30.04.2019 11:15


Studium nevidomých? Oči nahrazují technologie

Autor: Klára Odstrčilová | Kurz: On-line žurnalistika | Kategorie: MUNI bez překážek

Studium vysoké školy se zrakovou vadou už dávno není nemožné. S vývojem technologií neexistují překážky ani ve studiu graficky založených oborů, jako je ekonomie či matematika. Masarykova univerzita umožňuje studium nevidomých také prostřednictvím speciálních pomůcek, které si vyrábí.

Audio

    Jaké jsou možnosti pro nevidomé studenty na MUNI?
         
    Autor: Klára Odstrčilová

Ačkoliv zrakové vady způsobují omezení v běžném životě, studium se s nimi dá zvládnout. Podle ředitele střediska Teiresiás Petra Peňáze i v běžném časovém rozmezí. „Pokud se bavíme o zrakově postižených, řada z nich se vejde do standardního času studia,“ dodává.

Ve středisku se nachází nejen knihovna pro nevidomé a slabozraké studenty, ale i technologie, pomocí kterých se speciální pomůcky vyrábí.

„Tady je fuser pro hmatovou grafiku vytvářenou pomocí termocitlivého papíru,“ vysvětluje Ondřej Nečas, který ve středisku pracuje. Výhodou fuseru je, že vytváří grafické materiály jako jsou mapy, plánky či schémata už během pár vteřin.

Mezi další zařízení ve středisku patří přístroje na vyrábění grafických materiálů, 3D tiskárna či technologie na vyrábění štítků v Braillově písmu. Podle ředitele Peňáze jsou to právě technologie, které jsou potřeba u studentů se zrakovými vadami.

Co se týče procesu adaptace studentů se zrakovým postižením, ta začíná už před přijímacím řízením. „Všichni, kteří deklarují specifický nárok, jsou zváni sem, je to asi tři sta až čtyři sta lidí. S nadsázkou se dá říct, že počet zkušebních termínů, které organizuje Masarykova univerzita jako celek, je menší než ty, co organizujeme my,“ dodává Peňáz.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.