15.05.2018 19:33


Tmavomodrý festival pokračuje. Sál Břetislava Bakaly hostí výstavu Ruku v ruce

Autor: Jana Hemzová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Devětadvacátý ročník každoročního Tmavomodrého festivalu oficiálně skončil v sobotu 12. května. Svoje dovednosti na něm představují děti se zrakovým postižením. Doprovodný program festivalu ale pokračuje dál. Nejen zrakově postižené podpořil český fotograf Jindřich Štreit, který nafotil sérii snímků zobrazující běžný život lidí s handicapem. Výstava Ruku v ruce je přístupná v brněnském Sále Břetislava Bakaly až do konce června.

Brno – Fotograf Jindřich Štreit vytvořil ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Ruka pro život sérii fotografií mapujících každodenní život lidí s mentálním či kombinovaným postižením. Tito lidé navštěvují denní stacionáře nebo jsou ubytovaní v pobytovém zařízení organizace Ruka pro život. Vernisáž těchto fotografií se konala v pondělí 14. května. Výstavu s názvem Ruku v ruce si návštěvníci mohou prohlédnout až do konce června.

Organizace Ruka pro život byla založena v roce 2006. V současné době provozuje denní stacionáře v Brně, Praze a Litomyšli a také celodenní pobytovou službu pro osoby se zdravotním postižením v Brně. „Výstava má za cíl seznámit širokou veřejnost se životem lidí s postižením a upozornit tak nejen na problémy, se kterými se tito lidé a jejich rodiny potkávají, ale i ukázat kolik je v jejich životě radosti, a že s pomocí druhých dokáží žít plnohodnotný život,“ řekl Jan Špilar, který vernisáž moderoval a organizaci také dlouhodobě podporuje. „Pro výstavu jsme dlouho hledali prostory. Nechtěli jsme vystavovat v uměleckých galeriích. Naším záměrem bylo oslovit co nejvíce lidí,“ dodal.

Výstava je součástí doprovodného programu Tmavomodrého festivalu. „Tmavomodrý festival má krásnou myšlenku, a to umožnit dětem se zrakovým handicapem se prezentovat a ukázat své dovednosti. V rámci festivalu také dáváme světu možnost podívat se do života lidí s handicapem. Nahlédnout mohou také skrze tuto výstavu,“ vysvětlila ředitelka brněnského Turistického informačního centra města Brna Jana Janulíková.

Vernisáže se zúčastnila také matka dvou handicapovaných dětí, která celý projekt fotografování vymyslela. „O svého syna se staráme doma sami, ale o dceru pečují v Domově pro osoby se zdravotním postižením organizace Ruka pro život. Před pár lety jsem přemýšlela, jak můžu svým dětem a také ostatním lidem s mentálním postižením pomoci. Protože je můj manžel fotograf, napadlo mě, že napíšu dopis Jindřichu Štreitovi a poprosím ho o pomoc,“ vysvětluje Světlana Hrbková.

Jindřich Štreit přijel na výzvu Světlany Hrbkové v roce 2016 do brněnského stacionáře a začal fotografovat jeho pacienty. Výsledkem toho je výstava Ruku v ruce. „Jsem opravdu šťastný, že jsem mohl pracovat s tímto tématem. Jsem fotograf, který se věnuje sociální fotografii a můžu říct, že to byl snad nejtěžší projekt, na kterém jsem kdy pracoval,“ uvedl autor fotografií Jindřich Štreit.

Na výstavě si návštěvníci mohou zakoupit katalog vystavovaných fotografií. Výtěžek z jeho prodeje bude použit pro potřeby stacionářů a Domova Ruky pro život. „Nezbývá mi než poděkovat všem, kteří jakkoli podporují činnost Ruky pro život. Díky všem sponzorům mohou lidé se zdravotním postižením žít plnohodnotný a šťastný život v hezkém a přátelském prostředí,“ řekla ředitelka organizace Ruka pro život Lenka Janištinová.

Klíčová slova: handicap, vernisáž, ruku v ruce, ruka pro život, Jindřich Štreit, Sál Břetislava Bakaly

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.