23.04.2015 20:51


Statistiky nepřekvapily. Nezaměstnanost klesá a lidem se daří lépe sehnat práci

Autor: David Kohout | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Česká ekonomika je na tom dobře a daří se jí vytvářet nová pracovní místa. Vyplývá to ze statistik, které na svých stránkách pravidelně zveřejňuje Úřad práce České republiky. Nezaměstnanost v březnu se oproti minulému roku snížila na aktuálních sedm procent. Práci však stále březnu hledalo více jak půl milionu lidí. I tak má Česko jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě.

Česká republika - Ještě před rokem seděl v posluchárně a po nocích pročítal povinnou literaturu. Tomáš Doležal studoval konstrukci a dopravní stavby na Stavební fakultě Vysokého učení technického v Brně. Práci se mu po ukončení školy podařilo sehnat poměrně rychle. „Měj jsem štěstí.  Vedoucí bakalářské práce mi domluvil spolupráci s firmou, která se zabývala tím, co jsem i já chtěl profesně po studiu dělat. Když se tam uvolnilo místo, neváhal jsem a o volnou pozici se přihlásil. I díky tomu, že mě znali, se přijímací pohovor vedl v neformálním duchu. Prakticky jsme domlouvali datum mého nástupu. Práci jsem měl tedy zajištěnu ještě před tím, než jsem složil státnice,“ říká Doležal.

O stejném štěstí nemůže ale hovořit více jak pětadvacet tisíc absolventů škol a mladistvých, kteří se na konci března hlásili na úřadu práce. Z toho čistě absolventů bylo jednadvacet tisíc. Ale celkový počet mladých lidí bez práce klesl meziročně  o více jak šest tisíc lidí. Pro srovnání, v některých regionech Řecka nezaměstnanost mladých dosahuje padesáti procent a vůbec nejhorší vyhlídky na uplatnění mají mladí Španělé.

V České republice nejlépe hledají práci lidé v Praze a jejím okolí. Nízkou nezaměstnanost vykazuje taky Mladá Boleslav, Benešov a Rokycany. Naopak nejvyšší čísla hlásí okresy Bruntál a Jeseník v Olomouckém kraji. Špatná situace je stále v severočeském regionu a v Ostravě. Tam nezaměstnanost dosahuje skoro jedenácti procent.I když nezaměstnanost klesá, úřady práce v Česku o žadatele mít nouzi rozhodně nebudou.

Aktuálně je v Jihomoravském kraji třiašedesát tisíc uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o více jak devět a půl tisíce nižší než v minulém roce.  Nejhůře shání lidé práci v okrese Znojmo a Hodonín. Nejmenší nezaměstnanost naopak evidují v okrese Vyškov, Brno – Venkov a Blansko. „Situaci pozitivně ovlivňuje rozjezd sezónních prací především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, těžbě, potravinářství či turistickém ruchu,“ doplňuje data Kateřina Sadílková, pověřená řízením úřadu práce. Zaměstnavatelé pak mají aktuálně zájem o pracovníky v informačních technologií, řidiče MHD, kuchaře a techniky.

A tradičně velká poptávka od zaměstnavatelů je právě po absolventech technických oborů. Přednost pak obvykle mají proškolení specialisté a lidé, kteří ke svému vzdělání jsou schopni doložit i dlouholetou praxi. „Celé své studium jsem pracoval. Nicméně to bylo ve strojní firmě, jejíž zaměření neodpovídalo mé specializaci. Proto se má práce smrskla pouze na administrativní činnost a vše, kde jsem si mohl vystačit s angličtinou a řidičským průkazem. Přesto všechno mi praxe dala minimálně dobré pracovní návyky, které jsem mohl prodat svému budoucímu zaměstnavateli,“ hodnotí důležitost praxe pro studenty vysokých škol Doležal.  

Ten zároveň nesouhlasí s tvrzením, že by studenti technického zaměření měli výrazně lepší uplatnění než studenti humanitních oborů. „Schopný pracovitý člověk uplatnění najde bez ohledu na to, jestli studoval na Masarykově univerzitě nebo na technice,“ dodává. Problém vidí ve špatných oborech, které jsou i na technických školách. „Nevím, jaké jsou oficiální statistiky mapující tuto oblast, ale znám hodně svých kamarádů, kteří poměrně rychle našli práci. A bylo jedno, jestli vystudovali techniku nebo něco humanitního,“ doplňuje na závěr Doležal.

Z dat, která na svých stránkách pravidelně uveřejňuje Masarykova univerzita vyplývá, že praxi, nebo práci má při studiu více jak čtyřicet procent studujících. Stejný počet dotazovaných uvedl, že po absolvování školy pokračuje v zaměstnanání, které získali v průběhu studia. Nejlépe pak podle statistik shánějí práci studenti informatiky a práva. Naopak nejtěžší uplatnění na trhu práce mají absolventi sociálních studií a pedagogiky.

Klíčová slova: práce, nezaměstnanost, student, absolvent

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.