19.04.2012 16:08


Srovnání dopravců: České dráhy vs. Student Agency

Autor: Veronika Gazdíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nejen studenti musejí překonávat velké vzdálenosti mezi svým bydlištěm a místem studia. Stejně jsou na tom i lidé, kteří dojíždějí do práce a auto buď nemají, nebo se jim ježdění s ním nevyplatí. V současnosti jsou v Česku nejvýraznější dvě konkurenční dopravní společnosti, které mohou cestující za odlišný čas a odlišnou cenu přepravit.

Brno  Marie Szopová studuje psychologii a Vojtěch Bruk politologii na Masarykově univerzitě v Brně. Oba dojíždějí za studiem z dvě stě kilometrů vzdáleného Třince a každý z nich volí pro cestování jiného dopravce. Zatímco Marie Szopová jezdí se Student Agency, Vojtěch Bruk využívá České dráhy. Dopravci se od sebe liší nejen cenou a dostupností, ale především rozdílnou úrovní služeb, které nabízí cestujícím.

Vlak Českých drah; foto: Veronika GazdíkováPrvní rozdíl mezi dopravci je v dostupnosti. Síť železnic je poměrně hustá a zastávky Českých drah jsou  v každém městě, ale také v řadě menších obcí. Přestože silniční síť je ještě hustší, Student Agency vypravuje své autobusy pouze z větších měst. „Autobusy Student Agency jezdí nejblíže z Frýdku, kam musím dojet, to mě stojí třicet korun. Za samotný studentský lístek pak zaplatím sto patnáct korun. Mám kreditovou jízdenku a lístky kupuju přes internet, což je pro mě pohodlnější,“ říká Szopová.

Oba dopravci nabízejí možnost koupit si lístky na určených prodejních místech i přes internet. „Lístky kupuju vždy na nádraží, v Brně preferuju automat. V Třinci není, ale jsou tam ochotné a milé pokladní, které mi už několikrát ušetřily peníze, když vymyslely levnější variantu. Jízdenka mě jinak stojí kolem sto padesáti korun. Myslím si, že to není adekvátní cena vzhledem k úrovni vozů Českých drah,“ vysvětluje Bruk.

Výběr toho, s kým cestující pojede, může záviset také na spolehlivosti a na čase, který na cestě stráví. „Cesta mezi Frýdkem a Brnem trvá asi dvě a půl hodiny. Pamatuju si, že zpoždění jsme měli jenom jednou a to asi patnáct minut, jinak se mi to ještě nestalo,“ hodnotí pozitivně Student Agency studentka psychologie Szopová.

Naopak České dráhy jsou častým zpožděním vlaků tak pověstné, že mezi lidmi koluje i pár vtipů na toto téma. „Dojíždět do Brna s Českými drahami znamená každou chvíli jezdit autobusem kvůli výlukám, to s sebou přináší až půlhodinová zpoždění. Člověku ale nezbývá nic jiného, než si na to zvyknout,“ krčí rameny Vojtěch Bruk. Se zpožděním, které často dosahuje desítek minut, jsou spojeny další problémy, jako například to, že cestující nestihne přípoj na přestupní stanici.

Autobus Student Agency; Foto: Veronika GazdíkováNa první pohled viditelný rozdíl mezi Českými drahami a Student Agency je ve vzhledu a úrovni dopravních prostředků. S tím se pojí také komfort a služby, které dopravci svým cestujícím poskytují. „Služby Českých drah jsou naprosto nulové, žádné noviny nebo časopisy, o možnosti koupi občerstvení ani nemluvě. Staré vagóny vypadají otřesně a jsou nepohodlné, ve vlacích je malý počet míst, lidi musejí stát v uličkách. O toaletách ani nemá cenu se bavit,“ zlobí se Bruk.

Student Agency je ve službách, které nabízí, hodnocena o poznání lépe. „Autobusy jsou čisté a pohodlné, nejvíce se mi líbí možnost připojení k internetu a promítání filmu během cesty. Cestující navíc dostanou časopis a nápoj zdarma,“ chválí dopravce Szopová.

Na jaře 2013 chce vstoupit na český trh společnost Leo Express, která bude rovněž provozovat železniční dopravu. Firma chce konkurovat jak Českým drahám, tak Student Agency. Prozatím sice jen na trase mezi Prahou a Ostravou, pokud však bude vstup na trh úspěšný, lidem přibude další možnost, jak cestovat.

Klíčová slova: srovnání, doprava, dopravci, České dráhy, ČD, Student Agency, SA, Leo Express

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.