02.05.2019 20:04


TOP 09 se Starosty zahájila v Brně kampaň do Evropského parlamentu

Autor: Jakub Smyčka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kandidáti do Evropského parlamentu za koalici TOP 09 a STAN představili ve čtvrtek brněnským voličům svůj program. Akce se zúčastnili i europoslanci Luděk Niedermayer a Stanislav Polčák. Kandidáti se shodují na tom, že by se chtěli zaměřit zejména na problematiku klimatických změn, rozvoje venkova a podpory drobných zemědělců.

Brno – Regionální kandidáti koalice TOP 09 a STAN přijeli po zahájení kampaně v Praze představit svůj volební program do Evropského parlamentu i do Brna. Lídr kandidátky a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil ovšem na zahájení kampaně nepřijel. Zastoupit ho musel europoslanec Luděk Niedermayer, který na společné kandidátce startuje ze třetího místa. „Jsem původem Brňan, takže se sem vždycky rád vracím,“ poznamenal Niedermayer. Důvod Pospíšilovy nepřítomnosti neuvedl.

Za STAN kandiduje z druhého místa europoslanec Stanislav Polčák, který vidí problém v hospodaření s vodou. „Je potřeba se připravit na klimatické změny, které už probíhají. I zde v Jihomoravském kraji není několik desítek obcí napojeno na veřejné vodovody. Mohly by tak být částečně vybudovány z evropských peněz,“ předeslal Polčák.

„Mým cílem je bojovat za to, aby se mladí lidé chtěli vracet do regionů a nezůstávali jenom v Praze a Brně,“ vysvětlil Radim Sršeň (STAN), který kandiduje na čtvrtém místě. „K tomu je potřeba především vybudovat vysokorychlostní internet ve všech regionech, což se neděje. Předběhli nás už i Rumuni,“ řekl Sršeň.

Přímo z jižní Moravy pochází religionista Matouš Vencálek (Strana zelených, nominován za STAN) a soukromý ekozemědělec Tomáš Ignác Fénix (TOP 09). Oba se zaměřují především na ekologická témata. „Musíme změnit svůj přístup k lesům, vodě i zemědělské půdě. To si žádá řešení na evropské úrovni,“ uvedl Vencálek.

„Sucho je důsledek našeho nešetrného zemědělství. Začlenění do evropských struktur nám umožňuje to zásadně změnit. Bohužel český přístup zvýhodňuje především velké zemědělce, kterým musíme dotace omezovat,“ vysvětlil Fénix. Sám ekologicky hospodaří poblíž Znojma a do Evropského parlamentu startuje z 23. místa. „Není náhodou, že v Evropě průměrný farmář hospodaří na čtrnácti hektarech, zatímco u nás na sto třiceti,“ souhlasil Niedermayer.

Podle Polčáka činí rozpočet na kampaň koalice TOP 09 a Starostů 15 milionů korun, přičemž každá ze stran se na něm podílí pěti miliony. Zbytek jsou potom soukromé příspěvky podporovatelů a dalších politických subjektů.

Volby do Evropského parlamentu se budou konat 24. a 25. května. TOP 09 má čtyři europoslance, Starostové jednoho. Celkem zasedá za Českou republiku v Evropském parlamentu 21 europoslanců.   

Klíčová slova: eurovolby, evropský parlament, TOP 09, Stan, kampaň

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.