06.05.2017 08:54


Sport A tabák aneb Severská vášeň pro snus

Autor: Kristýna Tronečková | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: Trafika

Erica Österlund je mladá žena, která již třetím rokem působí jako ski patrol a zachraňuje lyžaře v olympijském lyžařském středisku Hafjell v Norsku. Kromě toho miluje všechny zimní sportovní aktivity, účastnila se závodu Vasův běh na 90 kilometrů a učí v lyžařské škole. Byl to právě sport, který ji přiměl zamyslet se nad škodlivostí cigaret, které několik let kouřila. Místo toho si v poslední době oblíbila žvýkací tabák snus, který je v Norsku a Švédsku fenoménem. 

Audio

    audio
         
    Autor:

Jaký je tvůj vztah k tabáku?

Myslím, že jsem na tabáku závislá. Když ho nemám, tak po něm prostě toužím. Snus je pro mě dobré uspokojení místo cigaret. Jednoduše si dám malý kousek tabáku pod ret a nebrání mi to v žádné sportovní aktivitě. Ale rovnou musím uvést, že bez snusu by se mi asi sportovalo ještě o něco lépe.

Můžeš popsat rozdíl mezi snusem a cigaretami z hlediska zdraví?

Existují vědecké články, že snus je méně škodlivý než cigarety. Například rakovina plic se snusem není spojována tolik jako s kouřením. Samozřejmě to není zdravé, ale jsem ráda, že to nemá tak špatný vliv na tělo. Se snusem mohu sportovat a cítím se dobře. S cigaretami to bylo mnohem horší. Je to pro mě také sociální příležitost, pro nás je snus sdílenou věcí a tradicí.

Kouříš ještě?

Kouřila jsem několik let zpátky, ale často jsem se při sportu zadýchávala, a tak jsem hledala alternativu. Snus je pro mě alternativa. Navíc tady v Norsku je to tak, že ho má rád snad skoro každý.

Jaký je rozdíl, když sportuješ a užíváš snus ve srovnání s cigaretami?

Když jedu na běžky, tak si snus klidně nechám pod rtem, to ničemu nebrání. S cigaretami v puse se sportuje hůře. Málokdy vidíš lidi na běžkách s cigaretou v ruce, ale mnoho Norů má v kapse snus.

Máš kolem sebe lidi, kteří užívají také snus?

Ano, hlavně v práci je mezi kamarády oblíbený. Dát si spolu snus je pro nás sociální událostí, v kombinaci s kávou nemá chybu. U jídla a někdy i při sportu je ale lepší ho z pusy vyndat.

Pracuješ jako ski patrol a ski instruktor, je povoleno užívat snus v práci?

Toto je pro nás otázka. Slyšela jsem od vedení, že není dobré mít snus před dětmi. Jenže já si myslím, že málokdo pozná, že máš pod rtem malý kousek tabáku. Je to pouze doporučení, z práce by mě kvůli tomu snad nevyhodili.

Má snus nějaké nežádoucí účinky?

Je dost silný, takže když ho používáš denně, tak máš trochu poškozenou sliznici na vnitřní straně rtu nad zuby, kam si ho vkládáš. Navíc máš pak větší mezeru mezi rtem a dásněmi. Taky ti trochu zežloutnou zuby. Samozřejmě při užívání vzniká závislost na tabáku. Snus mi přijde silnější než cigarety, když na něj není člověk zvyklý, rychle se mu zamotá hlava. Dříve se do každého kousku snusu přidával střep ze skla, aby se porušila sliznice a nikotin se dostal rychleji do krve.

Jak je snus populární ve Švédsku ve srovnání s Norskem?

Myslím, že v Norsku lidé víc kouří než používají snus. Ve Švédsku je populární o něco více. Tady v Norsku je snus hodně drahý, stojí kolem 100 NOK (asi 300 Kč).

Původem jsi ze Švédska, co tě přivedlo do Norska?

Do Norska jsem se dostala jako ski instruktorka a ski patrol a jako instruktorka na raftech. Ve Švédsku mají přísnější pravidla, když chce člověk pracovat jako ski patrol. Proto jsem šla do Norska. Nejprve jsem pracovala v lyžařském centru Kvitfjell, kde jsem poznala svou bývalou přítelkyni, se kterou jsem žila čtyři roky. Pak dostala místo tady v Hafjellu jako ski patrol a já šla s ní, už jsem tu třetí rok. Loni jsme se rozešly a já se od ní odstěhovala, ale stále pracujeme spolu ve ski patrol. Někdy je to těžké, ale respektujeme se a snažíme spolu vycházet. Teď bydlím s kamarády na olympijské sjezdovce ve starém statku. Když vyjdeš přede dveře, stojíš na černé sjezdovce. To místo jsem si zamilovala. 

Tvoje práce je hodně sportovně založená. Děláš kromě lyžování i jiné sporty?

Mám ráda vše, co je spojeno se sněhem. Miluju snowboard, běžky, sjezdovky, telemarkové lyže i ski alpy. Pravidelně se účastním běžkařských závodů tady kolem Lillehammeru. Nejdelší závod jsem ale běžela ve Švédsku. Byl to Vasův běh na devadesát kilometrů. 

Klíčová slova: snus, žvýkací tabák, sport, ski patrol, Hafjell, Lillehammer, lyžování, Vasův běh, Norsko, lyžařská škola

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.