27.09.2014 18:56


Srdcerváči bojují za pracovní místa pro lidi s handicapem. Zapojit se mohou všichni

Autor: Veronika Hlavinková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Projekt Srdcerváči pomáhá najít zaměstnání lidem se zdravotním postižením. Letos se bude orientovat obzvlášť na handicapovanou mládež. Kdo by se chtěl do kampaně zapojit, může si na webových stránkách http://www.srdcervaci.cz/ koupit některý z unikátních dárků či zážitků, a přispět tak na tvorbu nových uzpůsobených pracovních míst.

Autor: Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Brno - V Česku má každý devátý nezaměstnaný handicap. Na konci léta evidovaly úřady práce přes šedesát tisíc takových uchazečů o zaměstnání. Charitativní projekt Srdcerváči se snaží najít práci mladým lidem se zdravotním znevýhodněním. "Cílem je ukázat, že osoby se zdravotním postižením umí pracovat, že umí vykonávat kvalitní a konkurenceschopnou práci," vysvětlila poslání kampaně ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením Hana Potměšilová.

Výtěžek z kampaně použijí Srdcerváči mimo jiné na projekty k vytvoření nových pracovních míst pro zdravotně postižené a rozvoj jejich podnikání. Díky osvětě, kterou skupina šíří, už teď volají zaměstnavatelé a nabízejí vhodné pracovní příležitosti. Minulý rok projekt zajistil práci šesti stovkám lidem s handicapem.

Kampaň vedou sami handicapovaní 

Šestičlenný tým Srdcerváčů sestává ze studentů a absolventů vysokých škol. Všichni jsou přitom handicapovaní. Někteří se s postižením narodili, jiní si na něj museli po úrazu zvykat. „Doufám, že prostřednictvím Srdcerváčů pomůžu někomu dalšímu,“ řekl devětadvacetiletý Pavel Bambousek, student Metropolitní university v Praze a zaměstnanec zdravotní pojišťovny.

O tom, že to má smysl, přesvědčuje i číslo zaměstnaných z loňského ročníků projektu. Například výrobna těstovin provozovaná občanským sdružením Náruč zaměstnala hned šest z nich. Práce s těstem totiž hluchoněmým nebo lidem s psychickými problémy nevadí. „Zatím mají pracovní dobu zkrácenou na čtyři až šest hodin, ale pracovní podmínky jsou naprosto standardní jako v každé jiné výrobně jídla,“ potvrdila ředitelka sdružení Zuzana Dudáková.

S poukazem z katalogu se můžete setkat s předními českými osobnostmi

„Srdcerváči nejsou žádná charita, stojí na principu win-win,“ hlásájí Srdcerváči na svých webových stránkách. To znamená, že narozdíl od různých dobročinných organizací je zde zisk na obou stranách a i dárce za svůj příspěvek něco obdrží. Základem projektu je online katalog, kde zájemci najdou dárky a zážitky, které běžně nekoupí. Protože se do kampaně zapojila spousta významných osobností, vyskytují se v nabídce například tenisové rakety od Petry Kvitové a Tomáše Berdycha, dres podepsaný Bárou Špotákovou, vařečka kapely Kryštof nebo růže ze zahrady Marty Kubišové.

Neméně atraktivní jsou i poukazy na setkání se zpěvačkami Lucií Bílou, Helenou Vondráčkovou či Marií Rottrovou. Do své pracovny zve Jaroslav Svěcený, Varhan Orchestrovič Bauer i kuchař Roman Paulus. Své příznivce si zajisté získá také den ve Sněmovně s Miroslavem Kalouskem a návštěva zákulisí žurnalistiky s investigativním novinářem Jaroslavem Kmentou.

Katalog najdete na webových stránkách projektu www.srdcervaci.cz. „Letos už se o nás ví a unikátní dárky a zážitky jdou doslova na dračku,“ komentoval úspěch Filip Zoubek z nadace pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Jen za první dva týdny organizátoři utržili 250 tisíc korun. „Letos se do kampaně zapojí i Tomáš Klus a má pro nás připravený velmi zajímavý osobní dárek,“ uvedl dál Zoubek. 

Jedním z překvapení kampaně je i raritní sparťanský dres podepsaný hráči fotbalového klubu, který se draží na portálu aukro.cz.

Klíčová slova: srdcerváči, práce, handicapovaní

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.