13.04.2019 18:07


Teplárny Brno plánují do konce roku zprovoznit v Brně čtyři nabíjecí stanice pro elektromobily

Autor: Petr Vadovič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Řidiči elektromobilů budou moci do konce roku v Brně využít další čtyři rychlodobíjecí stanice. Nové dobíjecí stanice budou schopny nabít baterii automobilu v řádech desítek minut. Jedna z těchto stanic bude i v parkovacím domě galerie Vaňkovka.

V Brně je přes dvacet nabíjecích stanic pro elektromobily. Teplárny Brno chtějí přispět čtveřicí nových rychlodobíjecích stanic. Foto: Petr Vadovič

Brno – Teplárny Brno chystají do konce roku 2019 výstavbu čtyř rychlodobíjecích stanic pro elektromobily. Každá z těchto stanic bude mít výkon padesát kilowattů a bude schopna obsloužit až tři automobily najednou.

Oproti běžným dobíjecím stanicím s výkonem deset až dvacet kilowattů, u nichž trvá nabíjení několik hodin, jsou rychlodobíjecí stanice schopny baterii elektromobilu nabít v řádu desítek minut. „Při plném využití výkonu trvá nabíjení na osmdesát procent běžné baterie dvacet až třicet minut,“ uvedl projektový manažer Tepláren Brno Jiří Šamánek. Nové dobíjecí stanice budou moci nabíjet vozy, které k napájení používají střídavý nebo stejnosměrný proud, popřípadě kombinaci obojího.

Do konce letošního června by měla být připravena veškerá dokumentace a ukončené povolovací řízení. „Projekty bychom realizovali do září. Na přelomu října a listopadu by měl být zahájen provoz pro veřejnost,“ řekl Šamánek.

Jedna nabíjecí stanice bude umístěna v parkovacím domě galerie Vaňkovka, další tři pak v provozech brněnských tepláren – v Králově poli, ve Starém Brně a v ulici Špitálka v centru města. Ve všech těchto lokacích teplárny vyrábějí i elektrickou energii a mají zde dostatek prostoru k výstavbě nabíjecích stanic.

Nebude se však jednat o první veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily v Brně. Podle webu evmapa.cz je jich v Brně přes dvacet, včetně stanic s výkonem dosahujícím padesát kilowattů. Provozovateli jsou například ČEZ nebo E.ON. V celé České republice je těchto stanic registrováno přes tři sta.

Co se týče počtu elektromobilů, Česko proti zbytku Evropy zaostává. Podle studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) bylo z nově registrovaných aut v prvním čtvrtletí roku 2019 0,3 procenta elektromobilů nebo aut s hybridně-elektrickým pohonem. V Evropě je to zhruba jedno procento. Podle IDEA je jedním z důvodů nízkého zájmu cena elektromobilů. Zatímco průměrný elektromobil stojí téměř milion korun, nejprodávanější vozy v Česku s konvenčním pohonem jsou více než dvakrát levnější.

Klíčová slova: Teplárny Brno, elektromobil, nabíjecí stanice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.