04.03.2015 15:12


Studentský projekt Vlny přivedl televizi do kina

Autor: Pešinová Zuzana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Dokumentem Televise bude! zahájil v úterý večer svůj program nový projekt studentského kina Vlny s podtitulem Televize v kině. Organizátoři se chystají v rámci deseti projekcí začlenit do programu kina Scala různé televizní formáty.

Diváci čekají na zahájení projekce (foto: Zuzana Pešinová)Brno – První projekcí se studentský projekt Vlny včera večer představil v brněnském kině Scala. Snímek Televise bude! odstartoval cyklus celkem deseti plánovaných večerů, během kterých studenti filmové vědy předvedou některé klasické televizní formáty na plátně univerzitního kina.

„Chtěli bychom v rámci projekcí začlenit do programu kina některé televizní formáty, jako jsou seriály, ale také živé sportovní přenosy,“ objasnila vedoucí projektu Elena Kubalíková cíl celého organizačního týmu. „Pokud víme, nikdo nic podobného ještě nezkoušel, jsme pokusní králíci. Je to experiment pro Scalu, pro školu i pro nás," dodala.

Televizní dokument Televise bude!, který vysílala Česká televize k šedesátému výročí televizního vysílání na českém území, považují organizátoři za vhodný snímek pro úvodní večer. Film pojednává o začátcích a o průkopnících televize u nás. „Název filmu bereme jako výkřik, heslo celého projektu,“ ujasnila organizátorka.

V rámci doprovodného programu měli diváci možnost diskutovat s režisérem Janem Buštou, který se akce osobně zúčastnil. „Pokud se film nebude někomu líbit, stačí zavřít oči a poslouchat soundtrack,“ doporučil žertem před začátkem filmu, zároveň připomněl autory hudební části snímku – hudební skupiny Midi lidi a WWW. Po skončení projekce hovořil Bušta především o výrobě prezentovaného dokumentu.

Na akci dorazilo zhruba sto návštěvníků, většinu publika tvořili studenti. „Mám zkušenosti se studentským kinem z předchozího semestru, s Animotékou. Dnes jsem přišla pro srovnání, částečně také v rámci solidarity vůči spolužákům,“ řekla studentka Veronika Lengálová. Některé diváky koncept televizních formátů v kině zaujal. „Je to velice experimentální, jsem zvědavá, co se z toho vyvine,“ sdělila studentka Andrea Stašková.

Cílovou skupinou Vln však nejsou pouze vysokoškoláci. „Doufáme, že plánovaný program bude atraktivní pro široké spektrum lidí,“ uvedla Kubalíková. „Šla jsem na konkrétní film, vůbec jsem netušila, že se jedná o něco dlouhodobějšího. Zaujalo mě to a myslím, že se přijdu podívat znovu," vyjádřila se k projekci návštěvnice Ivana Pospíšilová, která je na mateřské dovolené.

Úvodní promítání televizního dokumentu o počátcích televizního vysílání na českém území bude následovat dalších devět večerů programovaných studenty filmové vědy v rámci projektu studentského kina Vlny - Televize v kině. Závěrečnou projekci organizátoři uskuteční v polovině května.

Vlny jsou již čtvrtou podobou konceptu studentského kina, který pořádá Ústav filmu a audiovizuální kultury v rámci projektové výuky provozu kina Masarykovy univerzity. Kromě Animotéky navštěvovali dříve diváci kina Scala také projekt Audiovize a 3x3 Scala.

Klíčová slova: film, kino, Scala, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.