01.10.2017 22:59


Třídou Kapitána Jaroše zněla hudba a vonělo jídlo v rámci festivalu Uprostřed

Autor: Eliška Pavlíková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ti, kdo přišli na třídu Kapitána Jaroše v Brně, na ní v sobotu objevili víc než jen auta a klidnou atmosféru. Stromovou alej zpestřily stánky a hudba v rámci pouliční akce pořádané podnikem Milady Kaffee ve spolupráci s AVA kolektivem a dalšími. Událost byla součástí festivalu Uprostřed. Lidé ho mohli navštívit od druhé poloviny června letošního roku.

Milady Kaffee byl jedním z podniků, jehož majitelé Dobrodružství na Jarošce pořádali. Autor: Eliška Pavlíková

BRNO – V Brně jinak vcelku klidné sobotní odpoledne oživilo pouliční dobrodružství na třídě Kapitána Jaroše. Milady Kaffee ve spolupráci s AVA kolektivem a podniky 1. Doubravnická, Tři Ocásci, PONAVA a dalšími vytvořili v centru města prostor plný hudby, jídla, pití a společenské zábavy. Událost patřila k festivalu Uprostřed, který zaštiťoval primátor města Brna a městské části Brno-střed už od června 2017. „Chtěli jsme spojit ulici jako takovou, posílit sousedské vztahy a vytvořit z Jarošky místo pro lidi, ne pro auta,“ vysvětlil jeden z pořadatelů akce Martin Šamalík z Milady Kaffee.

Návštěvníci měli opravdu bohatou nabídku ve stáncích rozprostřených ve stromové aleji ulice. „Na začátku jsme si pohrávali s myšlenkou, jak nejlépe najít soužití mezi námi a stromy v ulici. Chtěli jsme, ať si ten náš nápad tady můžou zažít úplně všichni,“ dodal Šamalík. Lidé si zde koupili šperky, dřevěné výrobky, vinylové desky a mnoho dalšího na bleším trhu. Pořadatelé mysleli jak na starší, tak na děti. Ty si mohly hrát na dětském hřišti.

Nechyběly ani stánky s občerstvením. Ti, co přišli, ochutnali chilli, veganská jídla, indické jídlo z India Thali restaurant Brno nebo speciality z mořských plodů. Jídlo zapili vínem z Vinné galerie, která k tomu přidala ještě sýry z vlastní farmy. „Lidem chutná, už jsme toho prodaly dost. Je to tady super, skvělá atmosféra, originální a tvůrčí lidé,“ uvedly prodavačky Nela a Lucie ze stánku Farma Pálava. Uvítaly by více takových akcí, jelikož jsou dle nich zajímavé pro mladou generaci. „I když to zřejmě byla první událost svého druhu na Jarošce, měla velký úspěch. Pro lidi naší generace je to zajímavá akce, stejně tak třeba pro ty, kteří nemají možnost propagovat své výrobky a podnikání jinde. Tady můžou,“ dodaly Nela s Lucií.

Celou živou atmosféru doplnila hudba ze všech koutů ulice a účastníci mohli slyšet například indie folk Tomáše Tkáče, odnož free jazzu, experimentální elektroniku a elektroakustiku od tria ZGB nebo náladotvornou elektroniku od Hic Svnt Leones.

Návštěvníci si akci pochvalovali a uvítali by více takových událostí. „Je to tady super. Tahle ulice je k takovým pouličním akcím jako stvořená. Je dobré, že lidi, co tady jen prochází, se dozví, co mladí dneska dělají a co je baví,“ komentoval pětadvacetiletý Tomáš Čech, který pracuje v hudebním průmyslu. Podle něj jsou takové akce výhodné pro Brno, protože jsou i jistou propagací podniků na dané ulici a dané oblasti. „Já jsem vždycky chodil do Milady Kaffee a vůbec jsem nevěděl, že je tady tolik jiných podniků,“ uvedl Čech. Vyjádřil také obavy nad tím, že se událost nebude líbit obyvatelům ulice. „Doufám, že lidi v okolních domech nebudou naštvaní. Jedna paní, co tady bydlí, se ještě minulý týden docela nepříjemně ptala, jak dlouho tady bude ta hudba potom řvát. Ale den před akcí nakonec přišla, že je to vlastně super. Prý je fajn, že to tady kluci dělají a že se Jaroška konečně proslaví,“ řekl Čech.

Narůstající počet podobných akcí v České republice je podle něj výsledkem toho, že lidé, kteří se narodili po revoluci, jsou už v dospělém věku. Vyrůstali ve svobodě a nebyli nějak omezovaní. Teď tu svou svobodu ukazují skrz takové události, protože se nebojí. Navíc díky sociálním sítím žijí v dnešní době lidé, dle Čecha, hodně virtuálně. Mají potom více potřebu lidské interakce a pouliční akce jsou pro ně atraktivní. „Je to další možnost, jak se zabavit. Lidi, co žijí v centru Brna, se většinou znají z klubů. Tohle je další způsob jak vyrazit s přáteli přes den ven a zajímavě trávit čas,“ dodal Tomáš Čech za souhlasného pokyvování jeho kamarádů.

Pořadatelé mysleli také na noční klid. Úderem desáté hodiny večerní si návštěvníci mohli za poplatek vzít sluchátka, kde slyšeli hudbu účinkujících, aby nedocházelo k rušení obyvatel ulice v nočních hodinách. „Určitě chceme pořádat více takových akcí, když vidíme, že se to lidem líbí,“ uzavřel Šamalík.

Klíčová slova: třída Kapitána Jaroše, Uprostřed, Brno, festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.