07.03.2012 18:16


Studenti v zahraničí mohou dostat stipendium pozdě

Autor: Jakub Fajnor | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Problémy s vyplácením stipendií musí v současnosti řešit část studentů Masarykovy univerzity, kteří jsou v zahraničí se studijním programem Erasmus. Peníze dostávají studenti na výměně pozdě v každém akademickém roce. Může za to prodleva v přenosu peněz z ministerstva školství k domovské univerzitě.

Brno Se studijním programem Erasmus odcestovala studentka Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Beáta Jablonická do norského Bergenu na začátku ledna. Stipendium jí však na bankovní účet přišlo až v druhé polovině února. „Rodiče mi museli poslat více než tisíc euro na dva měsíční nájmy a další výdaje,“ řekla studentka. 

Každý rok se s podobnými problémy potýká část studentů, kteří na zahraniční výjezd odcestují. Většinou odjíždí na Erasmus bez předem vyplaceného stipendia. „To není nijak neobvyklá situace. Zejména studenti, kteří vyjíždí v lednu a únoru, jsou předem z naší strany několikrát upozorněni, že musí počítat s vlastní finanční spoluúčastí,“ vysvětlila koordinátorka pro Erasmus z Centra zahraničních studií Masarykovy univerzity Lucie Durcová.Úplně bez peněz se studenti do ciziny vydat nemohou

Peníze, které univerzita zprostředkovává svým studentům v zahraničí, pochází ze dvou zdrojů. Část získává z Evropské komise, zbytek pak posílá české ministerstvo školství. Podle internetových stránek Centra zahraničních studií pak k prodlení ve vyplácení stipendií dochází ve chvíli, kdy univerzita čeká na peníze z ministerstva školství. „Po dvou týdnech pobytu jsem obdržela mail s tím, že stipendium dostanu na přelomu února a března,“ uvedla Beáta Jablonická. Dobře ví, že ve finanční smlouvě univerzita neuvádí, kdy přesně studenti peníze obdrží, přesto nečekala, že bude více než měsíc bez příspěvků. “Občas jsem byla na pokraji zhroucení. Peníze mi posílala i babička,“ popisovala svou situaci studentka. Problémy s vyplácením stipendií mělo i brněnské Vysoké učení technické, jeho tisková mluvčí se k situaci však nevyjádřila.

Od ledna tohoto roku vyplatila Masarykova univerzita stipendia v hodnotě více než dvaceti milionů korun pro přibližně 650 studentů.  Zatím se však nestalo, že by nedostali vůbec žádné. Nemohou si stěžovat ani na jeho výši. V porovnání s vyspělejšími západoevropskými zeměmi mají čeští studenti lepší podmínky. Například v Německu se nerozlišuje, do jaké země lidé vyjíždí, každému přisoudí kolem stodvaceti eur. Podobně tomu je ve Francii nebo Španělsku, ve kterém mají studenti navíc šanci získat bonusy podle výše platu svých rodičů.

„Jsem ráda, že se problém uzavřel a já peníze dostala,“ uzavřela Beáta Jablonická s tím, že i přes komplikace je pro ni Erasmus skvělou zkušeností.


Klíčová slova: Erasmus, stipendium, Masarykova univerzita, peníze, studenti

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.