10.12.2016 21:20


Studenti vytváří další učebnici. Po matematice přichází na řadu fyzika

Autor: Markéta Lankašová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Na vydání nové učebnice fyziky pro středoškoláky pracují studenti Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Navazují tak na studentskou učebnici Matika pro spolužáky, která letos v lednu vyšla Marku Liškovi a Marku Fanderlíkovi.  


 

BRNO - Více okomentovaných příkladů a přehledněji vysvětlené učivo. To jsou stěžejní body, kterých se drží dvanáctičlenná skupinka studentů z Brna připravující novou učebnici fyziky. Ta má zatím sepsanou první kapitolu. Látku chtějí studenti vysvětlovat tak, aby ji středoškoláci pochopili sami bez výkladu učitele.

„Doufáme, že na konci roku 2017 budeme mít sepsaný první díl, tedy učivo mechaniky,” uvedl dvaadvacetiletý Adam Šťastný, který skupinku vede. Nyní vyhodnocují dotazníky cílené na středoškolské studenty, vytváří finanční plán a shánějí sponzory. „Konzultujeme celý postup s Markem Liškou, který značku Pro spolužáky vlastní a pod nímž i Fyzika pro spolužáky vyjde,” doplnil Šťastný.

S vydáním fyzikální učebnice však nespěchají. „Zaměřujeme se teď na dokončení matematického učiva. Na Vánoce nám vyjde učebnice pro druhé ročníky, do podzimu 2017 plánujeme vydat učebnici pro ročník třetí,“ řekl Roman Straka z marketingového oddělení projektu Pro spolužáky.  

Tvůrci kromě vymýšlení příkladů oslovují také středoškolské i vysokoškolské kantory, aby s nimi látku konzultovali. „Napsat kvalitní a srozumitelnou učebnici fyziky, která je odborně na výši, je velmi těžké. Fandím jim, ale myslím si, že by učebnice měl psát ten, který už má odučených alespoň patnáct let,“ vyjádřil se učitel Vojtěch Beneš z brněnského Gymnázia Matyáše Lercha.

Středoškolskou látku plánuje Šťastný rozdělit na osm dílů učebnic a jednu sbírku příkladů. Za jak dlouho budou k dostání na pultech, však netuší. „Práce je spousta. Přejeme si mít za pět let hotovo,“ dodal Šťastný.

Klíčová slova: fyzika, učebnice, Šťastný, MUNI, Pro spolužáky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.