21.11.2020 19:26


Týdnu humanitních věd dominovala pandemie a krize. Reflektovala ji i online výstava

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Přednášky, prezentace, konference nebo online výstava. Letošní ročník tradičního Týdne humanitních věd musela Filozofická fakulta Masarykovy univerzity pořádat pouze v internetovém prostředí. Diváků přesto přišlo dost. 

Brno – Každý rok se tímto způsobem připojuje k oslavám Světového dne filozofie, který na třetí čtvrtek v listopadu vyhlašuje UNESCO. Ani letos se Filozofická fakulta Masarykovy univerzity oslav nevzdala, a navzdory trvajícím opatřením Týden humanitních věd uspořádala. Online akce probíhala od pondělí 16. do pátku 20. listopadu a veřejnost se v rámci ní mohla zúčastnit přednášek nebo konferencí na téma humanitní vědy, krize a pandemie.

Program byl jako vždy pestrý a s jeho převedením do online prostoru fakulta problém neměla. „My jsme to začali chystat někdy v říjnu. Hned od začátku jsme věděli, že to chystáme jako online akci. Už druhý semestr všichni učíme online, takže jsme se naučili technologie jako MS Teams, kde probíhala většina těch akcí, používat. V podstatě jsme jen vzali podklady pro program a požádali jsme, aby místo čísla učebny nebo adresy poslali odkaz na tu událost a dali jsme to na web,“ popsala přípravu proděkanka filozofické fakulty Jana Horáková.

Vrcholem celého týdne byla středeční Slavnost Týdne humanitních věd. Ta probíhala formou videokonference a veřejnost ji mohla sledovat prostřednictvím živého vysílání na facebookové stránce fakulty. Slavnost zahájil děkan fakulty Milan Pol, který připomenul důvody pořádání akce, představil téma letošního ročníku a poblahopřál a poděkoval všem, jejichž závěrečné práce byly hodnoceny.

Poté už si předávali slovo jednotliví proděkani, kteří vyhlašovali postupně ceny za nejlepší bakalářské, magisterské a disertační práce a cenu za významný tvůrčí čin. Letos poprvé se mezi kategoriemi objevila také cena za popularizaci humanitních a společenských věd. Konferenci zakončil opět děkan svým závěrečným slovem.

Týdenní program také doplnila online výstava Black Box, na které s filozofickou fakultou spolupracovala Galerie TIC. „Black Box je platforma, která sleduje, jak umění komentuje současnou krizi. Zabývá se také on-line nebo AI (umělá inteligence, pozn. red.) kurátorskými postupy. Vyhlásili jsme otevřenou výzvu a z přihlášených projektů jsme vybíraly ty, které nás oslovily svou přesvědčivostí, autenticitou a nápaditostí. Snažily jsme se také sestavit takovou soustavu projektů, které by reprezentovaly rozmanité přístupy k umění,“ vysvětlila kurátorka Galerie TIC Marika Kupková.

Projekt měl také za úkol vybrané umělce podpořit. „Dostali finanční podporu dvacet tisíc korun, které investovali do své další tvorby. Spolupracujeme s nimi i nadále. Během této druhé vlny jsme už podpořili znovu stejnou částkou jednoho z nich Ladislava Mirvalda,“ doplnila druhá kurátorka Zuzana Janečková. 

Průběh online akce hodnotí Horáková velmi dobře. „Do budoucna se ukazuje, že možný formát pro tyto akce je pořádat je v reálu pro ty, co se mohou zúčastnit, ale zároveň i umožnit ostatním navštívit daný program online. Navíc je výhoda, že se můžou dívat v reálném čase nebo se můžou na ty záznamy podívat kdykoli potom. Rozhodně si myslím, že tuto formu budeme využívat jako doplňující, protože se ukazuje, že její dosah byl větší z hlediska počtu návštěvníků,“ zhodnotila Horáková.

V předchozích dvou letech se na akci spolupodílela také Filozofická fakulta Univerzity Karlovy a Filozofická fakulta Univerzity Palackého. Společně s brněnskou fakultou připravovaly program, na kterém se účastnily všechny tři. Letos se ale tyto dvě fakulty nezapojily a organizaci celého týdne zajišťovala pouze brněnská filozofická fakulta.

Pro ty, kteří se akce nestlihli zúčastnit jsou některé části programu stále přístupné na Youtube.

Klíčová slova: Týden humanitních věd, filozofická fakulta, humanitní vědy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.