13.11.2018 17:31


Strážníci zahájili pilotní posuzování přestupků

Autor: Sabina Žilková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Rezidentní parkování začali úředníci magistrátu města Brna zavádět už od 1. září, přestupky však začali pracovníci odboru dopravněsprávních činností ve spolupráci s městskou policií posuzovat až včera. Dříve totiž neměli možnost nahlížet do registru vozidel, protože si včas nepožádali o oprávnění k přístupu.  

 

Rezidentní parkování

Brno - Od začátku září kolem modrých zón určených pro rezidenty v Brně-střed objíždělo kamerové auto, které snímalo značky aut. Dosud se však data nijak dál nezpracovávala, protože chyběla možnost nasnímané značky porovnat s registrem vozidel. To se ovšem nyní změní a přestupky se budou vyhodnocovat i zpětně. Pokud tedy řidiči v Brně nesprávně zaparkovali v průběhu listopadu, pokuta se jim nevyhne. „Pilotní testování posuzování přestupků je řešeno automatizovanou cestou, ale po jednotlivých případech, aby bylo možné podrobně sledovat, zda nedochází k chybám. Komunikace mezi všemi systémy funguje a následně tedy budou tímto způsobem vyhodnocována data z minulých dnů – systém umožňuje vyhodnocení dat i zpětně,“ potvrdil Radek Štěpánek, redaktor tiskového střediska Magistrátu.

Září a října se však zpětné vyhodnocování týkat nemá. „My máme k dispozici data od 1. listopadu a předpokládáme, že data za září a říjen mít nebudeme,“ řekla mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková. Podle pilotního režimu to zatím tedy vypadá, že se za první dva měsíce pokuty udělovat nejspíše nebudou. 

A jak má vlastně samotné vyhodnocování probíhat? „K nám budou chodit data sbíraná kamerovým autem a naši strážníci posoudí, jestli se skutečné jedná o podezření z přestupku. Poté odešleme vyhodnocení na odbor dopravněsprávních činností magistrátu, kde rozhodnou, zda se jedná o přestupek nebo ne, a v jejich kompetenci bude i udělování pokut,“ vysvětluje Kadrnožková. Jak dlouho bude vyhodnocování trvat, není v testovací fázi zatím jasné. 

Názor na zavedení rezidentního parkování se mezi obyvateli Brna různí. Některým studentům však zavedené „modré zóny“ znepříjemňují život. „Rezidentní parkování rozhodně není příjemné. Když chci do centra, musím stát v placených parkovacích domech. Naštěstí se to nyní týká jenom centra,“ řekl Roman Kolbábek, student Masarykovy univerzity. Do budoucna se však mají zóny rozšířit do dalších jedenácti městských částí.

Klíčová slova: rezidentní parkování, Brno, pilotní posuzování přestupků

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.