04.03.2019 17:34


Studenti často vystačí s menšími datovými balíčky

Autor: Martin Foral | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Cena mobilních dat v České republice je jedna z nevyšších v Evropské unii, platí to i o studentských balíčcích. Podle analýzy Evropské komise patří v tomto ohledu Česko společně s Maďarskem, Kyprem a Řeckem k nejdražším zemím osmadvacítky. Redakce Stisku se zeptala studentů, co si o cenách dat myslí a v jakém množství je využívají.

Před spotřebou vlastních dat studenti často upřednostňují veřejné WIFI sítě. Foto: Martin Foral

Brno – Debatu o cenách mobilních datových služeb v tuzemsku rozvířil minulý měsíc výrok ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (ANO). Podle ní si za vysokou cenu dat můžou zákazníci sami, protože je málo využívají a raději hledají alternativu v podobě bezplatného Wi-Fi připojení. Její názor vzbudil kritiku z řad politiků i veřejnosti.

„Ceny dat jsou z mého pohledu opravdu příliš vysoké. Mám malý datový balíček, jen pět set megabajtů na měsíc, takže s nimi hodně šetřím,“ říká Kateřina Fabiánková, studentka Ekonomicko-správní fakulty MU. I jiným studentům často stačí malé datové balíčky, protože většinu času tráví na místech, kde se mohou k Wi-Fi bezplatně připojit. „Ve škole, na bytě, v práci – tam všude mám zdarma připojení. Stačí mi tři sta megabajtů na měsíc a více bych ani nechtěla. Jsem nerada otrokem sociálních sítí, prozrazuje Klára Zajíčková z Fakulty sociální studií MU.

Někteří operátoři pro svoje zákazníky nabízejí studentské balíčky, ale i jejich cena je vysoce nad evropským průměrem. „Mám studentský datový balíček, v rámci kterého můžu spotřebovat patnáct set megabajtů za měsíc. Je to sice o trochu levnější, ale pořád mi to přijde příliš drahé," říká Ondřej Zoubek z Fakulty sportovních studií MU.

I když všichni studenti potvrzují, že možnost připojit se k veřejné Wi-Fi je pro ně pokaždé výhodou, ne vždy jim kvalita tohoto datového přenosu dostačuje. „Ke školní Wi-Fi se přihlašuji, často se však musím odpojit, protože se mi pod náporem studentů seká. Vlastních dat mám tisíc megabajtů na měsíc a s cenou jsem spokojená,“ popisuje Hana Krobotová, studentka Lékařské fakulty MU.

Mnozí studenti se snaží data ušetřit tím, že nepoužívají datově náročné aplikace. „Na mobilu vůbec nezapínám Instagram nebo YouTube, to bych měla jinak data za pár dní pryč, říká Hana Krobotová. „Nepouštím si videa, omezuju stahování obrázků. Mobilní data opravdu používám jen na ty nejnutnější věci,“ vysvětluje Kateřina Fabiánková.

Ačkoliv se o drahých mobilních datech v politických kruzích debatuje již několik let, ceny datových balíčků se za poslední roky nijak výrazně nezměnily. V tomto ohledu tak zatím můžou čeští studenti pouze závidět svým polským nebo rakouským kolegům.

Klíčová slova: Mobilní data, WIFI sítě, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.