24.11.2015 20:31


Turistů v Česku stále přibývá. Na jižní Moravě je jejich nárůst ale nejmenší

Autor: Michaela Vaňharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Jižní Morava je v tuzemsku druhý nejnavštěvovanější kraj. Vyplývá to ze statistik, které před několika dny vydal Český statistický úřad. Turistů, kteří do kraje přijíždějí, i letos přibylo. Na druhou stranu oproti ostatním krajům byl nárůst nejnižší. 

Brno – V Jihomoravském kraji v hotelových zařízeních za prvních devět měsíců přenocovalo jeden a čtvrt milionů lidí. S tímto číslem se řadí mezi tři nejnavštěvovanější kraje společně s Prahou, kam přicestovalo skoro pět milionů turistů a jižními Čechy. Tam byl počet návštěvníků jen o sto tisíc nižší. Z pohledu meziročního nárůstu turistů však skončila jižní Morava s pouhými třemi procenty na poslední příčce. 

Ilustrační foto. |Foto: Michaela VaňharováPočet návštěvníků památek byl letos na mnoha místech v kraji rekordní. „Zámek v Lednici navštívilo letos rekordních čtyři sta tisíc turistů. Je to jeho historicky nejvyšší roční návštěvnost a zároveň historicky asi nejvyšší návštěvnost ze sta hradů či zámků v majetku státu,“ uvedla ČTK. I na brněnském hradě Špilberk letos slavili úspěch. „Na akci s tématem švédského obléhání přišlo dokonce rekordních pět tisíc lidí,“ řekl mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.

Brněnská zoo zaznamenala v počtu návštěvníku propad. Letos nám nepřálo počasí. Bylo až příliš vedro. Naším problémem je, že ležíme v kopcovitém terénu, který v parném létě není moc velkým lákadlem k procházkám," uvedl ředitel zoo Martin Hovorka pro ČTK.

Turisti do Brna nejezdí jen za památkami. „Do Brna cestuji často. Mám tu hodně přátel. Nejčastěji ale jezdím za nákupy. Obchody jsou tu stejné jako v každém větším městě a jsou blízko u sebe,“ řekla turistka ze Zlínského kraje Sabina Kolaříková.

Přibývá domácích turistů

Ze statistik, které vydal Český statistický úřad, vyplývá, že Češi více cestují v rámci republiky. Na Brněnsku jich oproti loňsku o deset procent přibylo. Celkový počet byl osm set třicet sedm tisíc. Počet cizinců klesl o dvě procenta. Ze všech turistů v Jihomoravském kraji jich byla asi jedna třetina. Nejvíce zahraničních hostů, osmdesát tisíc, přijelo z Polska. Hostů ze Slovenska bylo o deset tisíc méně.

Turisti stráví v kraji krátkou dobu

V ubytovacích zařízeních strávili cizinci v průměru dvě noci. Ve srovnání byl Jihomoravský region na pomyslném pátém místě mezi kraji. Karlovarský kraj, kde strávili turisté v průměru pět nocí v hotelech nebo penzionech, obsadil první příčku. Celkový počet nocí, které strávili turisté v ubytovacích zařízeních, byl od ledna do září nejvyšší Praze. Tam překročil dvanáct milionů.

V České republice od ledna do záři strávilo alespoň jednu noc v ubytovacích zažízeních dohromady třináct a půl milionů turistů. Strávili zde třicet osm milionů nocí a průměrná délka pobytu byla 2,8 nocí. 

Klíčová slova: Turismus, Brno, Jihomoravský kraj, Špilberk

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.