil fanklub.

Proč jste se rozhodl založit zrovna fanklub Iron Maiden a ne třeba kapely Metallica?

Iron Maiden mě albem Live After Death natolik uhranuli, že se až do konce života stali jedničkou v mém hudebním výběru. Pamatuji si, jak jsem celé dvojalbum zkoumal obrázek po obrázku, fotku po fotce. Dnes se to zdá možná úsměvné, ale internet neexistoval. Pamatuji si, jak jsem okamžitě začal nosit hodinky na pravé ruce jako Steve Harris (zakladatel a baskytarista kapely, poz.red.) a sehnal si jeho modrobílé pruhované triko, okovaný pásek a plesnivé džíny skoro stejné, jako měl na vnitřním obalu této desky.

Jaký význam má fanklub pro jeho členy?

Nejdůležitějším, stěžejním významem Czech Fan Clubu Iron Maiden je sdružení a setkávání lidí, kteří v sobě přechovávají lásku k Iron Maiden. A zároveň těch, pro které je tato hudba, názory a celé dění okolo kapely více než jen módní záležitostí. Je to spíše životní styl, ve kterém lidé často nacházejí hodnoty jako čest, hrdost, přátelství nebo třeba jen odhodlání žít rovný a poctivý život.

Co musí zájemce udělat, aby se k fanklubu mohl připojit?

Nevedeme žádné klasické přihlášky nebo oficiální dokumenty. Stačí se připojit do facebookové skupiny a to je vše.

V současnosti máte na webových stránkách přes šest set členů. Přihlašují se k vám lidé stále nebo zájem naopak opadl?

Údaj na webových stránkách fanklubu je trochu zavádějící. Na čísle 605 jsme přestali evidovat přihlášky jako takové, protože nárůst zájemců nešel časově zvládat. Proto jsme přešli na Facebook, kde se počet našich členů a příznivců blíží už pěti tisícům.

Organizujete společné zájezdy na koncerty?

Spíše než zájezdy pořádáme u příležitosti koncertů Iron Maiden setkání fanklubu. Většina koncertů se, až na výjimky, koná v Praze, tudíž lidé cestují ze všech směrů. O zájezdy do zahraničí je všeobecně malý zájem, a tak jde především o menší skupinky lidí, kteří se domlouvají v naší fanouškovské skupině. Samozřejmě dáváme k dispozici web fanklubu i stránku na Facebooku zdarma pro firmy, které podobné zájezdy na koncerty organizují. Pomáháme tak propagovat zájezdy na koncerty Iron Maiden do Prahy z Ostravska a Moravy.

Členové fanklubu se setkávají na koncertech. Foto: Archiv Martina Kerdy

Pomáháte nějak vašim fanouškům, kteří se například nemohou na koncert dopravit nebo mají jiný problém?

Většinou se každý nějak na místo koncertu dostane. Stačí, když se domluví s ostatními fanoušky, přispěje něco málo na dopravu a s někým se sveze. Co se týká jiné pomoci, spíše se jedná o nárazové akce. Pamatuji si, že v roce 2011 někdo ztratil vstupenku na koncert. Bez váhání se lidé z fanklubu složili a během půl minuty byl obnos vybraný. Také jsme pořádali sbírku pro Honzu, fanouška Iron Maiden, který při nehodě vlaku v srpnu roku 2008 přišel o nohy. Jindy jsme sbírali peníze pro dalšího malého fanouška, který byl těžce nemocný.

Pořádáte společné výjezdy i na koncerty jiných kapel?

Určitě, ale jde se spíše o lokální záležitosti. Většinou je to tak, že nejste fandou jen Iron Maiden, ale i kapel, které vznikly v přibližně stejné době. V tomto případě je to konec sedmdesátých let a léta osmdesátá. Jakmile přijedou Judas Priest, Helloween, Metallica nebo další legendy metalové hudby, většinou si na koncertech dáme sraz.

Jaký je váš největší zážitek z koncertu?

Na koncertě v Praze roku 2003 stála na nohou celá T-mobile aréna od začátku až dokonce, včetně míst na sezení, a skandovala. O pět let později jsem se při show dokonce dostal na pódium. Na jiném koncertu zničila průtrž mračen většinu mobilů a fotoaparátů. Všichni jsme si tak hudbu užili jako za starých časů, bez protivného natáčení a focení. Tehdy jsme měli promáčené i peníze v peněžence.

Funguje mezi fankluby nějaká rivalita, třeba jako ve fotbale?

Absolutně ne. Jsme, jak říká Bruce Dickinson (zpěvák kapely, pozn red.), jedna velká rodina. Paradoxně vázne komunikace se slovenským fanklubem.

Jste v kontaktu i s dalšími fankluby Iron Maiden, například v jiných zemích?

Určitě. Jsme ve spojení především s evropskými fankluby. Nejvíce komunikujeme s polskými a německými fanoušky Iron Maiden. Když se blíží nějaký koncert, tak se komunikace stupňuje a naopak. Nejvíce řešíme organizační záležitosti ohledně místní dopravy, parkování, cen a podobně.

 

Bruce Dickinson od nás k padesátinám dostal český národní dres
 


Některé kapely znají své fankluby i jejich členy osobně. Je to případ i váš případ?

Iron Maiden mají jen jeden oficiální celosvětový fanklub se základnou ve Velké Británii. Všechny národní fankluby jsou pak spíše aktivita lidí v dané zemi. Stejně tak je to i s námi. O českém fanklubu však kapela určitě ví. Adrian Smith (kytarista kapely pozn.red.) často zmiňuje silnou fanouškovskou základnu u nás, Bruci Dickinsonovi jsme předali při příležitosti jeho padesátých narozenin národní hokejový dres s číslem 50, který ho velmi potěšil. Takže nějaké povědomí bezpochyby existuje, ovšem při existenci několika desítek fanklubů po celém světě a milionech fanoušků si nebudeme nalhávat, že bychom měli nějaká privilegia.

Setkali jste se někdy se členy kapely?

S těmi současnými bohužel ne. Po mnoha zkušenostech pokaždé říkám, že se spíše setkáte s Madonnou než s někým z Iron Maiden. Důvodem je jejich nabitý program a ochrana soukromí. Již několikrát jsme měli domluvené setkání ať už přes vydavatelství EMI nebo Live Nation, ale nakonec z toho vždy sešlo. Jediným úspěchem bylo předání dárku Brucovi, ale opět pouze přes pořadatele. Šťastlivec může potkat v Praze Steva Harrise, který tam rád jezdí soukromě, ale to je opravdu loterie. Případně na něj můžete narazit při turné jeho druhé kapely British Lion. Samozřejmě bývalí zpěváci Paul Di'Anno a Blaze Bayley u nás koncertují často a není problém se s nimi po koncertě vyfotit.

Jak fanklub financujete?

Náklady máme většinou jen za WEBhosting a doménu, což financujeme ze soukromých peněz. Hned na začátku jsme zavrhli vybírání příspěvků od členů. Všechny reklamy jsou na webu umisťovány zdarma, ale dbáme na to, aby měly souvislost s kapelou. Takže spíš než peníze občas obdržíme třeba pivo značky Iron Maiden, či tričko od dotyčných firem. O tyto věci pak pořádáme tematické soutěže.

Máte mezi členy fanklubu i nějaké významné osobnosti?

Pro mne je každý člen našeho fanklubu významný stejně. Měl jsem možnost poznat, jak funguje hudební byznys, a zjistil jsem, že někteří z těch významných osobností nestojí ani za zlámanou grešli. Ale například záštitu nad Czech Fan Clubem Iron Maiden převzal Aleš Brichta, bývalý zpěvák české kapely Arakain. 

V historii kapely došlo k několika změnám v sestavě členů. Preferujete jako fanklub konkrétního frontmana, nebo berete kapelu jako celek i s jejím přirozeným vývojem?

Tisíc lidí, tisíc chutí. Většinou lidé uznávají Bruce Dickinsona jako nejlepšího zpěváka v historii kapely. Ze své zkušenosti vím, že Blaze Bayley je skvělý člověk a neskutečný profesionál, naprosto oddaný svým fanouškům i po odchodu z kapely. Nikdy neodmítne fotografii či podpis a diskutuje s fanoušky dlouho do noci. Asi nejméně populární je Paul Di'Anno.

Kdyby Iron Maiden oznámili svůj konec, co by se stalo s vaším fanklubem?

Absolutně nic. Jak už jsem zmínil, Iron Maiden nejsou jen o hudbě. Je to životní styl, náboženství, naděje, únik z reality a také ztělesněná radost.

 

Autor videa: Michaela Kolková

Martin Kerda je pětačtyřicetiletý fanoušek kapely Iron Maiden a zároveň zakladatel českého fanklubu této hudební legendy. Czech Fan Club založil v roce 2007 a v jeho vedení je dodnes. Jeho nejoblíbenějším albem je Live After Death, tedy první koncertní deska kapely z roku 1985.

Klíčová slova: Iron Maiden, Iron Maiden Czech Fan Club, fanklub, český fanklub Iron Maiden

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.