14.03.2017 19:33


Studenti cestují s Erasmem už třicet let

Autor: Lada Režňáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V letošním roce slaví Erasmus třicet let od spuštění. Během doby svého fungování nabídl studentům vysokých škol, pracovníkům a studentům třetího věku možnost nakouknout do školského systému v zahraničí a rozšířit si znalosti a schopnosti nejen na poli vzdělání. 

 

Brno - Původní myšlenka programu Erasmus spatřila světlo světa již v roce 1987 s cílem rozvoje a podpory vzdělání, větší samostatnosti, možnosti naučit se cizí jazyk a poznat novou kulturu, přátele. Česká republika se do programu zapojila až v roce 1998. Od roku 2014 pak došlo ke změně a Erasmus nahradil Erasmus+, který do sebe zahrnul původní oddělené programy. V současné době je do programu zapojeno 33 zemí a několik desítek dalších partnerských států. Od vzniku projektu tak mělo možnost vycestovat do zahraničí přes sedm milionů studentů.  

Proč je studování v zahraničí pro studenty atraktivní? Dle The Erasmus Impact Study Regional Analysis, studie analyzující dopady Erasmu publikované v loňském roce, si chtějí studenti především vyzkoušet žít v zahraničí, poznat nové lidi, zlepšit si cizí jazyk a rozvinout si své soft skills (mezilidské dovednosti).  „Díky Erasmu jsem se více otevřela seznamování s novými lidmi. V Česku se stávalo, že když na mě někdo začal mluvit na ulici nebo ve vlaku, neměla jsem chuť se s ním bavit. Teď se s lidmi ve většině případů začnu mluvit automaticky,“ svěřila se Zuzana Keislerová, která aktuálně studuje druhým semestrem na University Of Helsinki ve Finsku.

Erasmus slaví 30 let|Foto: Lada Režňáková

I Masarykova univerzita je součástí Erasmu+. Studenti mají každoročně možnost navštívit jak státy Evropské unie, tak například Norsko, Island, nebo Turecko. V rámci program Erasmus Mundus mohou vycestovat do Jihoafrické republiky nebo do jižní a jihovýchodní Asie. Erasmus+ mimo EU pak v letošním roce nabízí studium ve státech jako je Kanada, Izrael, Japonsko, Rusko, USA, nebo například Kosovo.

O cizí státy je zájem. V posledních deseti letech se počet studentů, kteří vyjedou do zahraničí, neustále zvyšuje. Dle výroční zprávy Masarykovy univerzity z roku 2015 vycestovalo na krátkodobé pobyty do zahraničí celkem 2 054 studentů, z toho 1 680 studentů využilo právě program Erasmus+. Mezi nejnavštěvovanější země patřilo Německo, Španělsko, Francie a Rakousko. Naopak na Masarykovu univerzitu ve stejném roce dorazilo přes program 600 cizinců, včetně 142 studentů z mimoevropských států.

Erasmus je a bude pro studenty výzvou. „Pro mě je to možnost podívat se do zahraničí - zkusit si na půl roku žít v jiném městě, studovat na jiné univerzitě, poznat nová místa a mluvit nonstop cizím jazykem. Jsem zvědavá, jak moc se liší způsob výuky i místní zvyklosti a doufám, že mi pobyt přinese mnoho nových podnětů jak v oblasti studia, tak v osobním životě,“ říká Marie Jahodová, studentka magisterského stupně psychologie na FSS, která na podzim letošního roku zamíří na Slovinsko.  

Pozitivní názor na možnost studia v zahraničí mají i učitelé. „Je to úžasné, skvělé – jedinečná příležitost. Já osobně lituji, že jsme v naší době takovou možnost neměli,“ okomentoval výjezdy studentů do zahraničí Pavel Večeřa.  

Ke svým třicátým narozeninám dostal Erasmus+ internetovou stránku. Na ní se každý měsíc řeší různá témata týkající se právě tohoto programu, případně se zde každý může podělit o svůj zážitek se studiem v zahraničí. Na tento rok se chystá řada akcí – konference, diskuse, výstavy a fóra na různých místech Evropy, které připomenou, co vše již má tento program za sebou. 

Klíčová slova: Erasmus, výročí, cestování, mobilita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.