19.12.2017 23:14


Třídění odpadů je důležitá marketingová zbraň stejně jako etické pravidlo, ne všude se ale třídí

Autor: Tereza Dvořáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Pro dnešní společnost je třídění odpadů velmi důležité téma. Lidé si cení, pokud tato ekologická pravidla dodržuje i vnější okolí. Jak se ale na třídění odpadů dívají samotné firmy? Proč zaměstnanci některých podniků třídí a jiní ne, ačkoliv se v prostorách jejich zaměstnání denně vyprodukuje mnoho odpadu? 

Brno - Recyklace odpadů se v posledních dvaceti letech stala klíčovým společenským tématem, stejně jako etickým pravidlem většiny domácností. Podle společnosti Ekokom se od roku 1997 podařilo recyklovat osm a půl milionů tun odpadu. Do systému zajišťujícího možnost třídění odpadu má možnost zapojit se 99 procent obyvatel, 72 procent občanů ČR také odpad třídí. Velké množství odpadů ale produkují řetězce typu fastfoodů a kin. Přestože ve většině z nich se odpad třídí, není tomu tak všude, někde navíc chybí kontrola, což zaměstnancům dovoluje nařízení obcházet.

Podle odborníka na reklamu a přednášejícího na Masarykově univerzitě Petra Stoličného lidé vnímají lépe firmy, které odpad třídí. „Firmy a řetězce to jako určitou marketingovou zbraň používají. Lidé si totiž radši vyberou společnost, co třídí,“ uvedl Stoličný.

Většina velkých fastfoodů si na třídění odpadů potrpí. Příkladem může být třeba řetězec KFC, kde se odpad třídí. „Měli jsme tam barevné koše, včetně jednoho na bio odpad, venku potom stály kontejnery, kam se to sypalo,“ řekl bývalý zaměstnanec Jaroslav Müler. Mluvčí společnosti KFC Martina Škvorová jeho slova potvrdila. „V našich restauracích se odpad třídí. Pracovník, v zázemí určeném pro třídění odpadu, roztřídí vše na plast, papír, směs nebo bio. Použité oleje si odváží specializovaná firma. Při přípravě produktů se třídí odpad rovnou do barevně odlišených odpadkových košů,“ okomentovala Škvorová. 

V řetězci fastfoodů McDonalds se odpad třídí. Tady ovšem podle několik bývalých pracovníků chybí hlubší kontrola, proto se občas může stát, že zaměstnanci politiku společnosti nedodržují. „Pracovala jsem dva roky v McDonalds Rohlenka a na Náměstí Svobody, byly tam koše na plast, papír a smíšený odpad. To, že to někdo nedodržoval je věc druhá, žádné kontroly se tam nekonaly, maximálně pokud šel někdo kolem a všiml si toho, tak na to upozornil,“ shrnula bývalá zaměstnankyně Michaela Čechová. Podle současného pracovníka Michala Buše třídění odpadu kontrolují uklízečky, občas i manager. Když i on přehlédne, chybu může objevit i lisař. „Pracuji v McDonaldu v M – Paláci, tam se to kontroluje, nicméně samozřejmě, že nejde vše uhlídat, takže se může stát, že se něco smíchá,“ dodal.

Odpovědi bývalých i současných zaměstnanců tak ukázaly, že i přesto, že McDonald se snaží odpad třídit, důslednost kontroly záleží na jednotlivých pobočkách. „Na mé pobočce byly ve sklepě místa zvlášť pro papír a plasty, že by to někdo ale vyloženě kontroloval, to ne,“ okomentoval bývalý pracovník Karel Neu. Mluvčí McDonaldu Elena Chadžieva potvrdila, že se snaží, o co největší procento recyklace odpadů. „V restauracích máme barevně oddělené koše, také tam odpad lisujeme a pak ho předáváme společnosti, která ho dále zpracovává. Momentálně se až 60 procent našeho odpadu dále nějak zhodnotí, usilujeme ale, aby to číslo narostlo,“ uvedla. Na otázku, do jaké míry se třídění kontroluje, ale do datumu vydání neodpověděla.

V síti fastfoodů PoePoe se odpad prý netřídil vůbec. Poukázala na to bývalá pracovnice PoePoe na Dornychu Michaele Čechová. Nikdo z vedení Poe Poe ale na naše dotazy neodpověděl.

Větší problém se vyskytuje v řetězcích kin. V brněnském Cinema City se podle bývalého pracovníka Jakuba Sekaniny odpad netřídí. „Měli jsme velké pytle a tam jsme házeli vše. Odpad se tedy v podstatě netřídil,“ uvedl. Cinema City na otázku neopovědělo. „Vaše dotazy bohužel nejsme kompetentní zodpovědět. Informace o odpadech patří k interním informacím společnosti a nelze je sdělovat,“ napsala zástupkyně společnosti Barbora Polčerová.

Velmi podobně nakládá s odpadem i síť multikin Cinestar. Podle bývalého pracovníka v Jihlavě Františka Vozobule se odpad v kině netřídí. Stejnou zkušenost má i Tomáš Dvořák, pracovník kina Cinestar v Plzni. „Odpad se víceméně netřídí, velmi mi to vadí. Dáváme na stranu krabice, ve kterých přijde zboží, ale odpad po zákaznících se hází do jednoho pytle. Je to smutné, netřídí se ani skleněné lahve,“ doplnil.

Odpovědi potvrdila i samotná společnost. „Částečně se odpad snažíme třídit, zejména ten, který vyprodukujeme při přípravě občerstvení, ale bohužel není v našich možnostech třídit všechny odpadkové koše s odpadem po zákaznících,“ uvedla zástupkyně zákaznické linky Kateřina Neradová.

Klíčová slova: Odpad, recyklace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.