11.04.2015 13:13


Svérázná atmosféra, vůně starých knih i místa opředená tajemstvím. Takovým dojmem působí antikvariáty

Autor: Jandová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Second-handy s knihami. Tak možná antikvariáty na první pohled vypadají. Pozorným zákazníkům ale dokáží nabídnout mnohem víc. Atmosféru i zdánlivě nedostupné zboží. Ne každý je však vyhledává.

Brno - Každý má k obchodům s použitými knihami jiný vztah. Někdo na ně nedá dopustit pro příznivé ceny, jiný pro zajímavé kousky nebo ducha staré literatury, plakátů a gramodesek. Někteří ale volí raději knihkupectví. Proč tedy v antikvariátech (ne)nakupujeme?

 

Markéta Partiková, 22 let, studentka, ZlínMarkéta Partiková. Foto: Hana Jandová

V antikvariátech nakupuji ráda. Vyhledávám je hlavně kvůli poezii. Vždy tam objevím zajímavou básnickou sbírku za přijatelnou cenu nebo něco, co bych jinde nenašla. Ačkoli jsem studentka, kvůli škole tam určitě nechodím. Spíše jen pro potěchu duše.

 

 

 

 

 

 

 

Jakub Řezníček. Foto: Hana Jandová

Jakub Řezníček, 21 let, student, Brno

V antikvariátech moc často nenakupuji, ale oslovuje mě jejich atmosféra. Člověk vejde do dveří a dýchne na něj vůně knih. Vidí mapy, desky a všude knihy. Podobá se to knihovnám, ale výhodou je, že si i za málo peněz můžete odnést, na co ukážete. Teď se chodím dívat do výlohy mého oblíbeného antikvariátu na jednu knihu. Určitě to nebude trvat dlouho a přesunu ji domů do své knihovny. Obdivuji, že se v dnešní době antikvariáty vůbec uživí. Není to podle mě žádný výnosný obchod a o to větší nadšenci musí pak majitelé být.

 

 

 

 

 

 

 

Marie Pokorná, 26 let, lékárnice, SázavaMarie Pokorná. Foto: Archiv respondentky

Knihy mám ráda, ale antikvariáty mi trochu nahánějí strach. Nevím, jakou nabídku titulů v nich očekávat, a proto raději volím knihkupectví. Tam tolik nevadí, když si nic nevyberu. Zůstanu v anonymitě, což mi vyhovuje. Možná, že do antikvariátů nechodím hlavně proto, že je moc neznám. Jako plus ale určitě vnímám tamější ceny, protože knihy nejsou v běžném obchodě nejlevnější záležitostí.

 

 

 

 

 

 

 

Petr Vybíral. Foto: Hana Jandová

Petr Vybíral, 30 let, IT specialista, Brno

Do antikvariátů nakupovat nechodím. Staré knihy vnímám jako investici a proto je zatím nevyhledávám. Pokud bych ale někdy do tohoto obchodu šel, tak zřejmě jen s jasným cílem. Ale nic nevylučuji. Věřím, že jednou se do antikvariátu vypravím jen tak, obdivovat staré umění.

 

 

 

 

 

 

 

 

David Macek, 38 let, politik, BrnoDavid Macek. Foto: Hana Jandová

Mám moc rád atmosféru antikvariátů, často jsem tam chodil hlavně za studií. Hledal jsem hlavně učebnice. V poslední době v nich už nenakupuji. Na cestě městem však procházím kolem dvou dobrých antikvariátů. Skoro vždycky zpomalím, dívám se do jejich výloh a nasávám atmosféru. 

 

 

 

 

 

 

Pohled samotných antikvariátníků k přečtení zde.

Klíčová slova: anketa, antikvariáty, knihkupectví, knihy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.