17.05.2019 17:21


Třetina příslušníků sexuálních menšin se setkala s diskriminací, zjistila ombudsmanka

Autor: Jakub Smyčka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Více než třetina lidí s menšinovou sexuální orientací se v posledních pěti letech setkala s diskriminací. Zjistil to průzkum ombudsmanky na toto téma, kterého se zúčastnilo téměř 2 tisíce gayů, leseb, bisexuálů a trans osob. Podle něj by také drtivá většina z nich přivítala možnost uzavírat manželství i mezi osobami stejného pohlaví.

Brno – Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová v pátek oznámila výsledky svého průzkumu ohledně diskriminace sexuálních menšin. Účastnilo se jej téměř dva tisíce gayů, leseb, bisexuálů a trans osob. Více než třetina dotázaných uvedla, že se v posledních pěti letech setkali s diskriminací, což je třikrát vyšší podíl než u běžné populace. Nejčastěji prý k diskriminaci dochází ve škole či zaměstnání. „Ačkoliv mají školy vychovávat mladé lidi k vzájemnému respektu a toleranci, nezanedbatelná část dotazovaných uvedla, že nejzávažnější incidenty šikany, obtěžování nebo diskriminace zažili právě v rámci vzdělávání,“ uvedla Šabatová.

S nadávkami nebo zesměšňováním má zkušenost polovina dotázaných. „Pachateli byly většinou neznámé osoby na veřejnosti, také kvůli tomu ohlásí tyto incidenty policii pouze 13 procent obětí,“ říká vedoucí výzkumu Marina Urbániková. Ombudsmanka doporučuje vládě například přiznat lidem s menšinovou sexuální orientací v trestním zákoníku ochranu před nenávistnou trestnou činností. Ta se v současné době vztahuje pouze na zločiny s rasovým, etnickým, národnostním či náboženským podtextem.

Výzkum se zaobíral také otázkou stejnopohlavních sňatků. Podle Šabatové není překvapivé, že 98 procent dotázaných tato manželství podporuje. Předchozí výzkum ombudsmanky a spolku Prague Pride provedený společností Median dokazuje, že se zavedením stejnopohlavního manželství souhlasí 65 procent české populace. „Já osobně také podporuji manželství pro všechny,“ sdělila svůj názor na toto téma Šabatová.

Klíčová slova: sexuální menšiny, homosexuálové, trans, diskriminace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.