08.12.2018 15:01


Štěstí hledá v minimalistickém životním stylu stále více lidí

Autor: Eva Maršalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nakupovat střídmě a upřednostňovat kvalitu před kvantitou. Filosofie minimalismu se rozšířila zejména jako reakce na dnešní konzumní společnost. Přesto se jedná o velmi individuální způsob života. „Důležité je najít si vlastní cestu a míru toho, kdy máte dost a kdy jste schopni svoji spotřebu ještě snížit,“ vysvětlil Alvin Korčák, který se minimalismem zabývá už třetím rokem.

Brno – Podle zastánců minimalistického životního stylu si koupit štěstí za peníze nelze. Lidé si mohou s jejich pomocí zajistit pouze pohodlí a dočasnou spokojenost. Mnohdy proto v dnešní době nadkonzumu zapomínají, co jim vlastně radost přináší. „Jsme zahlceni velkým množstvím reklam, které nám slibují štěstí skrze materiální produkty. Jenže to je iluze, která se ve skutečnosti málokdy naplní,“ vysvětlil působení marketingu Alvin Korčák.

Člověk se pak točí v začarovaném kruhu krátkodobého pocitu naplnění. Nakupování totiž přináší štěstí jen na omezeně dlouhou dobu, během které jsou lidé nuceni tento stimul neustále obnovovat. „Za jakoukoliv koupenou věcí teď často vidím jen budoucí odpad. Hodně trpím třeba u levných hraček pro děti, které se hned rozlámou a je z toho obrovská hromada plastového smetí. Takže mám vždycky dobrý pocit, když si takový krám nepořídím,“ svěřila se Pavla, která uplatňuje principy minimalismu i ve svém rodinném životě.

Co tedy přináší štěstí dlouhodobě? Podle filosofie minimalismu je to zejména nesobecké jednání a pocit, který člověk získá při poskytnutí pomoci druhému nebo darování osobního zážitku. Vzpomínky si totiž mohou lidé opakovaně vybavit se stejnou emocionální intenzitou, jakou cítili na začátku.

Další výhodou tohoto životního stylu je i menší množství práce spojené s úklidem domácnosti. Zbavením se nepotřebných věcí a omezením nákupů lze tedy ušetřit nejen čas, ale i peníze. „Několik věcí jsem už vyhodila, zejména tedy oblečení. Boty jsem zase darovala sestře a čtyři páry, ze kterých mě bolely nohy, jsem prodala. Řekla jsem si, že to zkrátka nemá cenu skladovat, když to nenosím,“ pochlubila se svými pokroky Martina z Brna, která se pro tento způsob života rozhodla v posledním roce.

Kdo by si rád zařídil bydlení v minimalistickém stylu, neměl by nikdy začínat úklidem nostalgických předmětů, ke kterým je citově vázán, jako jsou fotografie nebo šperky po babičce. „Spousta lidí má ale potřebu plnit domy a půdy věcmi, které nechtějí vyhodit, protože by se mohli někdy v budoucnu hodit. Jenže hodně materiálů, zejména těch v papírové podobě, je možné naskenovat a nechat si je pouze v digitální formě,“ poradil s procesem redukce a třídění Korčák.

Podle jeho slov je přitom nejlepším řešením naskládat všechny věci z jedné místnosti do prázdných krabic. Tam je mají lidé nechat po dobu třiceti dnů, během kterých je podle nutnosti zase postupně vracejí na původní místo. A nepotřebné kusy, které v krabici na konci měsíce zůstanou, pak mohou rovnou vyhodit nebo darovat charitativní organizaci.

Klíčová slova: minimalismus, životní styl, konzumní společnost, štěstí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.