21.05.2018 16:10


Tetování dříve nesloužilo jako ozdoba, mělo spirituální i lékařskou funkci

Autor: Anna Vaculíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Výstavu Tattoo, která popisuje historii barevného zdobení těla, je možné navštívit do první půlky června na vsetínském zámku. Výstava mapuje počátky tetování, které sahají od pravěku až po současnost. Návštěvníci si mohou prohlédnout improvizovaně vyráběné tetovací stroje, práce nejznámějších tatérů v České republice, nebo zjistit jaké mělo tetování významy v minulosti.

Výstava Tattoo v prostorech Vsetínského zámku

Vsetín – Tetování je dnes velkým fenoménem a jeho počátky můžeme sledovat až do pravěku. Jeho funkce byly rituální, náboženské, lékařské nebo dekorativní. Sloužilo také jako cejch pro označení provinilců. Prvními průkopníky tetování byli námořníci, kteří si tetování vozili jako suvenýry z exotických zemí. Výstava vznikla ve spolupráci s tatérským salonem Jungle tattoo a zájemci mohou výstavu navštívit až do 16. června.

„Chtěli jsme seznámit širší veřejnost s historií tetování a vytvořit něco neobvyklého v prostorách vsetínského zámku,“ řekl spoluautor výstavy, který používá přezdívku Jungle. Výstava je tvořená několika panely, které popisují počátky tetování na všech kontinentech. „Historie tetování sahá mnohem dál, než k vězňům za totality,“ dodal Jungle. Doklad o prvních tetováních lze nalézt už u pravěkých kultur, například na mumifikovaných tělech ve starověkém Egyptě. Tetování dříve sloužilo také k léčbě a úlevě od bolesti. Dalšími funkcemi tetování byly rituální nebo náboženské, převážně u domorodých kmenů v Americe nebo v Asii.

„Tetování neodsuzuju, protože sama jedno mám a je každého věc, co si dělá s vlastním tělem. Lidé, kteří ho mají, si musí uvědomit, že to nejde jednoduše odstranit a musí jej hrdě nosit,“ říká návštěvnice výstavy Kateřina Vaculíková. Dnes je tetování běžnou záležitostí po celém světě. Historickou část výstavy proto doplňují panely s pracemi nejznámějších tatérů České republiky, kteří se svěřili i s tím, co nejdivnějšího na kůži vytetovali. Zvláštním tetováním byla pro tatéra Lukáše Poláčka milimetrová zelená tečka. Tatérka Veru Van Orthen zase tetovala dámské přirození na čelo.

Návštěvníci si mohou prohlédnout také různé tetovací nástroje. Domorodí Američané, kteří neznali kov, si nástroje vyráběli z kostí, dřeva nebo si do ran sypali popel. Vězni si často dělali tetování sami s improvizovaně vyrobenými strojky, které před zřízenci ukrývali. Návštěvníci mohou na výstavě vidět ručně vyrobené strojky, tetovací nástroje ze dřeva i strojky, které se používají v současnosti. Výstava je doplněná i výřezy tetování vězňů, které zapůjčil Ústav soudního lékařství fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Klíčová slova: Vsetín, vsetínský zámek, výstava Tattoo, tetování, fenomén

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.