13.05.2019 22:03


Stan proti melanomu přijel už po třinácté do Brna

Autor: Martin Foral | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Možnost nechat si bezplatně vyšetřit kožní znaménka využily v pondělí 13. května na náměstí Svobody stovky lidí. Třináctý ročník preventivní akce s názvem Stan proti melanomu nese v letošním roce podtitul Padesát odstínů melanomu. Minulý týden zkontroloval tým specialistů na kožní lékařství přes dva tisíce návštěvníků v Praze. Z Brna se stan přesune do Ostravy, kde svou letošní pouť zakončí.

Stan proti melanomu na náměstí Svobody. Foto: Martin Foral.

Brno – Česká dermatovenerologická společnost letos pořádá již třináctý ročník Stanu proti melanomu. V rámci této preventivní akce vyšetří každoročně kožní lékaři v Praze, Brně a Ostravě kolem čtyř tisíců lidí. 13. května se na jeden den stan otevřel návštěvníkům v Brně. Už od desáté hodiny dopoledne se před ním tvořily několik desítek metrů dlouhé fronty. „Mám na ruce znaménko, které se mi v posledním roce trochu změnilo, takže si ho chci nechat vyšetřit, abych měla jistotu,“ řekla jedna z příchozích Pavlína Filková.

Motto letošního ročníku zní Padesát odstínů melanomu. Organizátoři tak chtějí poukázat na fakt, že tento kožní nádor může mít mnoho různých podob. „Populace má zafixováno, že melanom je hnědá skvrna, která se vytváří na kůži nově nebo přeměnou mateřského znaménka. Takových útvarů je sice více než polovina, ale zbytek tvoří nádory tvaru uzlíků a u některých z nich může převládat jiná barva než hnědá,“ řekl dermatolog Petr Arenberger.

Projekt má každoročně podporu velkého množství partnerů včetně Ministerstva zdravotnictví. „Musíme si uvědomit, že i v případě melanomu se jedná o rakovinu, se kterou není legrace. Rád se mezi prvními svěřím ostrozraku přítomných odborníků a nechám si svou kůži zkontrolovat. Ten dobrý pocit z vědomí, že jsem udělal pro své zdraví, co je třeba, a že nejsem ohrožen rakovinou kůže, mi za těch pár minut času rozhodně stojí,“ vzkázal lidem ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Akce Stan proti melanomu je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která se snaží upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Za dvanáct let fungování projektu odhalili lékaři více než 650 nádorů kůže.

Klíčová slova: Stan proti melanomu, Brno, náměstí Svobody

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.