10.04.2019 23:07


Tisíce Čechů uklízely přírodu v rámci největší dobrovolnické akce

Autor: Lucie Kohoutková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Češi zažili velký úklid. Díky projektu Ukliďme Česko se první březnový víkend konalo více než dva tisíce akcí po celé republice s jediným cílem. Zbavit přírodu odpadků, které do ní nepatří. Jihomoravská metropole nebyla výjimkou.


Děti i dospělí uklízeli Kraví horu. Foto: Lucie Kohoutková

Brno – Více než sto dobrovolnických týmů se rozhodlo vyčistit Brno. V sobotu byl jedním z míst také areál Kraví hora, kde se kvůli úklidu sešly tři skupiny dobrovolníků. Největší z nich organizovalo brněnské mládežnické sdružení Brno for you, které podporuje aktivitu občanů. „Nakonec to nejsou děti, kdo dělají nepořádek. Naopak ho po druhých uklízí. Je to výchova budoucí generace,“ uvedla organizátorka Kateřina Kalábová.

Přihlásit se mohl každý přes internetové stránky akce Ukliďme Česko. Dobrovolníci obdrželi od pořadatelů černé pytle a rukavice. Následně se několik desítek lidí vydalo čistit park. Překážkou pro ně nebyla ani nepřízeň počasí. „Museli jsme zrušit plánované grilování. Jsou hlášeny přeháňky,“ posteskla si Kalábová. Do úklidu se zapojilo i třináct dětí. „Rodiče mi včera večer řekli, že pojedeme do Brna. Já proti tomu nic nemám. Vadí mi, když se kolem nás povalují odpadky,“ svěřila se devítiletá Sára.

Občanské sdružení Masarykova čtvrť podobné akce pořádá pravidelně. „Přišlo nás přes třicet. Navzdory počasí účast není špatná. Sbírat odpadky v dešti je nepříjemné,“ řekl předseda sdružení Masarykova čtvrť Michal Závodský. Všechny týmy měly vybrané rozdílné trasy. „Protože nás bylo dost, šli jsme parkem ve dvou skupinách. Jedna měla levou stranu, druhá pravou,“ popsal Závodský.

Podle dobrovolníků se situace se znečištěním Kraví hory oproti minulému roku zlepšila. Dříve bylo odpadků mnohem víc. Měli jsme šest obrovských pytlů. Nedalo se to ani utáhnout,“ vzpomínal Michal Bařina. Pytle se nechávaly na určených místech, kde si je vyzvedli pracovníci brněnské Spalovny a komunálních odpadů.

Ročně lidé z celého světa vyprodukují více než miliardu tun odpadu. Jen dvě stě tun z toho skončí na skládkách. Zbytek jde do oceánů. „Tohle uklízení je dobrá volnočasová aktivita pro matky s dětmi a seniory, kteří nemají co dělat. Planetě to moc nepomůže. Za tolik odpadu nemůžou nepořádní lidé, ale nezodpovědné hospodaření,“ komentovala situaci studentka medicíny Magdalena Valentová, která se však akce neúčastnila. Ocenit by se podle ní mělo zapojení dětí. „Můžou si uvědomit, že dělat nepořádek v přírodě je špatné. Protože pak to stejně někdo musí uklidit. V dospělosti o tom budou víc přemýšlet,“ dodala Valentová.

Ukliďme svět, ukliďme Česko je dobrovolnická úklidová akce. Každý rok se jí účastní přes osmdesát tisíc lidí. Hlavním cílem je společně odstranit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek v krajině. Akce začala v roce 1992 zapojením Českého svazu ochránců přírody k mezinárodní ekologické iniciativě Ukliďme svět. O dvacet let později se projekt spojil s mobilní aplikací ZmapujTo, díky které lze informovat úřady o problémech ve městech a obcích. Jako první uspořádal akci Ukliďme Česko spolek Ekosmák na jaře roku 2014.


Klíčová slova: úklid, Ukliďme svět, ukliďme Česko, Kraví hora, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.