02.10.2013 20:50


Studenti si jídla v menzách podle ceny nevybírají

Autor: Marie Jahodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Levná jídla v menze jsou hlavním důvodem, proč je studenti tak hojně navštěvují. Za smažený sýr s hranolky, polévku a salát zaplatí zhruba padesát korun. V nabídce jsou denně i ještě o něco levnější pokrmy.

Brno – Pro spoustu studentů jsou menzy místem, kde se mohou najíst za málo peněz. Jsou navíc rozmístěny po celém Brně, takže jsou snadno a rychle dostupné. Jenom Masarykova univerzita jich nabízí čtrnáct. 

„Snaha ušetřit je hlavní motivací k návštěvám menzy. Ne vždy je jídlo dobré, ale pokaždé jde něco vybrat. Prozkoumám obvykle denní nabídku, a pokud si mohu dát něco levnějšího, volím raději tuto variantu,“ vysvětlila studentka Masarykovy univerzity Kristina Šimečková. 

Pokladní z bufetu v Lékařské fakultě Masarykovy univerzity Iveta Rousová se domnívá, že stejně jako ona mnoho studentů jídla nevybírá. „Někteří utrácejí za hlavní chod až čtyřicet pět korun, to se jim tu skoro divíme. Běžné jídlo s přílohou, polévkou a salátem totiž stojí přibližně jen o pět korun víc,“ dodala Rousová. 

Při srovnání brněnských menz mají nejdražší nabídku stravovací zařízení Vysokého učení technického. „Polévka stejně jako salát stojí zhruba deset korun a hlavní jídlo se pohybuje kolem čtyřiceti až padesáti korun. K tomu si kupuji pití a jeden oběd mě vyjde zhruba na osmdesát korun,“ sdělil student Vysokého učení technického Petr Sládek. Podle něj úroveň jídla sice není nejlepší, ale i tak se v menze nají levněji, než kdyby šel na meníčko do restaurace. Málokdy tam mají něco tak drahého, aby přemýšlel, jestli si to dá, nebo ne.

V menzách Mendelovy univerzity studenti za oběd utratí přibližně stejnou částku jako v menze Masarykovy univerzity na Moravském náměstí. „Do menzy chodím tak dvakrát třikrát za týden a jídla jsou všechna natolik levná, že rozdíl pár korun neřeším. Jednou jsme měli kachnu za padesát korun, ale tu si nejspíš mnoho lidí nedalo,“ řekla studentka Mendelovy univerzity Jolana Stejskalová. 

Pro studenty tak menzy zůstávají místem, kde už na cenu jídla většinou nehledí a vybírají dle chuti. Kdo by chtěl ušetřit, má navíc možnost dát si takzvaný Studentský speciál, který je každodenně v nabídce menz Masarykovy univerzity a stojí kolem dvaceti dvou korun.

Pro audio nahrávku klikněte zde: http://www.youtube.com/watch?v=YqGqkHrCmUA&feature=youtu.be

Klíčová slova: menzy, ceny, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.