07.03.2012 10:39


Téměř sametově bojovali lidé v Československu i v Egyptě

Autor: Nela Patschová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cyklus fotografií nazvaný Téměř sametové revoluce zachycuje nejzajímavější okamžiky československých a arabských protivládních nepokojů. Výstavu si mohou zájemci prohlédnout na náměstí Svobody od pondělního odpoledne, kdy ji oficiálně zahájil Šádí Shanaáh, ředitel Česko-arabského centra kulturního dialogu.

Brno Fotografie výstavy Téměř sametové revoluce srovnávají protesty v Československu v roce 1989 a v arabských zemích v roce 2011. V pondělí 5.března výstavu zahájil její kurátor Šádí Shanaáh. "Obě kultury jsou si v mnohém podobné. Je třeba soustředit se právě na to, co máme společného, nikoliv na naše odlišnosti," uvedl Shanaáh. Brňané si mohou fotografie prohlédnout naposledy 21.března.

 

Mladíka upoutala fotografie srovnávající pohřební rituály. Foto: Nela Patschová

Revoluce byly sametové opravdu jen téměř. V arabských zemích zemřelo při protestech dohromady více než 20 000 osob.

 

Láska kvete v každé době. I v té nepříznivé. Foto: Nela Patschová

Na horní fotografii je mladý pár, který se připojil k demonstracím na Letné. Protestů se zúčastnilo na 800 tisíc lidí. Druhá fotografie zachycuje jednu ze svateb, které se uskutečnily na egyptském náměstí. "Můžeme žít své životy na náměstí, neodejdeme dříve než ty," vzkazovali svatebčané podle popisků pod fotografiemi prezidentu Mubarakovi. 

 

Dvě Arabky se u fotografií příliš dlouho nezdržely. Foto: Nela Patschová

U fotografií se zastavily i dvě Arabky. Dlouho se ale nezdržely.

 

U panelů s fotografiemi bylo stále plno. Foto: Nela Patschová

Přestože fotografie přitahovaly pozornost kolemjdoucích a u panelů bylo stále plno, Shanaáh upozornil na své špatné zkušenosti s přijetím výstavy českou společností. "Na fórech a sociálních sítích se objevují agresivní a rasistické příspěvky v souvislosti s naší výstavou. Píší, jak si naše fotografie vezmou do parády. Tak čekám, jak to dopadne," vyjádřil své obavy.

 

Revolucionáři se snaží úklidem náměstí dokázat, že za své činy umí nést zodpovědnost. Foto: Nela Patschová

Tyto fotografie zachycují úklid míst, kde protesty probíhaly. Protestující se rozhodli veřejná prostranství uklidit na znamení své zodpovědnosti.

 

Fotografie přitahovaly pozornost kolemjdoucích. Foto: Nela Patschová

Panely s fotografiemi nejsou zajištěny proti vandalismu. Když byla výstava na podzim v Praze, vandalové zničili jeden panel zcela, druhý posprejovali. Přesto Shanaáh přivezl fotografie do Brna. "Doufám, že se tentokrát vše obejde beze škod. Jinak to budu muset uhradit z vlastních peněz," dodal Shanaáh. 

 

Šádí Shanaáh vítá arabské návštěvníky výstavy. Foto: Nela Patschová

Výstavu si přišlo prohlédnout několik Arabů. Když si jich Shanaáh všimnul, pospíchal je přivítat - jak jinak než v arabštině.

 

V Egyptě i v Československu protestující používali gesto znázorňující nenásilný protest. Foto: Nela Patschová

V Československu i v arabských zemích se protestující v obraně proti brutálním reakcím policistů uchýlili k univerzálnímu gestu znázorňujícímu nenásilný protest.

 

Protesty však úplně sametové a nenásilné nebyly. Foto: Nela Patschová

Mezi panely se během odpoledne hemžili především Češi. Studenti, maminky s dětmi i důchodci.

 

Shanaáhův proslov si vyslechlo několik Arabů. Foto: Nela Patschová

Shanaáhův proslov na zahájení výstavy si opravdu pozorně vyslechlo jen několik Arabů. Shanaáh vysvětlil, že cílem organizace Insaan je odstraňovat předsudky vůči arabské kultuře. Výstava má lidem ukázat, že všichni lidé touží po tom samém - po důstojnějším a svobodnějším životě.

Klíčová slova: revoluce, výstava, fotografie, Arabové

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.