15.03.2019 16:44


Stovky studentů vyšly do ulic. Na co škola, klima volá, křičí

Autor: Veronika Nováková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští středoškoláci se přidali k celosvětové stávce za klima Fridays for future, která se poprvé koná v České republice téměř ve všech větších městech. Studenti jsou nespokojeni s tím, že se neřeší klimatické problémy, které by podle zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN mohly do dvanácti let vést k nevratnému poškození planety. Požadují vyhlášení stavu klimatické nouze a globální snížení emisí.

Stovky studentů vyšlo do ulic. Nechte nám naši budoucnost, křičí
Brno
– Znepokojení středoškoláci vyšli stávkovat do brněnských ulic. Připojili se tak k celosvětové stávce za klima, které se ve stejný den účastní tisíce studentů z celého světa. Nelíbí se jim, jak se společnost, a především politici staví k řešení klimatických problémů, které podle zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu při OSN můžou vést do dvanácti let k neudržitelnému stavu. „Naším cílem je především poukázat na to, že takhle už to dál nejde. Pokud chceme, aby tu naše planeta pro nás pořád byla, musíme se k ní začít chovat jinak. Máme posledních dvanáct let s tím něco udělat a začít přemýšlet i na naši budoucnost, na budoucnost vašich dětí,“ vysvětlila organizátorka brněnské stávky za klima Lucie „Lála“ Myslíková.

Stávka přilákala velkou pozornost kolemjdoucích ale i pracovníku v podnicích na náměstí Svobody. Od deváte hodiny na akci vystoupili se svými projevy řečníci, mezi kterými byl mimo jiné klimatolog Alexander Ač, a poté se stávkující přesunuli na fakultu sociálních studií Masarykovy university, kde program pokračoval. „Účast je obrovská, prohlášení už nám podepsalo čtyři a půl tisíce lidí, do stávky se zapojily všechny kraje a celkově protestují studenti ve více než sto zemích světa,“ sdělila ke stávce organizátorka  Lucie Smolková.

Minulé úterý požadovali studenti na zasedání zastupitelstva vyhlášení stavu klimatické nouze. Tím by město udělalo ze zlepšení životního prostředí svou prioritu. Své tvrzení opírají především o výzkumy vědců a oborníků na životní prostředí, ale také na Pařížskou dohodu. Ta zavazuje zúčastněné státy k tomu, aby se starali o životní prostředí zodpovědněji, aby nárůst průměrné teploty nikdy nepřekročil hranici 1,5 °C oproti hodnotám před průmyslovou revolucí.

Podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) však Brno už v současnosti dělá maximum pro to, aby se klimatická situace zlepšila. „Máme tu projekty dešťovka, řeší se nedostatek vody, revitalizace parků, posilujeme městskou hromadnou dopravu a všeobecně se snažíme snížit hladinu emisí ve městě. Rád bych však se studenty zorganizoval diskuzi, kde spolu probereme možné návrhy na zlepšení klimatické situace v Brně,“ upřesnil Hladík.

Protest, který vznik z řad středoškoláků, podpořilo mnoho vědců, neziskových organizací, vysokých škol a také několik spolků napříč republikou. Kdo se nemohl zúčastnit stávky osobně a vyjádřit tak podporu stávkujícím, může stále ještě přes internet podepsat prohlášení.

Jedním z podporovatelů je skupina DejchejBrno, podle které je stávka Fridays for future záchranným lanem.Každý rok se překračují limity pro polétavý prach, což je složka vznikající při spalování. Brno je zatěžováno imisemi až z Polska, ale zároveň emisemi z automobilové dopravy. Polétavý prach způsobuje genetické vady u nenarozených dětí, choroby krevního oběhu a dýchací soustavy. Kromě toho se přes atmosférické pohyby vzduchu dostává až na póly, kde se usazuje na povrchu ledu a ten taje rychleji, vysvětlila členka skupiny Dejchej Brno Hana Chalupská.

O tom, že je ovzduší zatěžováno polétavým prachem je vedení města Brna obeznámeno, ale podle Hladíka není v jejich silách ho kompletně vyřešit. „Problém s polétavým prachem přivátým z Polska se netýká jen města Brna, ale celé Moravy. Proto není v naší kompetenci situaci řešit. Jelikož se jedná o celorepublikový problém, mělo by se situací zabývat ministerstvo životního prostředí,“ dodal Hladík. Jednou z věcí, co podle něj byli schopni zastupitelé ovlivnit, je omezení emisí z automobilů podporou městské hromadné dopravy.

Studenti stávkující po celém světě se inspirovali šestnáctiletou Gretou Thunberg, která loni v srpnu každý den chodila protestně sedět před švédský parlament a požadovala po vládě snížení emisí. Po švédských volbách začala stávkovat pravidelně každý pátek nehledě počasí. Nedávno byla nominována na Nobelovu cenu míru.

Klíčová slova: Fridays for future, stávka, studenti, klimatické změny, klima

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.