15.10.2010 00:36


Tisíc nebo milion? Na tom až tak nezáleží.

Autor: Ondřej Ekl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Misstake - tak zní jméno debutového alba brněnské hudební formace Overhype. Nenechte se ale zmást jeho názvem, kapela, a zdá se i její fanoušci, jsou s novým počinem nadmíru spokojeni.

V sobotu se v brněnském klubu Melodka uskutečnil křest debutového alba brněnské kapely Overhype. Formace je v (nejen) brněnských hudebních kruzích poměrně známá a CD s názvem Misstake jí může otevřít dveře k dalším úspěchům. Kapela hraje už nějakou dobu ve složení Calwi (zpěv, rap), Pavel (baskytara), Martin (bicí) a Cibul (kytara). Poslední dva jmenovaní poskytli Stisku rozhovor, ve kterém odpovídají na otázky ohledně kapely, vlastní tvorby a budoucích ambicí.

Overhype

Jaká je historie kapely Overhype. Kdy a jak jste ji založili?

Martin: Když jsem se tady dostal na střední školu, seznámil jsem se s Pavlem a s Martinem. Ti mě začali přemlouvat, ať založíme kapelu. Takže já jsem si pořídil bicí soupravu a v září roku 2004 jsme se do toho pustili. Jednou se přišel na zkoušku podívat Pavlův brácha Calwi. Ale nevydržel dlouho jen tak sedět a jako správný exhibicionista začal blbnout s mikrofonem. A už ho nepustil. Od té doby byl Calwi zpěvákem kapely. Bohužel s Martinem to ale po nějaké době přestalo mít smysl, takže kapelu opustil. Přes internet jsme si našli nového kytaristu Larwogně. S tím jsme pak hráli asi dva roky, převážně převzaté písničky od kapel jako Limp Bizkit, Rage Against the Machine nebo Korn, takže repertoár byl postavený na cover verzích. Problém se objevil, když jsme začali skládat vlastní věci. Larwogn měl na tvorbu jiný názor, než zbytek kapely. Proto jsme se museli rozloučit. Teď už dva a půl roku hrajeme s Cibulem, se kterým jsme se seznámili přes inzerát. Po prvních šesti měsících od jeho příchodu jsme společně nahráli demo s názvem Hardly Manageable Drug. A teď konečně vznikla kompletní deska.

Ve svém profilu na stránkách bandzone.cz uvádíte, že hrajete nu-metal rap. Co to vlastně znamená?

Cibul: V té škatulce na bandzone.cz je toho na výběr poměrně málo. A my tady to dělení celkově nemáme moc rádi. Nu-metal rap bylo to nejbližší, co jsme si tam mohli dát. Dalo by se říct, že hrajeme crossover, což znamená překryv různých stylů. Je tam ten rap, nu-metal, i když už ne v takové míře jako předtím. Taky trochu rock, občas i punk. Všechno dohromady.

Pro vás je určitě největším úspěchem vydání debutového alba Misstake. CD jste pokřtili v sobotu v brněnském klubu Melodka. Jaký je to pocit, dosáhnout takového úspěchu?

C: No tak pocit je to báječný. Hlavně potom, co nás to poslední čtyři měsíce stálo hodně sil. Takže když se nám to teď zdárně podařilo vydat a pokřtít, je to super.

Splnil křest vaše očekávání?

C: Určitě ano. Na Melodku chodím docela často, ale na koncertě jsem tam ještě tolik lidí neviděl. To mě skutečně překvapilo a bylo to skvělé.

Kdy jste se rozhodli, že začnete skládat písničky pro debutové album?

C: Tak to bylo hned potom, co jsme vydali demo. Ono se to nezdá, ale než se udělá nějaký materiál, tak to zabere třeba rok. Potom trvá půl roku, než vychytáme všechny chyby a další tři měsíce se nahrává a zařizují se další věci. Když kapela vydá album, tak hned poté začíná pracovat na tom dalším, aby ho za dva roky mohla vydat.

Jak je to u vás s tvorbou. Jak dáváte písničky dohromady?

C: Většinou to funguje tak, že člen kapely přijde s nápadem na celou skladbu. Toho nápadu už se pak z osmdesáti procent držíme. Někdo si tam třeba něco malého vymyslí, ale základ písničky je od jednoho člověka.

A text?

C: Texty ke skladbám si dělá sám Calwi a to už většinou máme hudbu složenou.

OverhypeKde berete inspiraci?

M: To je různé. Člověk si občas brnká na kytaru a něco ho napadne. Ověřili jsme si, že je skutečně lepší, když člověk přijde už s hotovou skladbou nebo aspoň nějakou kostrou a ve zkušebně se řeší spíš detaily. Každý do toho pak přidá jen trochu „sebe“. Musí to mít nějaký směr. Dřív, když někdo donesl jenom riff nebo část skladby, tak z toho prakticky nic nevzniklo. Je to o tom, že tě něco napadne, třeba melodie nebo riff na kytaru. Začneš do toho skládat bubny a další věci a pak už to jde samo. Myslím si, že se nám to na albu tady tím postupem docela povedlo.

Máte nějaké vzory? Muzikanty, co se proslavili na vašich nástrojích?

C: Já snad ani ne. Spíš celé kapely, protože je sice hodně slavných kytaristů, ale bez kapely by byli k ničemu. Kdybych ale měl jmenovat jednoho, který podle mě udělal největší kus práce, tak to bude Tom Morello z Rage Against the Machine (RATM). Kapely RATM a Audioslave měly hudbu postavenou na jeho výkonu, ale on se přesto snažil příliš nevyčnívat. A tak je to podle mě nejlepší.

M: Já si ani nemyslím, že by byl nějaký vzor nutně potřeba. Každý jsme originál a ve chvíli, kdy se budeme vázat k nějakému vzoru, můžeme být nařknuti z kopírování. Je určitě dobré mít někoho, koho respektuješ, ale vzorem bych ho nenazval. Chce to být sám sebou.

C: Přesně tak.

Máte už nějaké recenze na album?

C: Tak vzhledem k tomu, že jsme ho vydali teprve před několika dny, tak zatím žádné nevznikly. My se na recenze těšíme, jsme strašně zvědaví, co na to lidé řeknou. Ve výsledku to totiž možná bylo něco trochu jiného, než čekali. Zajímá nás, jaký to vzbudí ohlas.

Spousta kapel se k vydání alba z různých důvodů nikdy nedostane. Jaké jsou největší překážky, které jste museli překonat vy?

M: Pavel vždycky říkal, že odchod našeho bývalého kytaristy Larwogně mohl způsobit rozpad kapely, ale já jsem to nikdy tak špatně neviděl. Nikdo není nenahraditelný. Teď si v kapele všichni rozumíme a jdeme stejným směrem, takže z tohohle hlediska to nemůže být lepší.

C: Každý, kdo chce něčeho dosáhnout, na určité překážky narazí. Záleží jenom na tom, jak moc si za tím jde, jak si za tím stojí. My jsme narazili na dost překážek, i mezi sebou jsme se hádali, ale nakonec to nějak dopadlo. Není to zas takový problém.

Je teď v Brně úrodná půda pro to, aby si člověk založil kapelu a měl s ní nějakou šanci prorazit?

C: To ti možná řekneme za dva roky, podle toho, kam se posuneme my.(smích) Myslím, že v naší republice je to těžké. Na druhou stranu, když už se někdo dostane za hranice, tak to stojí za to. Kapely z Německa, Francie jsou na tom úplně jinak než my, i když jsou třeba na stejné úrovni. Ale s tím se nedá nic dělat. My uděláme všechno proto, abychom se k těm lidem, kterým bychom se mohli líbit, dostali.

Jaké je brněnské publikum? Je pro vás příjemnější hrát v Brně nebo někde jinde v republice?

C: V Brně jsme doma, lidi jsou tu skvělí, chodí na nás a tvoří nám pevnou půdu pod nohama. Někdy je super atmosféra i jinde, ale tady je to jednodušší. Nicméně když můžeme jet někam jinam, tak jsme jenom rádi.

VyOverhype už jste během svého působení navštívili několik festivalů. Jaký je pro kapelu rozdíl, hrát v klubu a na festivalu?

M: Klub je komornější, jsi tam kousek od lidí, od publika. Ale na festivalech, když je venku pěkně, tak je to parádní. Třeba minulý rok na Rock Shocku ve Vyškově, když jsme hráli na velkém pódiu. Je tam plno lidí, kteří se baví, plno koncertů, plno kapel. Všechno má něco do sebe.

C: Je to prostě jiná atmosféra.

M: Mně se líbí obojí. Doufám, že se následující léto s novým albem dostaneme ještě na víc festivalů. Je to asi tak, po klubu se člověk těší na festivaly a po festivalech zase na kluby.

Co vás teď po vydání alba čeká?

M: Boj. Zase boj.(smích)

C: Chceme hrát. Chceme, aby se album dostalo k co nejvíce lidem a k těm, kteří by nás mohli někam dostat, samozřejmě. A už bude čas začít přemýšlet nad novým počinem, jestli chceme nějaké další album v budoucnu vydat.

A jaké jsou vaše největší ambice? Kam až byste to chtěli dotáhnout?

M: Co to půjde.

C: Já bych chtěl, aby se to CD dostalo ke všem lidem, kterým by se mohlo líbit. Jestli těch lidí bude tisíc nebo milión, to už je mi jedno. Nemám ambice, že bych se tím někdy živil. Chci dělat to, co mě baví a sdílet to s lidmi, co mají zájem.

Jaké další koncerty na podzim plánujete?

M: Nejbližší akce se koná 27. října v Brně na Flédě, kde budeme opět hrát s kapelou Vehykl. Jedná se o studentskou párty spojenou s živým koncertem.

C: Posledně tam byla skvělá atmosféra, takže určitě zveme všechny studenty a nejen je, aby se přišli podívat. V listopadu hrajeme po klubech v Bílovci, Opavě a taky v Praze. Před Vánoci, 16. prosince, pořádáme vlastní akci na Favále, kde zahrajeme s kapelami jako Crashpoint a Bethrayer.

Na křtu jste zmínili, že budete mít nové webové stránky. Budou si tam fanoušci moct objednat vaše CD?

C: Servery Facebook.com a bandzone.cz plní úlohu webové prezentace poměrně dostatečně, ale je dobré mít vlastní stránky. Je to vizitka kapely. Takže už jsou v přípravě. Budou na adrese overhype.cz. Pokud si někdo bude chtít pořídit naše CD, kontakt na e-mail najdou na bandzone.cz/overhype. Samozřejmě tam najdete také některé naše skladby.

Nějaké slovo na závěr?

M: Chceme poděkovat všem fanouškům, kteří došli na křest. Všem co se podíleli na vzniku alba, rodinám a blízkým za podporu a samozřejmě sponzorům, které máme na stránkách.

C: A taky všem, co si tenhle rozhovor dočtou až do konce.(smích)

Takže až sem.

Klíčová slova: overhype, misstake, melodka, ratm, limp bizkit

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.