17.03.2019 23:03


Tisíce studentů vyšly do ulic Londýna. Demonstrovali za boj proti klimatickým změnám

Autor: Martin Foral | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Protest studentů středních a základních škol ovládl v pátek centrum Londýna. Mládež chce, aby vláda tvrději bojovala se změnou klimatu. Dav se před dvanáctou hodinou místního času shromáždil u budovy parlamentu a vyšel směrem k Trafalgarskému náměstí. Studenti z britské metropole se stávkou připojili k celosvětovým demonstracím, které se 15. března konaly ve více než dvou tisících městech.

 Studenti si na demonstraci připravili barevné transparenty. Foto: Martin Foral

Londýn – Celosvětový protest studentů za boj proti klimatickým změnám neminul ani britskou metropoli. Londýnská mládež se v pátek 15. března mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou místního času shromáždila na náměstí před budovou parlamentu. Po dvanácté hodině se několikatisícový dav vydal směrem k Trafalgarskému náměstí, odtud k Buckinghamskému paláci a potom zamířil zpět k sídlu vlády. Bezpečný průběh akce zajišťovaly desítky policistů. Demonstrace částečně omezila dopravu v centru města.

 Dav vyšel od budovy parlamentu směrem k Trafalgarskému náměstí. Foto: Martin Foral

Mládež chce prostřednictvím protestů vyjádřit svou nespokojenost s přístupem politiků ke změně klimatu. „Je důležitě, abychom vládě dali najevo, že jsme tady a není nám lhostejná naše budoucnost,“ řekla protestující studentka Janet Waalová.

Protestující studenti na Parliament Street. Foto: Martin Foral

„Všichni chceme, aby se mladí lidé angažovali v otázkách, které se jich dotýkají. Je však důležité zdůraznit, že takovéto akce komplikují vyučování,“ řekla novinářům mluvčí britské premiérky Theresy Mayové. Studenty podpořili opoziční labouristé a na dvě stovky britských akademiků.

Na vše dohlíželi všudypřítomní policisté. Foto: Martin Foral

Policisté o protestu dopředu věděli, takže se na něj dobře připravili.

 Studenti demonstrovali za změnu vládního postoje ke klimatu. Foto: Martin Foral

Dav nejčastěji skandoval hesla jako „save the planet“ (zachraňte planetu, pozn. red.) nebo „what we want is save the planet“ (to co chceme, je zachránit planetu, pozn. red.).

Na demonstraci bili i ti nejmenší. Foto: Martin Foral

Na demonstraci se v doprovodu rodičů objevily i malé děti. „Přišla jsem se podívat na svého jedenáctiletého syna. Musím říct, že bych byla raději, kdyby byl ve škole,“ prozradila jedna z přihlížejících Tracy Florencová.

 Policisté na koních dohlížejí na průběh demonstrace. Foto: Martin Foral

Studentské klimatické demonstrace s názvem #FridaysForFuture („pátky za budoucnost, pozn. red.“) inspirovala šestnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová. Ta v září minulého roku několikrát vynechala vyučování a místo toho protestovala před švédským parlamentem.

Klíčová slova: Demonstrace, Londýn, stávka, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.