24.03.2014 19:26


Stačí jedno malé klíště a celý život je v háji

Autor: Koláříková Tereza | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V televizi  začínají na diváky opět útočit reklamy na očkování proti klíšťové encefalitidě. S nástupem sezóny klíšťat je třeba zvýšit opatrnost, protože nemoci, které přenášejí, mohou zanechat následky na celý život. A letošní zima nebyla dost silná, aby tyto příživníky zahubila.

Brno – S příchodem teplých dnů začíná i doba obávaných klíšťat. Tyto malé krev sající potvůrky čekající na stéblech trávy, aby se  nasytily, ale většina z nich navíc na člověka přenese nemoci, které mu mohou hodně znepříjemnit život.

„Měla jsem obrovské ,štěstí', neboť se mi povedlo chytit obzvláště nakažené klíště. Asi po týdnu jsem si všimla, že mám něco na zádech. Rodiče mi klíště vytáhli a vše bylo v pořádku. Zhruba za dva týdny jsem začala pociťovat nesnesitelné bolesti hlavy, na které nic nezabíralo,“ popsala první příznaky jednadvacetiletá studentka Eva Odstrčilová, která si klíště přinesla ze školního výletu.klíště. foto:Tereza Koláříková

Takových případů je s rostoucí aktivitou klíšťat čím dál více. Nejznámějšími a nejobávanějšími nemocemi, které klíšťata přenáší, jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Oproti roku 2006, kdy byla nemocnost nejvyšší a „klíšťovkou“ trpělo přes tisíc obyvatel, se počty mírně snížily – za loňský rok napočítal Státní zdravotní ústav 625 pacientů. U boreliózy se čísla drží výše a statistiky udávají za rok 2013 přes čtyři a půl tisíce případů. Mírnou zimu mnoho klíšťat přežilo, proto lze očekávat nárůst nemocných.

„Při podezření na klíšťovou encefalitidu nebo lymskou boreliózu je lepší jít hned k lékaři,“ upozornila doktorka Ilona Kochová z centra Očkování a cestovní medicíny. Ne každý to však udělá. Jedním z důvodů může být strach z potvrzení vážné nemoci, druhým obvinění ze simulace. „Doktorka se mi vysmála, že to není po tak krátké době, asi po týdnu, možné,“ stěžovala si studentka vysoké školy Vendula Jedličková, která prodělala boreliózu. S podobným zážitkem se setkala i Eva Odstrčilová: „Lékařka mi řekla, že si vymýšlím a jsem simulant. Vynutila jsem si papíry na návštěvu neurologa, který mi udělal testy na boreliózu, protože jsem měla typické příznaky - strnulá šíje, bolesti hlavy a celého těla.“

V případě podezření  nákazy je nutné co nejdříve navštívit lékaře. U klíšťovky žádná specifická léčba neexistuje. „Nejlepší prevence proti encefalitidě je očkování, na které je nejvhodnější doba v chladném období roku,“ řekla doktorka Kochová. Na boreliózu lze nasadit antibiotika, a když se navíc podaří klíště vytáhnout do čtyřiadvaceti hodin, neměla by se vůbec rozvinout „Je dobré používat repelenty a do lesa nosit dlouhé kalhoty,“ upozornila dále. Tohoto malého parazita lidé nechytí jen v přírodě. 

vytáhnutí klíštěte. foto: Tereza KoláříkováKlíště domů přinesou i domácí mazlíčci, ze kterých odpadne. Během jeho vytahování je třeba vyvarovat se styku s možná infikovanou krví.

Při nálezu nezvaného příživníka je nutné ihned jej vytáhnout a místo vydezinfikovat. „V případě objevení se červené skvrny v místě přisátí klíštěte nebo jinde na těle navštivte lékaře. Stejně tak, pokud se v době dvou až tří týdnů po přisátí objeví teploty a příznaky chřipky,“ poradila Kochová. Podcenit tyto nemoci je nebezpečné, protože mohou zanechat trvalé následky. „Mám revma, beru pět prášků denně a vše mě pořád bolí. Nemůžu řídit a pít alkohol. Jsem hned unavená, nesmím být ve stresu a musím chodit na fyzioterapie,“ shrnula své potíže Vendula Jedličková. „Mám to chronické. Jedno klíště, a celý život je v háji,“ dodala. Eva to bere pozitivněji: „Klíštovku už nemůžu nikdy znova dostat, a bolesti hlavy jsou mi nyní k smíchu po tom, co jsem zažila.“

Klíčová slova: klíště, klíšťová encefalitida, lymská borelióza, očkování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.