23.03.2012 20:13


Tvůrci komiksů upozorňují na problémy emigrantů

Autor: Aneta Sklenářová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Jak zachytit životní, mnohdy kruté osudy cizinců pracujících v Česku a přitom neohrozit bezpečnost aktérů? Prostřednictvím komiksu. V sále Břetislava Bakaly od pondělí probíhá výstava Czech made, která se snaží zodpovědět na otázku, proč a za jakých podmínek přichází do Česka zahraniční zaměstnanci.

Brno Na dramatické osudy cizinců pracujících v Česku upozorňuje výstava komiksů Czech made, která dokazuje, že komiksy vždy nemusí vyprávět příběhy superhrdinů a lidí s nadpřirozenými schopnostmi. Mohou vypovídat o obyčejných lidech a neztratit tak nic ze své zajímavosti.

Komiksovou formou jsou zde zpracovány příběhy zaznamenané devíti investigativními novináři. „Komiksy jsou hezky zpracované a některé Jeden z návštěvníků si prohlíží příběh Ukrajinky Marie. Foto: Aneta Sklenářovápříběhy mě donutily k zamyšlení se nad touto problematikou,“ popsal svůj dojem z výstavy návštěvník Kryštof Kamenický.

Poutavý je například příběh V Pasti, který popsala Eva Pechová a komiksově ztvárnil Miloš Bárta. Tři chudí Vietnamci přijeli do Česka, aby si vydělali peníze a zajistili tak svou rodinu. Najali si agenturu, které dali nemalou peněžní částku za vyřízení všech potřebných formalit, a zadlužili se tak ještě více. Nicméně po příletu do Prahy je čekalo nemilé překvapení. Místo vysněné práce je poslalii k výrobnímu pásu strojní firmy a jejich ubytování připomínalo spíše skladiště. Teď jsou uvězněni daleko od domova a nemají peníze na návrat, ani na splacení dluhů.

Zájemci mohou navštívit výstavu v brněnském sále Břetislava Bakaly až do 29. března. Výstava komiksů je součástí programu festivalu Jeden svět.

Klíčová slova: komiks, czech made, emigranti, sál Bakaly

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.