18.04.2019 21:59


Spotřeba konopí na předpis roste. Jaké účinky má na pacienty, budou zkoumat brněnští vědci

Autor: Vojtěch Kousal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Od začátku letošního roku čeští pacienti spotřebovali přes tři kilogramy medicínského konopí. Ve srovnání s rokem 2018 jde o víc než dvojnásobný nárůst.  Tím, jaké má tato rostlina účinky na pacienty, se budou zabývat oborníci z brněnského Mezinárodního centra klinického výzkumu. Bude to první klinický výzkum svého druhu u nás.

Tisková konference před zahájením konference Věda a konopí (zdroj: Vojtěch Kousal)

Brno – Fakultní nemocnice U Svaté Anny ve středu pořádala pátý ročník konference Věda a konopí. Mezinárodní centrum klinického výzkumu, které pod tuto nemocnici spadá, bude jako první v Česku provádět klinické studie s medicínským konopím. „Jedním z cílů našeho výzkumu bude sledovat odbourávání látky THC z konopí, abychom mohli říct, jak dlouho po jeho užití je možné bezpečně usednout za volant,” uvedl před zahájením konference ředitel nemocnice Martin Pavlík. 

I přes to, že se objem konopí předepsaného lékaři zvyšuje, stále je v porovnání s některými státy zanedbatelný. „Zatímco loni čeští lékaři předepsali necelých pět kilogramů medicínského konopí, za stejnou dobu spotřebovali pacienti v sedmimilionovém Izraeli přes deset tun konopí," porovnal Lumír Hanuš, který v Izraeli působí jako vědec.

Fakultní nemocnice U Svaté Anny v Brně byla první státní nemocnicí, která začala používat medicínské konopí při léčbě vybraných nemocí. „Pro nadcházející výzkum budeme potřebovat zajistit financování, což by mohlo být zajímavou příležitostí pro soukromý sektor," sdělil vedoucí klinicko-farmaceutické jednotky Václav Trojan.

Nejčastěji se konopí používá jako podpůrná či doplňková léčba ke zmírnění příznaků doprovázejících závažná onemocnění, například u onkologických pacientů nebo lidí s HIV. Své místo má také při léčbě řady neurologických potíží nebo třeba v případě endometriózy, což je onemocnění postihující ženy v období menstruace. 

Gram léčebného konopí vyjde zhruba na 170 korun. Registraci na jeho předepisování má v celém Česku 83 lékařů, z toho polovina tuto možnost využívá. Pacienti nejprve začínají s malými dávkami, které se jim postupně zvyšují až do chvíle, než se u nich projeví očekávaná reakce. Úspěšnost léčby se pohybuje mezi 80 a 90 procenty.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.