31.03.2019 22:03


Turisté pochodovali Českým rájem. Trasa letos vedla podél Prachovských skal

Autor: Tereza Kráčmarová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Českým rájem v sobotu 23. března putovali účastníci Pochodu za Rumcajsem. Nejdelší trasa měla padesát kilometrů a pořadatelé poprvé připravili i trasu pro historická kola. Pochod se konal již po třiapadesáté.

valdická brána v Jičíně. Foto: Tereza Kráčmarová

Jičín – Pochodu za Rumcajsem se v sobotu 30. března zúčastnilo téměř devět tisíc lidí. Turisté měli na výběr z několika tras a pořadatelé připravili i trasy pro cyklisty a úplně poprvé i pro historická kola.

Registrace na pochod začala v šest hodin ráno. Rodiče s dětmi volili především mezi trasami dlouhými od tří do sedmi kilometrů. U cesty na ně čekal i symbol celého pochodu a Jičína - Rumcajs s rodinou. Pro dospělé pořadatelé připravili pochody v délkách 11, 24, 35 a 50 kilometrů. Nejdelší trasu přitom absolvovalo 117 turistů. Kromě pěších se sobotní události zúčastnili i cyklisté. „Poprvé v historii jsme nabídli i kategorii pro historická kola, kterých se nakonec na startu potkalo dvaadvacet,” řekla pořadatelka sobotní události Dana Doškářová.

Historická kola. Foto: Tereza Kráčmarová

Celkově se pochodu zúčastnilo 8 907 lidí, což je podle Doškářové třetí nejvyšší číslo za celou historii pochodu. „Vyrazili jsme na pochod dlouhý 24 kilometrů. Bylo to krásné, po cestě jsme viděli skály a spoustu rybníků,“ chválil pochod Viktor Hanzlíčků. Kratší trasu zvolil Jakub Charousek společně s rodiči. „Byla to pohoda, dali jsme si pár přestávek, poseděli u vody. Byl jsem unavený, ale dal jsem si zmrzlinu a už je to lepší,“ zhodnotil sedmiletý Jakub. 

Letošní trasy vedly kolem Prachovských skal, Alainovy věže, zříceniny hradu Kumburk a Bradlec nebo kolem vrchu Zebín.

Trasy pochodu. Foto: Tereza Kráčmarová

Pochodu za Rumcajsem předcházejí několikaměsíční přípravy. Doškářová uvedla, že intenzivněji na programu a trasách pracují čtyři měsíce předem. Zároven ale dodala, že drobné přípravy na další ročník začínají takřka okamžitě, po skončení toho letošního.

Pochod za Rumcajsem se letos konal už po třiapadesáté. Největší počet účastníků zaznamenali pořadatelé v roce 1981, kdy přišlo více než deset tisíc turistů. Prvního ročníku se účastnil i sám autor večerníčků O loupežníku Rumcajsovi Václav Čtvrtek.

 

¨

Klíčová slova: Jičín, pochod, Rumcajs

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.