19.10.2019 11:42


Sprejoval jsem sám, můj bratr s tím nemá nic společného, uvedl jeden z Němců obžalovaných z posprejování Karlova mostu

Autor: Hana Štefánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Když v červenci dva němečtí turisti posprejovali Karlův most, vyvolalo to v České republice celonárodní vášně. V diskuzních příspěvcích napříč internetem lidi tehle čin hromadně odsuzovali  a žádali pro provinilce adekvátní trest. Soud ještě tentýž měsíc odsoudil dva bratry k roční podmínce, stotisícové pokutě pro každého z nich, uhrazení vzniklé škody a k pětiletému vyhoštění z Česka. V případu však nastal obrat, cizinci se proti trestu odvolali.

Hlavní líčení ve věci posprejování Karlova mostu Foto: Hana Štefánková

Praha  Sprejeři se neštítí své výtvory nasprejovat už ani na kulturní památky. Jako podklad pro graffiti posloužil i Karlův most. Incident se stal 15. července 2019 po 21. hodině v Praze 1, na Malé Straně, v ulici Na Kampě. Třiadvacetiletý Niclas Steiger a jeho bratr, třicetiletý Benjamin Wittig, posprejovali jeden z pilířů Karlova mostu. Výsledné graffiti mělo rozměr pět krát dva a půl metru a představovalo modrozeleno-černé vyobrazení slova „Sepsis“. Obžalovaný Steiger uvedl, že jde o název hudební formace. Bratři se po odvolání vůči rozsudku znovu postavili před soud.

„Posprejováním národní památky Karlova mostu způsobili hlavnímu městu Praha škodu ve výši 40 tisíc korun a spáchali tím podle Trestního zákoníku přečin poškození cizí věci,“ uvedl státní zástupce Jan Lelek.

Cizinci přijeli do Prahy, aby tu strávili společnou dovolenou. Druhý den pobytu se vydali poznávat město,  navečer se zastavili v restauraci U Fleků. „Pili jsme pivo. Pak jsme zase šli po Praze a koupili si další. Najednou jsem uviděl obchod, ve kterém se prodávaly spreje. U nás v Německu, v oblasti kde bydlím, se něco takové neprodává. Šel jsem dovnitř a koupil jsem si tři nebo čtyři. Už si nepamatuju. Chtěl jsem si je odvézt domů,“ sdělil ve své výpovědi soudu mladší z bratrů, Niclas Steiger.

Nakonec dvojice dorazila ke Karlovu mostu. Podle slov Steigera si museli odskočit na záchod a tak z mostu sešli, aby našli místo, kde nebude tolik lidí. Tam si Steiger všiml osudného pilíře a rozhodl se nasprejovat na něj zmíněný nápis. Soudu řekl, že v té chvíli vůbec netušil, že jde o Karlův most a zdálo se mu, že je to jen klidné místo, kde graffiti nebude vidět. Ve chvíli, kdy svůj výtvor dokončoval, přišla policie a oba bratry zadržela. „Snažil jsem se jim vysvětlit, že můj bratr nic neudělal, že stál jenom vedle, ale i přesto nás vzali oba,“ upřesnil Steiger.

Oba dva byli v čase trestního činu pod vlivem alkoholu. V průběhu dne pili pivo, navečer sáhli i po absinthu. Steigerovi naměřili 1,2 promile a jeho bratrovi 0,0 promile, což oba považovali za zvláštní, protože pili spolu. Starší ze sourozenců, Benjamin Wittig, si myslel, že policie měla pokažené přístroje.

Steiger soudu sdělil, že od počátečního momentu, kdy spreje koupil, až po posprejování mostu, šlo o jeho vlastní nápad a rozhodnutí. Jeho bratr s tím prý neměl nic společného a v celé situaci se ocitl náhodou. „Do obchodu jsem vešel sám, Benjamin stál venku a kouřil. Neřekl jsem mu, proč tam jdu, a když jsem vyšel ven, neukázal jsem mu, co jsem koupil. Zeď jsem také posprejoval sám, zatímco on si šel odskočit,“ dušoval se Steiger.

„Necítím se vinný. Niclas si šel odskočit a já jsem čekal. Neviděl jsem na něj. Trvalo mu to nějak dlouho, tak jsem se šel za roh podívat, co dělá. Když jsem uviděl, jak sprejuje, byl jsem zcela překvapený. Měl špinavé ruce. Pak nás už vzala policie,“ řekl Benjamin Wittig. Ten by v případu dokázání viny mohl přijít o své zaměstnání.

Svědci i policie však tvrdí, že sprejeři byli dva. „Na linku 156 jsme dostali telefonát s informací, že nějaké osoby sprejují při dětském hřišti na pilíř Karlova mostu. Po příjezdu jsme přistihli tyhle dva pány, jak tam stojí. Mladší z nich sprejoval a starší stál opodál a pil pivo. Na zemi mezi nimi leželi spreje. Blíž k staršímu. Ten nás požádal, jestli si může dojít na toaletu. Pak jsem viděl, jak si tře ruce, asi se je snažil umýt od barvy,“ sdělil soudu strážník městské policie a svědek Ladislav Kašpar.

„Venku před restaurací máme zahrádku, z které je vidět přímo na onen sloup Karlova mostu. Odtud jsem viděl dva muže, jak na něj sprejují. Jeden dělal obrys graffiti a druhý ho vyplňoval. S kolegy jsme se dohadovali co udělat, no než jsme to dořešili, už přišla policie,“ dosvědčil soudu svědek a zaměstnanec restaurace U Fleků Radek Bouřka.

Soud po čtvrtečním jednání nedospěl k definitivnímu rozsudku. Hlavní líčení z důvodu pokračování dokazování soudkyně odročila na 13. listopad 2019.

Klíčová slova: Karlův most, posprejování, graffiti, soud, Němci, turisti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.