21.10.2016 20:30


Trump vs. Hillary: Aneb jeden za osmnáct, druhá bez dvou za jedenadvacet

Autor: Alan Chumchal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Obyvatelé USA si zanedlouho budou moct svobodně vybrat menší zlo. Měli by si však dát nesmírně záležet, jelikož budou vybírat buď mezi chodícím souborem skandálů a nesmyslných výroků Donaldem Trumpem, anebo neupřímnou Hillary Clinton.

Donald Trump & Hillary Clinton

Kandidáti na amerického prezidenta - Donald Trump & Hillary Clinton Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Nezaujatý člověk z malinkého státečku nesoucího jméno Česká republika se zkrátka nemůže zbavit nelibých dojmů z posledních voleb prezidenta. Nemůže zapomenout. Neměl naprosto tušení, koho by měl do oné reprezentativní funkce zvolit. A tak si myslel: "Volím menší zlo." A pak přišel novoroční projev, klopýtly korunovační klenoty. Trapas za trapasem.

USA ale nyní stojí před ještě horším dilematem než český národ v roce 2013, protože se jedná o volby prezidenta s mocenskými pravomocemi, o kterých se může tomu našemu pouze zdát. Mají to ale překrásné volební menu. Snažíme se sami sebe přesvědčit, že nepatříme do stejné restaurace, ba ani do stejné čtvrti, že nás odér pokrmů nemá šanci doběhnout. Ale kdo se nás dotkne méně, Donald Trump v zastoupení špenátu z řadové jídelny, nebo Hillary jako dušená mrkev?

Co když ale jeden z oněch pro mnohé nevábných pokrmů postaví obrovskou železo-betonovou zeď uprostřed Atlantského oceánu, a to samozřejmě na náklady Evropské unie. Co se stane, když přesvědčí Václava Klause, že koncept globálního oteplování je pouhopouhý výmysl Číňanů? Co když bude komunikovat o věcech s nálepkou “přísně tajné” přes soukromý a tudíž nezabezpečený e-mailový server? Nejspíš to nebude apokalyptický konec srovnatelný s dopadem meteoritu, ale přeci jen...

Volební kampaně obou kandidátů pronásledují podezřelá prohlášení, skandály a křivá slova. Ale, jak se zdá, Donald Trump se pokouší svou kampaň na skandálech a pochybných prohlášeních stavět už od jejího začátku. Nejde mi na rozum, že ignorant, sexista, populista a provokatér v jedné osobě dokázal oslovit takové masy lidí. Na druhé straně předvolební kampaň Hillary Clinton působí naprosto opačným, až úzkostlivě tísnivým dojmem. Její přehnaná připravenost a perfekcionismus jí v průběhu času vtiskl nálepku “neupřímná”, což skandál s nezabezpečenou státní korespondencí dokonal. Co u prezidenta chceme vidět raději? Neupřímnost a opatrnou lež, anebo nepřítomnost tolerance a nepokryté prášení?

Je mi jasné, že je těžší volit mezi dvěma špatnostmi než mezi dobrým a lepším. Ale opravdu v tom Amerika ještě nemá jasno? Poslední dvě debaty ukázaly rozdíl mezi kandidáty: sebeovládání a pávovitost proti nerudnému dítěti se šňupací obsesí.

Link pro nadšence: http://trumpdonald.org

Klíčová slova: USA, Trump, Clinton, volby

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.