14.10.2012 13:28


Studentské bydlení: Privát je drahý, ale na kolejích není soukromí

Autor: Alice Brzoňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Bydlení je vděčné a mezi studenty hojně diskutované téma. Zůstat doma, bydlet na koleji, nebo si najít podnájem? Tuto otázku dnes řeší snad každý mladý studující.

Brno Student má při nástupu na vysokou školu prakticky tři možnosti. Pokud se po maturitě rozhodne studovat v blízkosti svého bydliště, má vyhráno. Zůstat v rodném městě a nadále bydlet s rodiči je zdaleka nejjednodušší a nejlevnější varianta. „Protože Brno nabízí spoustu studijních oborů, rozhodla jsem se v Brně zůstat,“ řekla studentka Petra Harouzková. „Veškeré peníze, co si vydělám na brigádách, můžu šetřit nebo utratit za věci, co se mi líbí. S rodiči vycházím dobře, proto mi to zatím vyhovuje,“ dodala.

Pokud se chce student osamostatnit a studovat v jiném městě, nabízí se víc možností. Studentka Lucie Palátová je původem z Brna. Na Karlově univerzitě v Praze je ve druhém ročníku. Za třináct měsíců, které v Praze strávila, se už dvakrát stěhovala. „Dlouho jsem věděla, že chci po maturitě studovat v Praze. Hlavně jsem se chtěla odstěhovat od rodičů,“ vysvětlila. První, co se při studiu v cizím městě nabízí, je bydlení na koleji. „Já o koleji ani neuvažovala. Byla jsem domluvená s kamarádkou, že budeme bydlet spolu na privátě,“ řekla Palátová. 

Budova Švehlových kolejí Univerzity Karlovy, Zdroj: nelso.cz

Cena studentských bytů v Praze se pohybuje v průměru okolo čtyř tisíc za sdílený pokoj. V případě vlastního pokoje cena stoupá přes šest tisíc korun.

„Pokud chce člověk platit za nájem nějakou rozumnou cenu, bydlí většinou někde na okraji Prahy. Hodinové dojíždění mi moc nevyhovovalo. Po dvou měsících společného soužití jsme s kamarádkou zjistily, že takhle by to dál nešlo. Nezbylo mi nic jiného, než hledat nové bydlení. Protože jsem se potřebovala přestěhovat opravdu rychle, vzdala jsem hledání vhodného bytu a rozhodla se zkusit štěstí na kolejích,“ řekla Palátová.

Když student žádá o získání kolejí Karlovy univerzity, rozhodující je studijní průměr, počet kreditů a vzdálenost od domova.

„Získat kolej na Karlovce není ani zdaleka tak těžké, jako získat kolej na Masarykově univerzitě. Dostala jsem ji bez problémů, což bylo možná dáno i tím, že jsem o ní zažádala až po začátku semestru. Tou dobou spousta lidí kolej odřekne,“ podotkla Palátová.

Za kolej Karlovy univerzity student zaplatí od dvou do pěti tisíc korun podle toho, kolik je na pokoji lůžek a jak daleko jsou toalety. „Já mám pokoj společný se spolubydlící a platím asi tři a půl tisíce korun měsíčně.“ řekla Palátová. „Studentský život na kolejích mi vyhovuje. Párty, akce a studijní kluby. Jsme tu všichni spolu. Je to velmi společenské,“ dodala.

Ne každému ale tento způsob studentského života vyhovuje. „Privát je sice dražší, ale raději si připlatím a budu bydlet ve vlastním bytě s kamarády, než abych na koleji vyfasoval na pokoj někoho cizího a do sprchy musel přes půl chodby,“ řekl pražský student Ondřej Votava. „Navíc, když se učím, potřebuju klid, který bych na koleji neměl,“ dodal.

Volba mezi kolejí a podnájmem je tedy nejasná. Pro jakou variantu se student rozhodne, záleží převážně na osobních preferencích a finančních možnostech.

Klíčová slova: student, podnájem, privát, koleje, bydlení, Univerzita Karlova

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.