10.05.2019 14:25


Svitavská metoda odměn za zásluhy pro lidi bez domova sklízí hlavně pozitivní ohlasy

Autor: Jolanta Svobodová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Problematika bezdomovectví je ve Svitavách na Pardubicku dlouhodobým tématem. Výjezdy k opilým bezdomovcům, kteří se povalovali na lavičkách na náměstí, byly pro městskou policii téměř každodenní rutinou, se kterou se město rozhodlo radikálně bojovat. Snaživým nabízí odměny, nepřizpůsobivé čekají sankce.

Nízkoprah Šance Svitavy

Svitavy – Na podzim loňského roku zachvátil opuštěný dům stojící u vlakového nádraží ve Svitavách mohutný požár, který ochromil vlakovou dopravu a způsobil zpoždění i několik stovek minut. Požár způsobili právě bezdomovci, kteří tam přespávali a nedbale manipulovali s ohněm. Tou dobou již probíhala výstavba rehabilitačního centra pro bezdomovce v nedalekém okolí zmíněného domu. Požár vyvolal na vedení města Svitavy vlnu kritiky a domněnek, že budované centrum postihne stejný osud jako vyhořelý dům. Město Svitavy však k pomoci lidem bez domova přistoupilo několika dalšími projekty a obyvatelé Svitav si změny chválí.

Radikální boj proti opilým bezdomovcům

V prosinci loňského roku spustilo město Svitavy projekt s názvem Akce -100 %. Tehdy sociální pracovníci města, spolu se starostou Davidem Šimkem, rozdávali informační letáky, na kterých stálo, aby lidé nedávali bezdomovcům peníze a nepřispívali tak k rozvoji jejich závislostí. „Lidé bez domova si za ně nekupují jídlo, ale alkohol, čemuž chceme zamezit,” uvedl starosta města David Šimek pro Aktuálně.cz při rozdávání letáčků v supermarketu.

Na potraviny by měla vystačit finanční podpora, kterou lidé bez domova dostávají. „Snažili jsme se informovat veřejnost, že pomoci mohou i lépe, například darováním teplého oblečení,” uvedl k záměru akce mluvčí Svitav Jiří Johanides.

Dle obyvatel Svitav má ale největší vliv na zlepšení situace vyhláška o konzumaci alkoholu na veřejnosti, která platí od prvního ledna tohoto roku. Zakazuje konzumaci alkoholu na veřejném prostranství, a to ve čtyřech nejproblematičtějších lokalitách. Nedotýká se však přilehlého okolí restaurací či stánků s občerstvením. Výjimku tvoří také městské slavnosti, Silvestr a Nový rok. Během těchto dní vyhláška na náměstí neplatí.

Při nerespektování vyhlášky hrozí lidem pokuty, případně i zadržení. Policisté mohou také vykázat podnapilé osoby z centra. „Přes náměstí chodím minimálně třikrát týdně a dřív jsem na lavičkách vídala opilé bezdomovce, kteří byli i cítit hodně daleko. Od zavedení vyhlášky jsem je viděla jen jednou,” hodnotí nové pravidlo obyvatelka Svitav Zdeňka Hýblová.

 

Lidé bez domova dostali Šanci

Šance pro svitavské bezdomovce je doslovná. Jmenuje se tak totiž nové nízkoprahové zařízení, které od prosince minulého roku rozšiřuje kapacitu azylového bydlení ve Svitavách, a jako první azyl v tomto městě nabízí ubytování i ženám.

Obyvatelé přilehlého okolí měli zpočátku obavy, aby kvůli hromadění sociálně slabých nevzrostla v oblasti kriminalita. Změny k horšímu ale od otevření centra nepozorují. „Občas bezdomovce potkám, ale to jsem potkával i dřív, se vznikem Šance se pro nás téměř nic nezměnilo,” komentuje situaci z posledních šesti měsíců obyvatel přilehlého domu Vít Musil.

Celý areál a jeho okolí je navíc střežen bezpečnostními kamerami, které jsou napojené na městskou policii. Na klid v oblasti dohlížejí i pracovníci zařízení.

Dvacetimilionový projekt byl financován převážně Evropskou unií, město Svitavy přispělo dva miliony. Obytné stavební kontejnery jsou v Česku jako azylové bydlení využity poprvé. Celkem třicet dva kontejnerů neslouží pouze k přespávání. Kontejnery jsou odděleny barvami podle jejich zaměření – nízkoprahové centrum, azylový dům a noclehárna.

Nízkoprahová část je dostupná všem pod jedinou podmínkou: nemít v krvi více než půl promile alkoholu. Lidé se zde mohou najíst nebo provést hygienu. Za přespání už musejí zaplatit. Varianty k přespání mají dvě – noclehárnu, ve které za noc zaplatí třicet korun, anebo azylový dům, který na jeden den stojí sto dvacet korun.

„Lidé tuto službu využívají, noclehárna je vždy úplně plná, azylový dům je ze tří čtvrtin obsazen,” uvedl preventista kriminality města Svitavy Erich Stündl. Zároveň město zájemcům nabízí možnost si na ubytování vydělat skrze veřejně prospěšné práce. „Lidé si tak vydělají na bydlení a mohou se po pomyslných stupních posouvat v bydlení výše, až jednou dosáhnou na vlastní byt,” dodal Stündl.

Fungování metody odměn za práci již město vyzkoušelo při poskytování potravinové pomoci. Ta fungovala na stejném principu a osvědčila se. Další výhodou, kterou mohou lidé při pravidelné práci a dodržování pravidel azylového domu získat, je možnost dosáhnutí na vlastní městský byt. „Pokud ale nebudou stanovená pravidla dodržovat, mohou v prostupném bydlení klesat a dostat se znovu na ulici,” dodal Johanides.

 

Kroky města mají i své odpůrce

I přes aktivitu, kterou Svitavy v řešení situace s bezdomovci projevují, se setkávají s odpůrci. První konflikty nastaly už při samotném schvalování vyhlášky o konzumaci alkoholu na veřejnosti, proti kterému ostře brojila zejména svitavská Pirátská strana. „Když někdo bude chtít udělat akci na náměstí, bude muset čekat na schválení konzumace alkoholu zastupitelstvem, což je dost omezující,” argumentoval proti vyhlášce Miroslav Sedlák z Pirátské strany. Jediní zastupitelé, kteří při hlasování s vyhláškou nesouhlasili, byli právě Piráti v počtu tří hlasů proti osmnácti souhlasným, díky kterým byla vyhláška přijata.

Kritizováno bývá i nízkoprahové zařízení Šance. Zástupci iniciativy Bezdomovci, lidé jako my se svém Facebookovém profilu vyjádřili, že metoda odměn za zásluhy připomíná praktiky z devadesátých let a nedodržuje zásady sociální práce. „Styl, jakým město zařízení vede, mi připomíná spíše výcvikový tábor. Služby by se měly přizpůsobovat klientům, ne naopak," objasnil kritiku zástupce iniciativy Jakub Marek. Město se ale proti odpůrcům ohrazuje. „Všichni vidíme změnu k lepšímu a spokojeni jsou i samotní obyvatelé Šance, které systém motivuje ke zlepšování se,” oponoval kritice Erich Stündl.

Klíčová slova: bezdomovci, Svitavy, Šance, bezdomovectví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.