05.03.2019 00:38


Temná minulost ve zdech temné budovy. Fotoreportáž z bývalé brněnské káznice na Cejlu

Autor: Kateřina Vajsová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Prohlídka brněnské káznice byla první společnou akcí Skautského institutu a organizace Post Bellum. Budovou věznice, která se díky nevyužívání zachovala téměř v původním stavu, si v pondělí 4. března prohlédla najednou téměř padesátka lidí. Tato prohlídka se však od jiných lišila v jednom zásadním bodě. V budově byla téměř úplná tma.

Vchod do korekce (nápravná cela) v brněnské káznici.

Brno  Brněnská káznice fungovala jako věznice od 17. století do roku 1955. Od této doby neprošla téměř žádnou přestavbou a tak se z větší části zachovala v dřívějším stavu. Její prohlídka začíná výkladem o historii, vzniku a funkci budovy v osvětlené místnosti, která byla za dob Protektorátu Čechy a Morava společnou robotárnou vězňů. 

Průvodce Michal Doležel z organizace Paměť národa v bývalé robotárně.

Po úvodní řeči a prohlídce hlavní chodby věznice se všichni lidé pomalu šourají do temmných dveří po pravé ruce. V místnosti nejsou žádná světla. Tahle prohlídka se totiž bude odehrávat potmě. Jediným zdrojem světla jsou malá zamřížovaná okna a sem tam se rozsvěcející displeje mobilů. 

Okno ve vězeňské kapli.

Návštevníci se nacházejí ve vězeňské kapli, do které mohli vězni jak z ženské, tak z mužské části na nedělní bohoslužby, pokud dodrželi všechna kázeňská pravidla. Tato kaple se v čase měnila se svými pány. Za druhé světové války byla v rukou nacistů vyzdobena hákovými kříži. Po roce 1945 ji komunisté převlékli do sověstkého kabátu.

Vězeňská kaple s komunistickou výzdobou.

„Korekce (díry) jsou zde od počátku vzniku věznice. Na dveřích i na stěnách jsou různé nápisy. Vyryté vzkazy a modlitby jsou připomínkou těch, kteří korekcemi prošli,“ popisuje realitu věznice průvodce Michal Doležel, zástupce sdružení Paměti národa. 

Korekce byla malá místnost na zhruba deset kroků na délku.

Kromě průvodce Michala Doležela doprovází návštěvníky celou dobu tma a zima. Uvnitř budovy je citelně chladněji než venku. „Je to trochu děsivý. Já jsem neočekávala, že tu bude taková kosa. Kdybych byla víc oblečená bylo by to lepší. Prohlídka je super. Tma mi ani nevadí, dodává na atmosféře. Ale ta zima je strašná,“ komentuje prohlídku zaměstnankyně banky Gabriela Žeravová, která přišla společně se svým přítelem.

Prohlídka asi po hodině končí v cele, která byla v průběhu času určena pro patnáct až třicet vězňů.

Cela brněnské káznice

Poté mají všichní návštěvníci možnost jít se podívat po objektu takzvaně na vlastní pěst. Jedna z tmavých a stísněných chodeb vede do umývárny a druhá širší k dalším celám v přízemí. Do vyšších pater se návštevníci nedostanou.

Budoucnost této budovy a její funkce zatím není jistá. Hlavní administrativní budova je sídlem občanského sdružení Post Bellum. Od roku 2008 je zbytek objektu ve vlastnictví Magistrátu města Brna. Od té doby probíhají diskuze, co s ním. Jedna z možností je přestavba na kreativní centrum, další pak vytvření pietního místa.

„Tato prohlídka je první společnou akcí Skautského institutu s Pamětí národa Jihomoravského kraje. Do budoucna plánujeme dvě akce měsíčně,“ říká Lucie Kolischová ze skautského institutu v Brně. Příští akce těchto dvou organizací nese název Gestapo: AKCE SOKOL a uskuteční se 13. března v budově Skautského institutu na Moravském náměstí v Brně. 

Klíčová slova: věznice, káznice, Brno, Cejl, brněnská káznice, prohlídka, Post Bellum, Paměť národa, Skautský institut

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.