03.03.2011 16:54


Studentského života bído, přec tě mám rád

Autor: Barbora Janečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Je rozhodnuto. Politické špičky potvrdily, že dvacetiprocentní daň začneme platit už na podzim. Zdražování se ovšem dost možná neprojeví jen na tom, že naše peněženky budou prázdnější.

Sjednocená daň.Nejeden student se neostýchá nazvat sebe sama ustáleným slovním spojením „chudý student“. Otázkou ovšem je, do jaké míry takový název odpovídá skutečnosti, a do jaké míry je to jen otřepané klišé.

Řadě vysokoškoláků, pocházejících většinou ze středních společenských vrstev, studium dotují rodiče, mnozí si vydělávají brigádou, nebo dokonce prací na plný úvazek. Mladí si žijí celkem blahobytně podle toho, jak rychle stíhají přizpůsobovat svůj šatník módním trendům a výstřelkům, kolik kulturních akcí zvládají navštívit, a kolik piva mohou za týden vypít. Zatím.

Už mnoho let jsem neslyšela žádnou historku o tom, jak jsou někteří studenti natolik chudí, že si místo vepřového řízku musí kupovat konzervy pro kočky, protože na maso z řeznictví nemají. I když si nemůžeme pořídit všechno, a o mnohém si můžeme nechat jen zdát, špatně se určitě nemáme. Alespoň materiálně.

 Ivan Klíma ve své eseji Jak přežít blahobyt píše, že současnou životní hodnotou a cílem se stalo dosažení blahobytu. Většina členů české společnosti podle něj nahradila víru v Boha vírou v to, že materiální zajištění spasí jejich životy a dá jim smysl. „Strázeň prázdného žaludku tak vystřídalo utrpení prázdné duše,“ uvádí spisovatel. Z úst nejednoho odborníka i laika slýcháme tvrzení o tom, že s materiálním růstem dochází k čím dál většímu duchovnímu úpadku a k rozkladu morálních hodnot.

 Dřívější obraz typického studenta představoval skutečně chuďase přikrčeného ve svém studeném kamrlíku nad knihou bez pětníku v kapse a snícího o přízni bohaté dámy. Vzpomeňme na hrdiny próz z období romantismu, nebo třeba postav knih Jacka Kerouacka ze čtyřicátých a padesátých let minulého století. Byli to studenti, sice hladovějící, ovšem velmi oduševnělí a tvořiví intelektuálové.

Na podzim máme začít odvádět státu jednu pětinu z našich každodenních nákupů. Mnozí pravděpodobně budou muset začít držet dietu a o jednu dírku utáhnout opasek, aby se vešli do svých peněžních rozpočtů. Možná se poté přesvědčíme, zda bude mít poloprázdný žaludek pozitivní dopad na náš duševní rozvoj, nebo zda naopak podlehneme ještě větší morální a intelektuální degeneraci.

Studenty jistě zamrzí i zdražení kulturních akcí a dost možná si jich už nebudou moci dovolit navštívit tolik jako dosud. Předznamená další úpadek, nebo se naopak studenti stanou tvořivějšími? To nejspíš předem nezjistíme.

Pozitivní naději v nás dosud mohl živit výrok ministra financí Kalouska. Nechal se slyšet, že zvýšená DPH se možná nedotkne knih. „V životě jsem žádnou neviděl v popelnici, zato potraviny tam vídám každý den,“ odůvodnil Kalousek svůj záměr. Vládní koalice však nakonec rozhodla, že knihy, ani žádné další položky, již výjimku nedostanou.

Snad alespoň jedna jistota zůstane. Stane se ze studenta po zdražení jídla a vstupenek hladové, krvelačné a nekulturní zvíře, anebo lépe hospodařící intelektuál? Či snad stvoření kombinující v sobě obojí? To nelze říct alespoň do té doby, než ke zdražení opravdu dojde a uplyne dost času k tomu, aby se následky projevily. Jistotu v podobě bochníku chleba, jež má patřit mezi základní a tudíž dvacetiprocentní daní nedotčené potraviny, snad můžeme mít už teď. Za zlatavý tekutý chléb Na Růžku si ovšem nejspíš připlatíme.

Ti, pro které zdražování nebude znamenat existenční nouzi, to mohou brát jako výzvu, která může nést docela dobré ovoce. Netvrdím, že se sjednocenou daní souhlasím. Dvacet procent, tedy pětina každičkého rohlíku, kterou odvedeme státu, je podle mého názoru opravdu mnoho. Navíc s vědomím, kolik státních peněz snad lze ušetřit jinde, s vědomím, jaké průšvihy se v nedávné době provalily například v podobě podvodných kšeftů v armádě, se můžeme cítit právem okradeni. Můžeme to také ovšem brát jako šanci dokázat, alespoň sobě samým, že jsme schopni materiálního omezení. Omezení přebujelého konzumu.

Klíčová slova: sjednocená daň, DPH, zdražování, studentský život, konzum

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.