27.02.2013 14:00


Společná jízda autem šetří studentům peníze i čas

Autor: Martina Hanušová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Spolujízda nebo student taxi, takové jsou názvy označující společné cestování autem, které si v poslední době získává stále větší oblibu mezi studenty. V porovnání s autobusovou či vlakovou dopravou má mnoho výhod. Zdražování, zpoždění ani strach o místa k sezení totiž cestujícím nehrozí.

Brno –  Pravidla společné jízdy jsou jednoduchá. Řidič pomocí webové stránky nebo sociální sítě sdělí ostatním, kam má namířeno. Zájemci, kteří mají stejnou cestu, pak řidiče kontaktují a zamluví si volná místa v autě.

„Jako hlavní výhodu vidím velkou úsporu času. Spojení z domova do Brna je totiž opravdu složité,“ říká studentka lékařské fakulty Kateřina Běhalová, která využívá student taxi každý týden. Výhodný je systém také pro řidiče, kteří ušetří za výdaje spojené s cestováním. O náklady se dělí s ostatními cestujícími.

Přestože je spolujízda oblíbená v zahraničí, v České republice je stále poměrně neznámá. Zájem si získala teprve poslední dobou, především díky rozmachu sociálních sítí. „V prvním ročníku studia na vysoké škole jsem jako jeden z mála dojížděl do Brna autem. Každý týden jsem ale složitě sháněl lidi, kteří by jeli se mnou a přispěli mi tak na benzín,“ řekl zakladatel facebookové stránky Student taxi Brno – Rožnov Ondřej Kos. Inspiraci získal na kolejích, kde existoval systém, kam mohli studenti psát nabídky cest a také poptávku po nich. Použití facebooku však představovalo možnost, jak domluvu zjednodušit.

„Tato stránka byla v roce 2010 jednou z prvních svého druhu. Už druhý den po svém založení však měla kolem sta fanoušků. Z toho bylo přibližně patnáct lidí, co měli auto,“ dodal Kos. Dnes má stránka téměř tisíc příznivců a více než osmdesát pravidelně dojíždějících řidičů.

Spolujízda však nemá jen kladné ohlasy. „Přijde mi nebezpečné cestovat s člověkem, kterého ani neznám. S některými řidiči má člověk strach o holý život. Jsem ochotná jet pouze s někým, o němž vím, že mě v pořádku doveze,“ řekla studentka mezinárodních vztahů Tereza Volfová. Mezi další rizika patří také nevyhovující čas odjezdu, nebo malý zájem.

Ať už převažují pro nebo proti, spolujízda vytváří alternativu k jiným způsobům cestování. V posledních letech se navíc síť spojení rozrůstá. Do Brna a zpět se tak lze dostat například z Opavy, Žamberka, Tábora či Mikulova. Cestovat lze také mezi různými městy v České republice nebo do zahraničí. 

 


Příklady srovnání cesty vlakem a student taxi:

 Spojení   Vlak   Cena   Student taxi   Cena 
Brno – Rožnov pod Radhoštěm  3 hodiny  212 kč   1 hod 45 minut   110 kč 
Tábor - Brno  4 hod 30 minut  330 kč  1 hod 30 minut  140 kč
Plzeň - Most  2 hod 45 minut   213 kč  1 hod 45 minut   100 kč
Zlín - Olomouc  1 hodina  88 kč  1 hodina  70 kč
Praha - Třebíč  3 hod 20 minut  274 kč  2 hodiny  110 kč

 

 

 

 

 

          Zdroj: idos.cz, spolujizda.cz

Klíčová slova: cestování, spolujízda, student taxi

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.