12.11.2016 13:34


Svatomartinské jen v Brně okoštovaly tisíce lidí. Ochutnávali i mladiství

Autor: Markéta Lankašová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V pátek 11. listopadu v jedenáct hodin odšpuntovali vinaři po celé republice sklenice mladých vín. Tradiční Svatomartinský košt v centru jihomoravské metropole si nenechaly ujít tisíce návštěvníků.  

BRNO -  Až stovku vzorků mladých vín mohli lidé ochutnat na Svatomartinském koštu na náměstí Svobody v Brně, který je největším v republice. „Letos vyšlo datum 11. listopadu příjemně na pátek,“ pochvaloval si projektový manažer Vinařského fondu Pavel Večeřa, který má košt na starost. Nová vína tak přišly přivítat tisíce lidí, kteří vybírali převážně z výpěstků moravských vinařů.

Program zahájil o půl jedenácté svatý Martin na bílém koni, který přivezl z Moravského náměstí první láhev mladého vína a vedl průvod ulicí Běhounskou do středu města. Na průvod dohlíželi státní policisté. Na pódiu se během odpoledne ukázal Folketeam Pavla Kopřivy a celým dnem provázel Jožka Šmukař. Na náměstí nechyběli ani stánkaři s tradičními bramboráky, haluškami nebo trdelníky.

Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Muškát moravský, Svatovavřinecké nebo Modrý Portugal. Tyto odrůdy vinaři nejčastěji nalévali do skleniček, které návštěvníkům sloužily zároveň jako vstupenka. Každý za sto padesát korun obdržel sklenku, osm degustačních mincí a katalog nabízených vín. Pokud by někdo chtěl ochutnat více než osm vzorků, mohl si další degustační mince dokoupit. Kromě ochutnávky stovky vzorků si návštěvníci mohli také některá vína zakoupit i v lahvi za sto dvacet korun přímo u vinařů.

Měli strážníci vše pod kontrolou? Ochutnávali i mladiství

Ačkoli podle tiskového mluvčího městské policie Jakuba Ghanema nebývají Svatomartinský košt a následné Vinné slavnosti problematickou akcí, i tak na bezpečnost dohlížel zvýšený počet strážníků. „Máme speciálně vyčleněnou jednu hlídku, tedy dvojici strážníků navíc oproti normálu. Zvýšenou pozornost bude slavnostem věnovat i obsluha kamerového systému,” potvrdil Ghanem.

Jen několik málo návštěvníků zjevně nedosáhlo plnoletosti. Ve stanech sice visely cedule s nápisy o zákazu prodeje alkoholu mladistvým, dostat se k plné sklence pro ně přesto nebyl až takový problém. „Přišla jsem s dvacetiletou kamarádkou, ale nalili nám oběma,“ potvrdila sedmnáctiletá Kristýna. Podle ní nebyl problém ani u stánku s prodejem skleniček. „Prodavači měli shon, asi nebyl čas kontrolovat občanky. Navíc vypadám starší, než ve skutečnosti jsem,“ dodala gymnazistka.

Mladistvé na první pohled vidět nebylo. Strážníci se o věku podle Ghanema přesvědčují kontrolou osobních dokladů. „Pokud by měli pochybnosti, přeptají se,“ ujistil mluvčí.

Kvůli akci byla odkloněna i tramvajová doprava. Na asi tři hodiny tak linky číslo čtyři a devět náměstí Svobody jen objížděly ulicí Husovou nebo Rooseveltovou. Kolem třetí odpoledne už však opět mezi koštujícími tramvaje jezdily. „Naší největší starostí je uhlídat průjezdnost kolejí,“ uvedla strážkyně.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.