26.03.2013 18:35


Tvrdě rockové ceny Břitva 2012 už znají své nové majitele

Autor: Blanka Sedláková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Klub Melodka ovládly v sobotu večer tvrdé metalové rytmy. Vyhlášení hudebních cen Břitva 2012 okořenila živá hudební vystoupení hned pěti českých kapel. Dvanáctý ročník opět vybral to nejlepší z domácí hudební scény žánrů, jako je rock, metal, harcore či punk. Své plakety si přišli převzít i Petr Štěpán a Pavel Štěpán, legendy skupin Hrdinové nové fronty a XIII. století. Nezapomnělo se ani na Daniela Landu alias Žita 44, který obdržel anticenu jako zklamání roku.

Brno – Mezi nejdéle fungující hudební ocenění v České republice patří kromě známých Andělů či cen Apollo také Břitvy. V sobotu své majitele našly už podvanácté. Tato hudební publicistická anketa v brněnském klubu Melodka ohodnotila představitele tvrdě rockové tuzemské scény v doprovodu koncertního vystoupení vybraných kapel.

O atmosféru před slavnostním vyhlášením vítězů se postarali brněnští Somnus Aeternus a po nich si pódium převzala jedna z nominovaných skupin v kategorii objev roku – uherskobrodští Morgue Son. Místo skupiny Forgotten Silence, která měla hrát v pořadí třetí, vystoupili Dying Passion. „Bubeník Forgotten Silence si zlomil nohu, do času určeného pro ně se posunují Dying Passion a na závěr coby důstojná náhrada vystoupí Mindwork, kteří byli vloni a v roce 2009 nominováni na cenu Anděla,“ vysvětlil zakladatel Břitvy a hlavní pořadatel Ladislav Oliva.

Zpěvačka z Dying Passion Zuzana Jelínková během koncertu oznámila přípravu nového alba. „Na podzim se chystáme do studia. Pak se v Brně opět objevíme s novým repertoárem,“ řekla.

Vyhlašování vítězů Břitev měla na starosti jako každoročně moderátorka Renáta Valešová s výpomocí Martiny Kurtinové. Objevem roku se stali Morgue Son, v kategorii video roku vyhrál Hypnos se svým Visible Commando a cenu za videoklip roku získala skupina Buty a jejich Píseň práce. V textové zdravici, kterou přečetla Kurtinová se k Břitvě i oceňování hudby jako takovému vyjádřil František Štorm, zástupce Master's Hammer, kteří svým albem Vracejte konve na místo vyhráli v kategorii album roku. Poděkování za uznání bylo v podobě ostré kritiky vlastní existence ankety Břitva i tradice vyhlašování nejlepších počinů obecně. „Vnáší to do hudební scény nepřirozenou soutěživost. Světlo, veselé publikum a publicita všeho druhu nám neprospívají, prosíme nebudit a neoživovat,“ uvedl Štorm toho času v Indii.

Břitvy se nesoustředí pouze na autorskou hudební činnost, ale pokrývají také oblast vydavatelskou a mediální. Loňské prvenství média roku obhájil časopis Pařát. Kromě těchto kategorií udílí pořadatelé také velmi zvláštní ceny, potěšení a zklamání roku. Potěšením roku se stal koncertně obnovený Pražský výběr. O přední příčku zklamání roku se pak dělí Daniel Landa alias Žito 44 a jeho blábolivý projev s incidentem zatčení zpěváka Randyho Blythea ze skupiny Lamb of God v Praze.

Anketa každým rokem uvádí do své Galerie legend nové členy. Dosavadní jména jako například Olympic, Arakain, Visací zámek nebo Pražský výběr obohatila čerstvá trojice. Jako legendu českého art rocku vybrali hlasující skupinu Blue Effect, dalším přírůstkem se stali Hrdinové nové fronty a XIII. století. Právě představitelé těchto dvou posledně zmíněných kapel, Petr Štěpán a Pavel Štěpán, si přišli pro svou Břitvu přímo na pódium.

Po rozdání všech cen následovaly ještě dva krátké koncerty kapel Mortifilia a nečekaně i Mindwork, kteří zaplnili místo po chybějících Forgotten Silence. Podle pořadatelů přišlo na Melodku skoro dvě stě lidí, někteří zúčastnění však předem nevěděli, že jsou na předávání nějakých cen a přišli jen kvůli své oblíbené hudbě. Jiní ani nebyli fanoušky těchto žánrů. „I když se v kapelách moc nevyznám a nejsem tolik zainteresovaná, líbí se mi tu. Pozval mě jeden z organizátorů a opravdu je to tu super,“ popsala návštěvnice Kristýna Šámalová.

Přehled cen Břitva 2012:
Album roku

1. Master's Hammer – Vracejte konve na místo

2. Forgotten Silence – La Grande Bouffe

3. Mindwork – Eterea

Objev roku Morgue Son
Neřadové album roku Flamengo – Kuře v hodinkách
Vydavatelský počin roku Kryptor – Neřest a ctnost / Vice And Virtue
Minialbum & split & singl roku Five Seconds To Leave / Esazlesa
Video roku Hypnos – Visible Commando
Videoklip roku Buty – Píseň práce
Koncert & festival roku

1. Brutal Assault

2. Insania – 25 let revolty

3. MetalGate Czech Death Fest

Médium roku

1. Pařát

2. Abyss

3. Fobia

Firma roku

1. Obscure

2. Obscene

3. MetalGate

Potěšení roku koncertně obnovený Pražský výběr
Zklamání roku
Daniel Landa alias Žito 44 / v Praze zadržen Randy Blythe (Lamb Of God)
Galerie legend Blue Effect, Hrdinové nové fronty, XIII. století

Kompletní výsledky ankety Břitva 2012 si můžete prohlédnout zde.

Klíčová slova: Břitva 2012, hudební ceny, Melodka

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Renáta Renhule Valeš | 28. 03. 2013, 21:23
Malinká oprava, letos jsem moderovala Břitvu poprvé :) Každopádně díky za report. Renhule