04.04.2015 16:52


Studentské tarify nemusejí být vždy nejvýhodnější

Autor: Nagyová Eva | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Vlastnit v dnešní době mobilní telefon je stejně přirozené jako chodit oblečený. Zvláštní skupinku uživatelů telefonů tvoří mladí lidé a studenti. Většina z nich chce od operátorů za co nejmenší cenu dostávat co nejvíce služeb. Proto také firmy do svých nabídek zařazují tarify určené výhradně pro studující nebo pro lidi mladší šestadvaceti let.

Brno Studenti a mladí lidé jsou pro mobilní operátory specifickou skupinou.Srovnání studentských tarifů. Autor: Eva Nagyová. Někteří z nich využívají možnost předplacené karty, na kterou si jednou za čas dobijí peníze. Za ty následně volají a píší zprávy. Jiní však preferují paušály, kdy jim operátoři za stálý měsíční poplatek poskytují různé služby. Každý ze tří největších mobilních operátorů v České republice má ve své nabídce tarify určené pouze pro studenty či mladé lidi.

Výdaje za telefon jsou nedílnou součástí studentského života, proto mladí lidé hledají co nejvýhodnější tarif. „Kdysi jsem si pravidelně dobíjel kredit, po čase jsem však zjistil, že za stálý paušál zaplatím měsíčně méně," sdělil student Adam Masný. Operátoři však často nabídku studentských tarifů mění. „Můj paušál mi nyní ruší. Musím si vybrat ze stávající nabídky jiný," vysvětlil Masný.

Studentských tarifů existuje mnoho. Následující tabulky srovnávají aktuální nabídku tří největších mobilních operátorů v České republice, a to od firmy O2, T-Mobile a Vodafone. Tarify zmíněné v tabulce operátoři označují jako studentské či jako tarify pro mladé. Ve většině případů tedy nejsou dostupné lidem, kterým je více než šestadvacet let.


Tarif Minuta do vlastní sítě Volání do cizích sítí SMS do vlastní sítě SMS do cizích sítí Data Měsíční paušál
O2 [:kůl:] 120 volných minut do všech sítí, po vyčerpání 3,50 Kč/min neomezeně 1,50 Kč/SMS 200 MB 299,00 Kč
[:kůl:] data 1 GB 120 volných minut do všech sítí, po vyčerpání 3,50 Kč/min neomezeně 1,50 Kč/SMS 1 GB 399,00 Kč
FREE CZ neomezeně neomezeně neomezeně neomezeně 1,5 GB / 3 GB / 10 GB 749 Kč / 951 Kč / 1.203 Kč
T-Mobile Tarif pro mladé neomezeně 120 volných minut, po vyčerpání 3,50 Kč neomezeně neomezeně 700 MB 399,00 Kč
Vodafone Tarif pro studenta 600 volných minut do všech sítí, po vyčerpání 5,03 Kč/min neomezeně neomezeně 1,2 GB 494,00 Kč

O2 má na svých stránkách hned tři tarify pro mladé. T-Mobile a Vodafone nabízejí pro mladé a studenty vždy jeden speciální tarif. Studentské tarify někdy nebývají ty nejlevnější z nabídky daného operátora.


Tarif Minuta do vlastní sítě Minuta do cizích sítí SMS do vlastní sítě SMS do cizích sítí Data Měsíční paušál
O2 FREE O2 60 neomezeně 60 volných minut, po vyčerpání 3,50 Kč/min neomezeně 1,50 Kč/SMS bez internetu 349,00 Kč
T-Mobile S námi v sítích neomezeně 3,50 Kč neomezeně neomezeně 50 MB 349,00 Kč
Vodafone Smart 100 100 volných minut do všech sítí, po vyčerpání 3,49 Kč/min neomezeně 1,51 Kč/SMS 100 MB 349,00 Kč

Ceny tarifů často přesahují částku tří set. Tabulka výše nabízí porovnání, co si lidé mohou pořídit za stejnou cenu u rozdílných operátorů.

Operátoři do svých nabídek stále častěji zařazují tarify nabízející ke zprávám a volání i volná data k prohlížení internetu. Pro lidi vlastnící chytrý telefon je to většinou dobrá volba. Pro uživatele bez možnosti mobilního internetu je to nicméně zbytečné, a tak často platí za něco, co nikdy nevyužijí. „Mám starší telefon, ze kterého se na internet nepřipojím. Sháněla jsem proto levnější paušál bez volných data," popsala studentka Anna Havelková. Po přemýšlení se rozhodla pro paušál s daty. Internet sice nevyužije, ale tarif byl pro ni výhodnější než jiný bez dat. „V nabídce operátorů mi chybí opravdu jednoduchý tarif s volnými esemeskami a voláním bez dat," zhodnotila Havelková.

Pokud studentům nevyhovují pro ně určené nabídky jejich operátorů, mají možnost využít jakýkoliv jiný tarif nabízený operátorem. Pokud i tak dotyčný nenajde nic, s čím by byl spokojený, může zajít na prodejnu operátora a domluvit se ohledně svého tarifu přímo tam. Operátoři svým dlouholetým zákazníkům občas předloží lepší nabídku, která není nikde oficiálně zveřejněná. A pokud ani potom není zákazník spokojený, může kdykoliv využít klasické možnosti a pořídit si předplacenou kartu s kreditem.

Kromě srovnání mobilní tarifů je možné si ve Stisku přečíst i o srovnání studentských účtů.

Klíčová slova: studentské tarify, mobilní operátoři, levné tarify

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.